021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Din nou...

Aici puteti povesti experientele personale.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Din nou...

Mesaj de joystick »

M-ai facut sa rad. Nu amz si ca nu te cred. Am vorbit serios. Ajunsesem undeva la 96-97 kg (am 186 cm).
Apoi de prin aprilie...pana spre sfarsitul verii am ajuns la 77. Da, a fost un deficit caloric...miscare mai putina.
Am mentinut in principiu greutatea...insa de cand nu m-am mai "motivat" cu alcool, am bagat mancare...asa ca am ajuns iar la 82. Asa ca...incerc sa ma duc inapoi. Acum sunt un pic sub 80...si incerc sa scad.
Azi insa am facut numai tampenii...si cred ca mai bag ceva in seara asta.
Azi era o zi numai buna de consumat...nu am facut nimic...si sunt asa, semidepresiv.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou...

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Tuturor !

FELICITARI tuturor pentru reusitele in a da jos kilogramele in surplus.
Va multumesc pentru tema de discutii .Si eu sunt Ia lucru la slabit "la recomandarea doctorilor de "de oase " si chirurgie vasculara. Cand ai 30 pe un picior peste 45 pe fiecare picior incep problemele .Din 1 septembrie si pana acum "am dat jos " 9 kg si continui sa merg in ritmul acesta .Marea problema a fost sa raman le greutatea optima . Dar lucrez inca de acum la mental pentru asta .
Eu am avut multe "aventuri" cu reusite de a slabi numai ca am avut recaderi .Adica nu am continuat cu acea disciplina . La fel ca si consumul de alcool dupa ce aveam abtineri intram in consum compulsiv.La alimentatie renuntam la programul de masa doar pana la ora 18 si la modul de a manca . Nu aveam o dieta ci mancam doar cantitatea de mancare la o masa "pe jumatate : Iar cand se apropiau sarbatorile de iarna "recidivam " pentru ca apoi la sfasitul iernii sa ma prinda cu kg in plus .Acum 6 ani am avut 106 kg (am 1,68 m🙂) la sfarsitul lunii ianuarie si eram ca un motan gras si mai bine ma sareai decat sa ma ocolesti . In noaptea de revelion imi propusesem "sa fac transfagaraseanul ""asa ca pana pe 13 iulie am slabit 27 de kg. Imi propusesem sa ajung la 75 pana atunci dar... a fost Sarbatorile pascale si iar am gresit . Cand ai peste 50 orice abatere de la o dieta saraca in calorii "se pune imediat".
In ceea ce priveste mentinerea greutatii nu am fost consecvent insa cu alcoolul in mentinerea ABSTINENTEI nu ma joc.

Toate cele buna va doresc si o duminca frumoasa.
P.s. Asa este cu sportul .Miscarea este buna dar nu indeajuns .
Ieri am parcurs 64 de km prin Bucuresti si iintr-o comuna apropiata .Acum matina fac un traseu de doar 30 km .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Pt mental poti umple farfuria cu vârf, si o imparti dupa pe jumate :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Vbc scrie:Pt mental poti incărca farfuria cu vârf, si o imparti dupa pe jumate :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou...

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Pt mental poti umple farfuria cu vârf, si o imparti dupa pe jumate :)
.
Mulțumesc , VBC.👃
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Buna dimineata si pt ca am ajuns la subiectul despre greutatea otima a corpului sa va spun cum am slabit eu si ce am facut pt ca la un moment dat si eu am avut probleme cu greutatea.
Asadar, in afara de alcoolism in care cheia este abstinentra totala pt toate celelalte in viata trebuie sa existe o balanta si parerea mea este ca dietele nu sunt sanatoase pt ca organismul nostru este facut sa aiba nevoie de absolut tot ceea ce mancam(sanatos pe cat se poate).A te abstine de la anumite chestii iti va facea rau pt ca vei avea pofta si cand le vei manca se va depune si mai mult.
Deci in loc de-o farfurie cu ciorb mananci jumatate, in loc de o ciocolata intreaga mananci un sfert etc si in felul acesta nu-ti fa fi pofta de nimic si totul va fi ok.Si inca ceva, indiferent de cat sport veti face daca mananci nechibzuit degeaba efortul, va spun si eu din experienta.De ani buni nu mai am acesta problema si ca si cu alcoolul vine natural sa traiesc frumos...
Succes tuturor!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Din nou...

Mesaj de joystick »

Da, sunt perfect ed acord cu tine.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Multumusc Joystick!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Din nou...

Mesaj de Florinnirolf1 »

Da....am pățit o de atât de multe ori încât nu știu ce sa mai spun...oricum cred ca ești puternic(a)ai avut o perioada foarte lunga de abstinenta(pentru mine e doar un vis deocamdata)...punct și de la capăt.. ți ai demonstrat ca poți...o sa poți din nou
Scrie răspuns