021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Din nou...

Aici puteti povesti experientele personale.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Asa este! :) de acord!
Nu dau vina pe anturaj, pana la urma nu mi au.turnat pe gat
Vinovatul sunt eu, sper sa reusesc din nou , sa numai beau, azi de pilda nu am baut, aseara m am oprit pana la urma la 2L vin...:[
Tu cum esti? Ai reusit sa depasesti zilele de vineri (seara?fara sa consumi?
Stiu ca aveai ceva emotii ,asa povesteai, la inceput de weekend
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Nu era musai de dat vina, ci doar ca dupa ce ajungem acolo, a doua zi, toti cautam vinovati, cand de fapt "infractorii" suntem noi:). Cand ai scris aseara, m-am vazut fix pe mine:).

2 l, buun, nici 3 sticle macar:) In seara asta treci la 5 l de apa plata, nu-ti mai trebuie nimic dupa:). Iarta-mi gluma si ironia:).

Sunt ok, merci de intrebare. Se poate mult mai bine, dar daca am inteles ceva in ultimul timp, este faptul ca sunt exact unde trebuie sa fiu. Nimic nu e intamplator si incerc sa nu mai fortez nimic. Cat despre emotii, incerc sa nu mai anticipez nimic si m-au mai lasat:).
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

5l de apa nu am baut, dar cred ca ma apropii de 3l .
Intentionez sa mi fac abon la bazin, trebuie sa dau jos rapid vreo 10kg, conaumul de alcool din ultima perioada mi a afectat si greutatea corporala
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Ideea era sa bei sa te umflii, sa nu-ti mai trebuiasca alte lichide:).
Nu mai intentiona, misca-ti fundul maine la bazin. Te-a ajutat mult prima oara sa nu mai consumi si te va ajuta si acum. Asta primeaza acum, greutatea o reglezi pe parcurs.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Bun:)
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Seara frumoasa! Te pup
Sa ne auzim cu bine!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou...

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Asa este! :) de acord!
Nu dau vina pe anturaj, pana la urma nu mi au.turnat pe gat
Vinovatul sunt eu, sper sa reusesc din nou , sa numai beau, azi de pilda nu am baut, aseara m am oprit pana la urma la 2L vin...:[
Tu cum esti? Ai reusit sa depasesti zilele de vineri (seara?fara sa consumi?
Stiu ca aveai ceva emotii ,asa povesteai, la inceput de weekend
Buna dimineața!
VBC in consum weekend -urile mele erau " planificate" pentru consum.
Acum le planific pentru relaxare . Când se strică vremea și nu se poate plimba de plăcere cu bicicleta merg la înot la sfârșit de săptămână și dacă am parteneri, joc înainte tenis de masă . " Între două bazine întru la saune uscate și umede. Acum dat jos din kilograme dar (8) dar mai am de dat.
Bineînțeles că "întreținerea abstinenței" o fac cu prezența mea in sălile AA.
La mine funcționează cu succes.
Și tu ai să reușești dacă faci efortul necesar!.

Grupurile AA din București
Singura cerință de participare este sa ai dorința de a înceta băutul.
Grupul"Gloria"
Ședințele se țin luni și joi. Ora 18
Bulevardul Basarabia 90-96
https://maps.app.goo.gl/caevssjqkfF1z3Rh8

Ședințele din strada Pescărușului
Clădirea socială
Biserica Sfintii Nicolae, Calinic, Spiridon si Nectarie
https://maps.app.goo.gl/UJ7VaY5BXbyGitcD6
Marți Grupul"Pioneer"
Sâmbătă "Cristiana"
Duminică "Titan"
Orele 18
Grupul " Radu Vodă"
Clădirea socială
Biserica Sfântul Nicolae
0722 449 711
https://maps.app.goo.gl/SaR7Bv2BrvJPQVGj9
Ședințele se țin luni și vineri ora 18
Grupul de Vest
Clădirea socială (la subsol)
Biserica Pogorarii Sfantului Duh
https://maps.app.goo.gl/fiwxzEvXVDFXFAyX7
Ședința marți ora 18
Grupul"Seninătatea"
Sala de Protocol
Spital pentru Toxicodependențe şi Psihiatrie
021 315 2451
https://maps.google.com/?cid=1548952709 ... &entry=gps
Ședința joi , ora 18

"Grupul UNU"
Ședințele se țin la subsol , Pavilionul 17 spitalul Obregia
Luni și miercuri
Ora 17, 30

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Din nou...

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Din nou...

Mesaj de joystick »

Vbc scrie:5l de apa nu am baut, dar cred ca ma apropii de 3l .
Intentionez sa mi fac abon la bazin, trebuie sa dau jos rapid vreo 10kg, conaumul de alcool din ultima perioada mi a afectat si greutatea corporala
Nu o sa iti spun despre alcool nimic ptr ca nu e zona mea de confort insa iti spun ceva... Nu mișcarea e cheia slăbitului... Mișcarea e cheia sănătății.
Dacă vreai sa slăbești (mai mult sau mai puțin rapid), alimentația e cheia. Degeaba mergi de 2 ori pe săptămână la bazin dacă după bagi 1 shaorma.
Calculează-ți metabolismul bazal, vezi cam câte calorii mănânci, nu manca după ora 18-19 decât un fruct (dacă nu ai probleme cu fermentatul noaptea). Da, ok cu bazinul dar, repet, nu e ala baza. Iti spune unul care în vreo 6 luni, acum mulți ani a pierdut vreo 20 kg. Nu a fost cea mai buna metoda dar.... M-am menținut mulți ani. Am pus de când am renunțat la alcool vreo 4-5 dar acum lucrez sa le dau jos. E f important ca după ce ajungi la greutatea dorita, sa nu cazi în mâncare iar.... Slăbești cu un deficit de calorii... Iar când vrei sa te menții, crești nr de calorii ușor, pana ajungi la numărul de calorii necesare (în funcție de înălțimea ta, vârstă, tipul de activitate zilnic).
Sper ca te ajuta. Pe mine m-a ajutat... Deși mulți, pe forumuri spun ca "înfometarea" sau un deficit mare de calorii nu ajuta ptr ca pui repede înapoi... M-am considerat ceva mai puternic fata de alții din acest punct de vedere și... Am avut dreptate. Mi- am dorit sa îmi mențin greutatea și am cam făcut-o.

Inca o chestie care ajuta... Cantaritul periodic... Poate un grafic.... Eu când vreau sa slăbesc ma cântăresc zilnic ca să ma motivez.... Apoi cam o data pe saptamana. Ajuta la psihic și ca să nu o iei pe o direcție greșită.
Scrie răspuns