021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Din nou...

Aici puteti povesti experientele personale.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

👍🏻
Mulțumesc din nou !
Seara senina si tie!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Cu drag!
Multumesc si eu.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din nou...

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Stiu ca depinde de mine,Aliata:) sa ma opresc din consum
mi am făcut o cu mana mea, dreapta cu ea am ridicat paharul ...
Poate vor veni vremuri când ne vom auzi mai veseli, este adevărat ca am mai zis și în trecut ca vreau sa merg la AA, consider ca la mine a fost abținere mai mult perioada în care nu am băut, nu o abstinenta senina, la un moment dat nu am știut sa gestionez o situatie ,si am inceput cu primul pahar, cel de care trebuie sa ne ferim zi de zi.
VBC felicitări pentru ziua de abstinență.
Orice călătorie începe cu primul pas.
"1. Am admis că suntem neputincioși in fața alcolului și că viața ne-a scăpat de sub control."
"-Destinul este cel care amestecă cărțile, dar noi suntem cei care jucăm." (WS. )
Intenția fără acțiune rămâne intenție.
Am zis de mâine de mii de ori în acei ani de băut compulsiv.
Din momentul în care am făcut primul pas și au urmat ceilalți pași sunt abstinent.
Că "Numai tu poți reuși dar nu poți de unul singur " ști deja asta.
https://alcooliciianonimi.ro/


Imagine
0770-225522

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Tudor ai mare dreptate în tot ceea ce spui, si tot ce postezi sunt lucruri scrise de oameni care au avut probleme cu alcoolul , nu le au scris din auzite. La mine este cheia,stiu, de cand am reînceput sa consum alcool , am o stare asa de parca am întrat pe automat.... nu stiu cum sa zic, sunt aerian.... numai pot opri consumul... s a reactivat dorinta de a bea pt efect...nu placere , maine voi încerca să numai beau primul pahar, la ora asta am băut din pacate 1l vin ...acum pe seara,
voi goli frigiderul de alcool, maine dimineața, desi eu am avut alcool pt musafiri in frigider mai tot timpul ....
Fiica mea m a rugat sa numai beau....
În 2019 cand am încetat bautul era prima ei zi de școală, tin minte ca abia am reușit sa ma ridic din pat, am băut o bere dimineata ca ma simțeam foarte rău... atunci asta m a motivat cel mai tare, apoi si certurile care le avem zilnic cu sotia... stiu ca trebuie sa numai consum alcool pt mine in primul rand, dar atunci asta a fost picatura care umpluse paharul
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Viata chiar mi q scăpat de sub control...am început din nou sa am avelasi anturaj..
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Si sa beau singur, și fără anturaj
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Salut Vbc si imi pare nespus de rau pt tot ce traiesti acum si desi recunosti ceea ce se intampla nimic nu se va schimba daca nu schimbi tu atitudinea...
Fa ceva trainic cu viata ta in continuare si pune o temelie solida la baza abstinentei tale pt a nu se repeta in viitor esecul iar asta se poate realiza facand si tu ceea ce au facut altii inaintea ta si au reusit.
Tudor este primul care stie cum, restul depinde de tine...

Da-mi un nr de tel cand esti aici sa te sun te rog si apoi il stergi!Multumesc!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Din nou...

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Dani,
Ma straduiesc.. mersi pt ajutor si recomandari!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Vbc, toti tindem sa ne intoarcem la anturaje vechi si nepotrivite (sa nu zic altfel), la oameni toxici, atunci cand suntem in "mocirla". Nimic nou sub soare:). Poate doar pentru acceptare sau poate de a vedea ca sunt altii mai rau, poate doar ca ne lipseau, daca stam sa ne raportam la tiparul format. Ce mai conteaza? Important e ce am inteles tura asta si ce facem sa nu mai ajungem acolo. Nu anturajul e de vina. La randul lor, sunt suflete chinuite, cum suntem si noi. Ei dau vina pe noi, noi pe ei si tot asa. Sa nu mai zic de parinti, unde copilul/anturajul sunt vinovati, numai ei nu:).
In concluzie, suntem stapanii destinului nostru, atat cat va mai fi!
Scrie răspuns