021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

I am back

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Hmm. B.R.U.C.E am scris
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

La situatia cu sotia, nu ma bag. N-am una:))). Cel putin cand am simtit ca nu mai merge o relatie, am renuntat la ea. De aici mi se trag multe. Am facut multa lume sa sufere si karma chiar exista sau am ajuns sa o blamez si sa cred in ea, ca sa caut un țap ispasitor.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: I am back

Mesaj de tudor »

Bine ai revenit, Brainstorm !
Mulțumesc pentru povestea ta.
Și genul poveștii tale mă ajută să nu pun mana pe primul pahar.
Am experimentat și eu " tot felul de băut" vrând într-un fel "sa păcălesc " consumul.
Mie îmi nu reușea prea mult timp și nu eram mulțumit band cu "dinții strânși" .
Mereu eram nervos, iritat, nemulțumit Problema nu stătea în sticlă ci în modul de gândire
Dacă făceam mereu același lucru aveam mereu același lucru.
Dacă am intrat în abstinență nu am rezolvat decât să arunc cazmaua.
Că sa ies din groapa m-au ajutat alții care au fost acolo și au știut cum să mă ajute.
Tine aproape și ia ceea ce te ajută.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Brainstorm, tu cum esti? Te tot vad online. Am impresia ca incerci sa scrii si renunti. Ma insel?
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

multumesc de intrebare. mai intru, citesc ce scriu altii, nu am incercat sa scriu pana acum. azi am intrat sa scriu ca renuntatul la portia saptamanala de alcool pare sa fie mult mai dificil decat renuntarea la portia zilnica. ca pe vremuri cand ma luptam cu bautul zilnic, acum mi s-a intamplat la fel. la fel ca atunci, cand dimineata eram hotarat ca in ziua aia nu beau, dar seara toata vointa se facea praf, am inceput saptamana decis sa nu mai beau nimic pana la revelion. nu merge, psihic simt ca ma pedepsesc iar acum am deschis prima doza de bere. nu stiu cum naibii, desi fizic nu simt nici o dorinta sa beau, psihic vad ziua de bere de vineri ca pe o recompensa.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Eh, acum nu vreau sa te incurajez, dar daca e doar ziua de vineri, nu-i bai:).
Sper ca esti bine astazi.
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

din pacate, este. ma imbat mult mai repede decat atunci cand beam zilnic, imi face din ce in ce mai rau la sanatate, sambata parca m-a lovit trenul. iar am facut ceva ce acum regret, de fiecare data aproape este la fel. nu stiu de unde [...]' am adunat atata rautate in mine, care pur si simplu explodeaza cand sunt beat
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Stiu ce zici...Rautatea asta este de fapt FURIE, furie care s-a adunat in noi din copilarie si pe fond de consum refuleaza aiurea. Traumele nevindecate aici duc. Degeaba ne lasam toti de baut, daca durerea inca e acolo. De asta unii oameni pot bea normal si unii nu. Tot din acest motiv, unii fac chestii aiurea cand beau si altii jubileaza.
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

de-a lungul timpului, mi-am pus intrebarea ce Dzeu frustrari sa fi acumulat eu, mai ales in copilarie. am reusit sa identific posibile surse in viata de adolescent, apoi adult, dar nu in copilarie. si nu prea vad cum sa fi adunat atunci - am avut o copilarie OK zic eu. nu a fost lipsita de stresuri sau suparari, dar care este? in plus acele stresuri si suparari au fost minore. sau cel putin asa le privesc acum, posibil totusi ca la momentul respectiv sa fi fost de impact.

acum multi ani am mers la psiholog, dar experienta nu a fost deloc buna. eu eram sceptic oricum (avusesem ocazia sa mai vorbesc cu unul), m-am dus impins de partenera mea de atunci, am zis sa o fac si pe asta. evident, nu a produs nici un rezultat, desi am mers cu deschidere in ciuda scepticismului meu.

rautatea la mine se manifesta doar cand beau, altfel ma consider o persoana chiar buna si am evoluat in directia asta odata cu varsta. se manifesta deopotriva fata de mine si fata de altii. acum cativa ani am ajuns la concluzia ca am o tendinta de auto-distrugere undeva in subconstient. cauzele nu le-am putut identifica.

nu pot asocia alcoolismul cu traume - imi aduc aminte momentul in care am consumat prima oara (aveam 4-5 ani) si stiu ca mi-a placut senzatia, atata tot. si acum caut decuplarea de mintea mea constienta, dar nu neaparat pentru mai bine pentru ca atunci cand beau imi vin toate relele in minte, nu mai este ca in trecut cand era o experienta placuta.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Ce inseamna ok, Brainstorm? Te-ai raportat si la partea emotionala? "Dar care este" spune multe!
Nu sunt aici sa-ti analizez cuvintele, doar citesc printre randuri, si-mi dau si eu cu parerea.
Ma regasesc in cuvintele tale, mai ales in partea cu autodistrugerea, dar e un subiect prea amplu.
Iarta-ma ca zic asta, dar cum ai ajuns tu la 4-5 ani sa consumi pentru prima oara? Ce copilarie ok e asta?
Scrie răspuns