021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

I am back

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: I am back

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
In perioada consumului meu compulsiv de alcool mă comportament ca propriul meu dușman.
Nu mâncăm normal in zilele de consum și spre final deloc.
Apoi intervenea pauza forțată de răul de după care apoi se+a transformat în sevraje.
Cât timp am băut alcool am avut o greutate normala conform cu înălțimea mea. Dar asta pentru că nu mă hrăneam îndeajuns. Acum știu de ce se sugerează să mănânc ppe jumătate de cât îmi este foame și să fiu atent la dulciuri.
După intrarea în abstinență am inceput sa mă îndop cu de toate fără să îmi pese și bine că activitatea a avut rezultate... grele
Am avut la în moment dat și 106 kg . In 2015 după Anul Nou am luat decizia să slăbesc cu opțiunea să parcurg cu bicicleta un traseu pe Transfăgărășan dinspre Sibiu spre Curtea de Arges. așa că am slăbit făcând mișcare și cu dietă bogată în proteine provenind din carne la grătar.
Am slăbit doar 29 de kg , ținta fiind de 32. .
Dar chiar și așa am parcurs fără probleme traseu montan. care are priveliște minunate pe care le poți admira lejer când ești cu bicicleta că poți opri oriunde la marginea șoselei spre deosebire de mașină.
Oricum, faptul că nu am păstrat disciplina de a manca atent mi-a dat greutate iar dacă nu aș merge cu bicicleta și nu as fi atent la cantități as fi mai gras . Când ajungi la o vârstă metabolismul se schimba și hrana trebuie adaptată dar mâncău cum sunt de sărbători las garda jos și deși nu nu mănânc cantități mari mănânc de toate sub " motivul" ca odată -i Crăciunul. Sunt totuși norocos că nu mănânc compulsiv, pe baza emoțiilor.
Dar în ceea ce privește alcoolul nu fac niciun rabat, derogare, concesie..etc.
Nici măcar nu las vreun gând de consum. Nu uit că " noi nu ne-am vindecat de alcoolism".
Mulțumesc pentru că mi-ați dat ocazia să împărtășesc despre mine in ce privește "greutatea și dieta mea".
O zi frumoasă și abstinență senină celor care și-o doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

Într-adevăr zona aia este foarte frumoasa!
Am călătorit cu masina, cu bicicleta nu cred ca as fi reusit :))
Zi frumoasa și linistita tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: I am back

Mesaj de joystick »

Zona aia este frumoasa dar ticsita de lucruri neplacute (de origine umana).
Ultima data am fost cu motocicleta acolo. Sunt cativa ani. Era o zi frumoasa de vara (joi sau vineri). Pe langa faptul ca pe traseu (am urcat dinspre curtea de arges) efectiv se bagau niste dobitoci in niste depasiri extrem de riscante (eu cu motorul cand il vedeam ce face...ma dadeam in dreapta cand era safe pentru idiot si pentru mine; insa aia cu masinile care erau depasiti nu aveau unde sa se mai dea) mai era si super aglomerat. Abia am gasit un loc unde sa las motocicleta (da, am lasat-o ca pampalaul in parcare...ca sa rada toti cretii de motociclistul prost care nu lasa motocicleta pe unde se poate).

Da, haideti ca m-am descarcat...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: I am back

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Zona aia este frumoasa dar ticsita de lucruri neplacute (de origine umana).
Ultima data am fost cu motocicleta acolo. Sunt cativa ani. Era o zi frumoasa de vara (joi sau vineri). Pe langa faptul ca pe traseu (am urcat dinspre curtea de arges) efectiv se bagau niste dobitoci in niste depasiri extrem de riscante (eu cu motorul cand il vedeam ce face...ma dadeam in dreapta cand era safe pentru idiot si pentru mine; insa aia cu masinile care erau depasiti nu aveau unde sa se mai dea) mai era si super aglomerat. Abia am gasit un loc unde sa las motocicleta (da, am lasat-o ca pampalaul in parcare...ca sa rada toti cretii de motociclistul prost care nu lasa motocicleta pe unde se poate).

Da, haideti ca m-am descarcat...
Brainstorm cel mai ușor este să iei pe rand problemele.
Întâi fixarea in abstinență dacă vrei asta și apoi să rezolvi cu kilogramele in plus. Abținere la mai multe lucruri produce nemulțumiri mari și atunci revenirea la consumul compulsiv de alcool este iminenta.
VBC 👌👏
Joystick, eu întotdeauna în excursii mă concentrez pe partea frumoasa a lucrurilor.
Bineînțeles că dacă aș fi fost 8n consum nici în viața nu as fi fost. După primul an de abstinență mi- vândut mașina și mi-am schimbat bicicleta. 🙂 care fiind de valoare "a schimbat repede proprietarul. . Și acum"îl caută poliția.
Dobitoci în trafic intâlnesc zilnic și am grija de securitatea mea. Bucuria si călătoria este scopul. In apropierea de barajul Vidraru am întâlnit pe sosea trei pui de urși măricei care erau hrăniți de automobiliștii. Am avut norocul să nu fie și ursoaica pe sosea. Fiind în viteză și la vale am apăsat pe pedale că niciodată și m-am oprit la vreo 200 de metri și i-am fotografiat zoom de la aparatul foto, dar prudent și " cu ochi in șaișpe" .
In fotografii se vad disting doar 2 ursii . Unul rămăsese după parapet metalic de la șosea.
Și am dat banii pe lecitină degeaba pentru că am zis greșit 2015. Era 14 iulie.
Și acum mă voi urca pe o șa și voi purcede la drum.

Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: I am back

Mesaj de joystick »

Dar e bine ca ii hrănesc oamenii... Era bine sa hrănească și ursoaica.
Poate asa mai scapam de niște dobitoci.
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

La multi ani tuturor! Sper ca ati depasit cu bine perioada sarbatorilor. Eu am reusit cat de cat onorabil. Am baut, dar am facut o singura exceptie de la programul de 1 zi pe saptamana. Nu au fost evenimente, din fericire. Dar am vazut un amic (vechi si impatimit betiv, ca si mine) care a reusit intr-o seara sa faca praf o relatie de prietenie de mai bine de 20 de ani cu un prieten de-ai mei, un om cu care in mod normal nu poti sa te certi - este un om deosebit din toate punctele de vedere. Ei bine, amicul asta al meu a reusit si inca grav. Cate am facut si eu din astea... :( Sper sa fie un capitol incheiat.

Luni m-am hotarat sa ma duc la doctor pentru tensiune, din pacate nimic din ce am facut in ultimele luni nu a reusit sa rezolve problema pe cale naturala. Acum alta dandana, de la 14-16 tensiune am scazut sub 10... Ma simt OK, dar parca prea e mica acum, nu am avut niciodata o tensiune atat de scazuta. Ma rog, "raportez" saptamana viitoare si vad ce mai zice medicul.

Azi am ziua de bere. Am mai spus, nu simt nici o dorinta fizica de a bea, dar psihic deja de ieri am inceput sa simt un imbold. Bine ca m-am abtinut, macar am satisfactia ca pot respecta programul auto-impus.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

La multi ani!
Și kg? Ai redus ceva? Eu am dat vreo 10 fără alcool, nici nu am mai mâncat cum mancam...+sport 4 5 zile /7
Prin 2014 2015 îmi amintesc ca stabilisem vinerea- seara de bere ,împreună cu alti prieteni, nu beam in celelalte zilele, dar in ziua stabilita poate ajungeam si la 20 de beri...cred ca vreo 2 luni max a durat minunea asta..... era perioada când Beam bere...si încă ma puteam controla , nu ajunsesem încă la faza următoare de consum
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: I am back

Mesaj de Aliata24 »

brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

Vbc scrie:La multi ani!
Și kg? Ai redus ceva? Eu am dat vreo 10 fără alcool, nici nu am mai mâncat cum mancam...+sport 4 5 zile /7
Prin 2014 2015 îmi amintesc ca stabilisem vinerea- seara de bere ,împreună cu alti prieteni, nu beam in celelalte zilele, dar in ziua stabilita poate ajungeam si la 20 de beri...cred ca vreo 2 luni max a durat minunea asta..... era perioada când Beam bere...si încă ma puteam controla , nu ajunsesem încă la faza următoare de consum
am stat pe un platou la greutate. am mancat mai mult decat de obicei si deh... doar azi am vazut ca am pus un pas hotarat sub 106 kg. mai e de lucru. 20 de beri nu am baut niciodata, dar echivalent de bere + altele, da. am deja 3 luni de cand am programul asta si sunt OK, nu mai simt nici macar psihic dorinta de a bea zilnic. am noroc (sic!) ca nu mai am prieteni si toata povestea o gestionez in solitudine completa
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

Eu țin legătură în continuare și cu prietenii de pahar, (alaturi de ceilalti prieteni normali), doar ca numai petrec timp cu ei în carciuma, am un var care nu mă mai baga în seama, pt ca am refuzat sa mergem la ei de Crăciun, are și el probleme grave cu consumul de alcool, dar nu recunoaște. Imi era teama ca voi ceda in fata alcoolului din nou, dacă merg acolo.
In perioada când nu am consumat alcool 2.9ani am vb de 2 3 ori cu el, doar când l am sunat eu, din pocăit și nebun nu ma scotea :)
Tu știi cel mai bine ce este ok pt tine Brainstorm, atat sa nu fie doar amăgire intr-un final....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns