021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

din nou la drum

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: din nou la drum

Mesaj de Alliona »

Mă bucur tare mult pentru tine.
Am știut că o să reușești.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: din nou la drum

Mesaj de Vbc »

Felicitări Catalin!
La cât mai multe săptămâni!
Și eu mai am câteva zile pana la 4 săptămâni.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: din nou la drum

Mesaj de styx »

Felicitări, Cătă!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: din nou la drum

Mesaj de brainstorm »

joystick scrie:Un film interesant despre cei ca noi.
Grija ca e cu consum de alcool și... Cu consecințe legate de el..


https://m.imdb.com/title/tt7419468/
Pe Netflix, filmul asta il gasiti sub titlul "Playing hard" (nu "Zabawa, Zabawa"). L-am pus si eu in lista, nu ma inebunesc dupa cinematografia poloneza, sper sa fie bine realizat
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: din nou la drum

Mesaj de brainstorm »

am vazut filmul. parerea mea este ca pentru un alcoolic nu ofera nicio perspectiva noua. nu prea am inteles finalul, care nu prezinta nici o concluzie, mai mult, in unul dintre cele 3 cazuri prezentate sugereaza ca "a fost cu noroc" (evit spoilere, nu zic mai mult)
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: din nou la drum

Mesaj de Aliata24 »

Eh, se pare ca nu prea intelegi femeile si, probabil, esti unul care judeca alcoolismul in cazul nostru.
Ideea filmului, d.p.m.d.v., nu e sa ofere o perspectiva noua, ci sa ne arate ce sta la baza si consecintele.
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: din nou la drum

Mesaj de brainstorm »

am precizat zic eu destul de clar ca este vorba despre parerea mea. judecatile de valoare nu cred ca isi gasesc locul in cazul acesta. ca sa te linistesti totusi: nu inteleg femeile, nu am pretentia si nici dorinta asta. alcoolismul il judec in cazul "vostru" exact cum il judec si in cazul meu, fara discriminari de gen. cred ca ar fi trebuit, deasemenea, sa fie destul de clar de ce am precizat ca "pentru un alcoolic (...)". ce sta la baza si consecintele le stim cu totii, fiecare cu cazul sau particular. daca ai chef sa iti faci numarul ca de obicei, gaseste-ti alt client, nu am de gand sa continui o rashpa cu tine, stiu ce "capabilitati" ai. pa
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: din nou la drum

Mesaj de Aliata24 »

Nu ai inteles nimic din ce am scris si e ok:).
Seara linistita iti doresc!
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: din nou la drum

Mesaj de Aliata24 »

Asa re revenim,

In seara aia eram prea trista, nu intru in detalii, dar mi-ai spus sa-mi gasesc alti "clienti". In afara de ce ai scris mai sus,de asta si mi s-a parut pertinent ca si eu mi-am exprimat gandurile liber, nu ti se pare ca te-ai exprimat nepotrivit? Nu consideri ca ai transpus ideea mea ca nu intelegi femeile?
Scrie răspuns