021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lukian

Aici puteti povesti experientele personale.
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: Lukian

Mesaj de Lukian »

Eu fumez de vreo cinci ani 40 pe zilnic .....ma mir ca mi-a gasit plămânii buni....m-am dus cu mare frica....am fost la privat ...m-a trimis la radiografie si analize de sânge....plus niste aparate in care sa suflu....au zis ca am saturație maxima si nu gasesc nimic in neregulă....acum si doctorii nu stii....dar ma cam obosesc cam repede in ultimul timp si vreau cat mai am de trait sa-i traiesc mai sănătos.....dumnezeu ne iubeste.....noapte buna
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Lukian

Mesaj de Alliona »

E foarte mult cât fumezi. Dar când ai timp să fumezi așa mult?
Fumezi în casă?
Fumezi în timp ce lucrezi?
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Lukian

Mesaj de Alliona »

Bună dimineața Lukian!
Cum ești? De ce nu m-ai scrii.
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: Lukian

Mesaj de Lukian »

Buna seara si sper ca a-ti petrecut un paste fericit. ....am vrut sa mai scriu dar nu ma lasa sa intru in cont.....acum vad ca merge.....
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: Lukian

Mesaj de Lukian »

Nu am mai băut de atunci...
In schimb ce ma enervează este ca trebuie sa invat sa traiesc altfel.....cam greu la 41 de ani sa-ti faci o viata noua....mai ales ca nici nu sunt o fire prea amuzantă....lumea e cum e.....plictiseala mare.....acțiune mai deloc😇😅
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Lukian

Mesaj de primavara »

Lukian scrie:Nu am mai băut de atunci...
In schimb ce ma enervează este ca trebuie sa invat sa traiesc altfel.....cam greu la 41 de ani sa-ti faci o viata noua....mai ales ca nici nu sunt o fire prea amuzantă....lumea e cum e.....plictiseala mare.....acțiune mai deloc😇😅
Buna dimineata Lukian si tuturor celor care citesc!

Ma bucur sa te citesc si ma bucur f mult ca esti ok..., da ok pt ca cea mai rea zi din abstinenta este infinit mai buna decat cea mai buna ziua din perioada cand erai consumator, nu?(spun inteleptii abstinenti eu dar meditez si am ajuns laconcluzia ca este adevarat 100%).
Si cum din orice sitatie negativa exista si ceva bun, eu am luat si incerc sa fac asta mereu, sa iau pozitivul si sa nu ma concentrez pe negativ...asadar decat baut si "vesel" plin de viata si de "prieteni" m-am bucurat si ma bucur si cand viata este mai putin buna cu mine si merg inainte...
Sa-ti dau un exemplu:eu am fost la dr. si mi-am castrat pisica pt ca era un miros neplacut de urina in casa si ma deranja...iar acum este un miorlait zi si noapte...🤔😂😂😂 dar nu mai miroase a pipi si ma gandesc ca este mai bine...😜😂😂
Si pretuiesti ceva cand nu mai ai... pai la 45 de ani esti tanar, ai viata inainte muulti ani...In fine, multumim pt intrebare si da, eu am petrecut Sarbatorile f frumos!
Tine aproape si sa nu uiti niciodata de unde ai plecat crezand ca esti bine pt ca vei ajunge acolo de unde ai plecat si aceasta boala progreseaza in timp devenind cronica.Cum vrei sa traiesti, tu alegi...
O zi abstinenta cu liniste si pace-n suflet sa avem toti!🙏💖🍀

Incerca si tu sa faci lucruri care-ti plac si sugerez sa incepi cu sportul..., pe mine una motivandu-ma sa arat bine chiar daca am ...de ani(era o gluma...).🤔😂😂
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Lukian

Mesaj de Ambasador »

Bună Lukian!

Suntem prea puțin aici pe pământ să ne lăsăm doborâți de plictiseală. Starea ta de iritare vine și din faptul că nu ai reușit încă să înlocuiești consumul cu nimic plăcut, ceva care să te atragă. Poți oricând să-ți descoperi o pasiune nouă, ceva care să te bucure.. Acum, în abstinență, iți ești dator cu cel puțin un zâmbet în fiecare zi! Cu atât de puțin și totuși cu atât de mult.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: Lukian

Mesaj de Lukian »

Multumesc de mesaje.....de băut nu am sa mai beau pentru ca mi-am speriat "elefantul"ca daca mai vrea sa bea va muri....si chiar nu mai cere.....acum lucrez la a ma lasa de fumat si servici....da servici....nu am obligații , copii, sotie.....deci imi permit sa incep o viata noua fara condiționări.....se fac doar ce vreau la modul sănătos......uitandu-ma in urma ....am realizat de ce cautam alinarea in alcool care pe perioade scurte ma deconectau de la condiționări.....ma simteam liber de contract....faceam in sfarsit doar ce voiam.....pana la prima pauză cand ma întorceam la viata de ..... care o avem multi dintre noi.....de fapt am realizat ca sunt inascut sa fiu o fire rebela , libera si societatea moderna nu vrea asta.....ne insclaveste.....iar eu băiat destept am fost gasit o cale de evadare.....tare prost eram.....daaaa cred ca multi asa au ajuns sa fie dependenți de vicii.....se fugim cumva de realitatea de ..... .....in loc de facem ordine in propriul .........vb in numele meu.....mi-a fost frica sa fac ordine in gunoaiele mele....sa ma iau de gât cu cine trebuie....sa spun nu cand trebuie sa spun nu.....sa ma racoresc cand trebuie.....apoi cateodata ma mai racoream cu ajutorul bautirii....alta data vorbind singur tapan de beat......acum fara alcool....m'am certat cu toti cei cu care trebuie de mult .....am jignit pe cei ce m-au muscat...am spurcat pe cei ce au pus sate pe rana cand mi-a plecat fetisoara mult iubita.....am înlăturat multa multa lume...nu ma mai cunoaste nimeni.....decat doi prieteni pe care i-am adus mai aproape de mine.....mama tata si fratele.....deocamdată.....restul i-am pus pe invizibil......am treaba multa.....mai am nemultumiri.....este un proces lung si lent.....cum zicea cineva....cand lasi cu adevarat un drog ca alcoolul.....automat aceasta vine la pachet cu o mare schimbare de personalitate....daca nu apare schimbarea....inseamna ca nu te-ai lasat....doar faci o pauză....
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Lukian

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: Lukian

Mesaj de Lukian »

Buna seara tuturor. ...sunt foarte constient ca daca as vrea sa beau cu o ocazie , sau sa gust un pahar etc as ajunge de unde am plecat sau mai rau.....dar nici nu consider ca fiecare zi fara alcool este un miracol......este pur si simplu o zi.....nici nu stiu cate zile am de cand nu am băut ....nu am calculat nici lunile....cred ca am vreo 16-17 nici nu vreau sa le calculez...probabil daca le-as calcula chiar m-as gândi mai mult la alcool.....asa ca de cand mi-a dat seama ca pentru mine exista doua variante....fara alcool si viu sau cu alcool si mort...am ales viata....merg la pescuit pe noapte cu pescari care se fac praf pana dimineata....am pe fratemiu alcoolic care locuieste la 10 m de mine....mai trage si tata din cand in cand , deci vechi tovarăși de pahar. ....chiar nu ma mai atinge cu nimic....nu poftă nu ispita.....din contra mie mila de ei ca stiu ce ii asteapta a doua zi....cred ca asta inseamna cand alegi cu adevarat. ...faceam pauze dese si inainte ca eram rau nebun , de fiecare data spuneam ca asta a fost ultima data , dar ceva din mine nu se impaca cu ideea....parca rămânea ceva neterminat....o parte din mine rămânea nemulțumită de decizia mea....si acea parte isi cerea zilnic drepturile.....Imi amintea mereu ca trebuie sa beau ca doar este wichend...este ziua x ziua y....etc....tot timpul eram in lupta si negociere ....dupa ceva saptamani oboseam si cadeam învins....cu camionul de alcool langa mine.....iar o luam de la capăt si tot asa.....data asta nu am mai luptat deloc.....nu am numărat zile....nu am facut nimic.....doar m-am gandit mai mult la dumnezeu....la păcatele mele....la ce mi-as dori cu viata mea....eram ateu deja....etc ....pofta s-a dus ....razboiul s-a terminat inainte sa inceapa.....cum spunea un psiholog...daca simti ca te paste un atac de panica....privestel....accepta simptomele si starile ce apar....somatizarile....zambestele....bucurate ca te-au vizitat....sunt normale sunt ale tale si continua sa te reconcentrezi pe ce activități aveai inainte sa vina.......apoi ai sa realizezi ca ele au plecat demult...inainte sa apara in toata splendoarea lor.....ar fi multe de povestit ...
Dar daca poate ajuta pe cineva si chiar mi-ar place sa vorbesc cu cineva care a trăit chestia ....aaa....am avut si niste necazuri la care normal as fi mers cu siguranta direct la băut.....acum am auzit in cap o voce slaba stearsă care ma întreba de foarte departe.....nu te duci la băut ? Ce am facut ? Nici măcar nu i-am raspuns....am plecat cu gândul si corpul la treburile mele de atunci.....
Scrie răspuns