021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau, trebuie sa o fac!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Buna dimineata Bogdan, imi pare rau ca poate dezamagesc iesind de pe Forum de tot dar daca vreodata ai nevoie sa vb cu cineva sincer in privat, Maria are nr-ul meu de tel si putem vb pe WhatsApp despre abstinenta.
la multi ani anticiat pt Ziua ta de nastere si sunt sigura ca nu vei bea!
Tine aproape de Forum pt ca singur este f greu sau aproape imposibil sa reuseti, te sfatuieste o abstinenta senina care ASTAZI NU BEA!

Esti un om deosebit si eu cunosc f bine la oameni , care cu siguranta vei reusi si tu sa devii abstinent senin pt ca este stiut ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si este f bine ca ai ajuns aici....🙏😊🍀👍
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna dimineața!

Încă o zi, azi chiar apare soarele fizic o sa fie o zi buna!
AZI NU BEAU!
Așa îmi încep ziua, cu acest gând, rugând-ul pe Dumnezeu sa ma ajute sa merg pe acest drum, sa iau cele mai bune decizi, daca El este cu mine o sa fiu bine in orice situație.
Azi o sa continui sa citesc din BigBook si bineînțeles din povestiile voastre. Se poate, trebuie sa merg pe același drum pe care au mers alții înaintea mea si o sa am succes si eu. Aaaa da, azi e miercuri o sa intru si pe ședința online de la AA cea in engleză. Apropo daca ma puteți ajuta cu cele in romană, daca se mai țin si online, va mulțumesc 🤗.

O zi buna va doresc și abstinenta senina.

PS. Am reportat toate mesajele care nu au legătura cu postul, daca vreți sa va certați puteți sa o faceți pe unul nou. Nu o sa intru in polemica, cred ca știți și voi ca nu asta este scopul forumului.
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Alliona »

Mă bucur pentru tine Bogdan.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de joystick »

Eu nu prea înțeleg ce e cu unele posturi de aici... Cred ca... Oamenii nu au înțeles rostul unui topic și fac off topic.

Eu sper Bogdan ca te vei tine. Eu... Nu mai sunt nevoia sa consum. Ar fi bun niște alcool ca să mai ucidă din probleme insa... El ar crea altele mai mari.
Azi nu bem și asta e bine.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

El nu ucide din probleme, creaza altele mai mari, cu siguranță!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna seara!

A mai trecut o zi! Azi a fost inca o zi reusita, cum au fost ultimele zile de altfel.
E atat de bine sa fi treaz, sa poti sa faci tot ce iti propui la orice ora, fara dureri de cap fara regrete, ce bine e sa te trezesti dimineata sa iti faci o promisiune si sa o respecti pana la sfarsitul zile, i-ti da atata putere si te binedispune atat de mult incat nu mai este nevoie de nimic altceva. E atat de bine sa fi treaz sa poti face tot ce vrei.
Inca citesc foarte mult pe Forum, ma ajuta foarte mult povestile voastre, cu bune cu rele, ma face sa vad ca nu sunt singur, imi arata ca altii au putut, ma motiveaza sa merg mai departe si sa nu renunt. Citesc din BigBook si ma face sa ma gandesc foarte mai mult la latura spirituala, sunt/am fost mult mai spiritual, trebuie doar sa ma dedic sa inteleg un pic mai mult, de asemenea trebuie usor usor sa ma apuc sa aprofundez mai serios cei 12 Pasi el fiind calea spre o abstinenta senina prelugita.

Multumesc mult pentru ziua de astazi si multumesc acestui Forum fara el nu as putea asterne aceste ganduri.

Bogdan un alcoolic.

Ps. Azi am participat la sedinta online AA, inca nu am vb data viitoare o sa o fac :)
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Da, mult off-topic.
joystick pe langa problemele pt care bei, mai apare si problema alcoolului, dupa ce ca sunt probleme nici nu suntem in stare sa le gandim bine ca na baut nu prea mai gandesti cine stie ce, chiar deloc. Sau ca mine dormi si te trezesti a doua zi si nu rezolvi nimic, pe langa probleme ma mai doare si capul si nu a chef de nimic , de depresie nici nu mai zic ..
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna dimineața!

AZI NU BEAU!
Cu acest gând început fiecare zi, de asemenea ma rog sa am putere si sa fiu călăuzit pe acest drum pe care singur nu l-as putea parcurge. Am nevoie de Dumnezeu, in momentele dificile credință o sa facă diferența, o sa ma las in mâna lui ca el sa ma ghideze pe drumul cel bun. Desigur ca și eu trebuie sa fac tot ce îmi sta in putința ca sa am succes, trebuie sa merg in direcția buna orice ar fi. Nu trebuie sa fiu încrezător și sa cred ca pot bea primul pahar, ca pot fi un băutor normal, nu, sunt alcoolic și nu pot bea. 1 pahar este prea mult și 100 prea putine. Am încercat de atâtea ori sa beau normal și nu am reușit, am renunțat la asta, acum este simplu nu trebuie sa beau și gata. AZI NU BEAU!
Azi dimineața m-am trezit atât de bine, de ce sa arunc asta pe încă o zi/noapte de beție timp pe care îl pierd, nu știu de ce as vrea sa fac asta dar totuși de multe ori am luat aceasta decizie proasta, acum însă sunt mult mai determinat și am învățat multe lucruri noi despre aceasta boala, am mult mai multe motive si motivatie sa nu mai bea plus ca AZI NU BEAU,este foarte folositor, fac azi ce pot face, mâine este o nou zi nu o sa ma gândesc la ea. Azi trebuie sa fie cea mai buna zi a vieții mele, fac tot ce pot si tot ce e bine si mâine o sa fi cu siguranța o zi buna.
OK, trebuie sa plec, continui pe seara :)))

O zi buna!!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de joystick »

Da... Și eu sunt liniștit fara bautură.
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna seara!

Si azi a fost o zi buna! Sunt fericit si mandru de mine.
Azi am citit un pic mai putin, am avut cam multa treaba dar am fost la fel de determinat.
Nu ma las, sunt aici, inca ma inspir din povestile de pe forum, chiar daca sunt vechi, pt mine e ca si cum au fost scrise acum, citesc si deabia astept sa dau pagina sa vad ce s-a mai intamplat :). Ma bucur pt succese si ma intristez cand se mai inampla cate-o cadere, dar toate ma insipira si imi dau putere.
Am zis ca o sa aprofundez cei 12 Pasi, inca nu am inceput :), de maine o sa o fac, o sa imi faca bine pe viitor sunt sigur de asta. Este calea batuta pe care trebuie sa merg.
Trebuie sa lucrez si la comunicarea cu prietenii si cu personele care inseamna ceva pentru mine.
Las aceste ganduri aici.

Bogdan un alcoolic!

Cred ca ar trebui sa re-citesc ce am scris pana acum.
Scrie răspuns