021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau, trebuie sa o fac!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna ziua!

Sunt nou pe acest forum, am mai intrat acum un an dar mi-a fost destul de greu sa ma tin ( pe vremea aia credeam ca pot sa beau social/normal, acum stiu clar ca nu este cazul, nu este pentru mine). Dupa multe zile intregi de citit mi-am facut curaj si am decis sa deschid un subiect nou.

Salut sunt Bogdan si sunt alcoolic!

De cativa ani tot beau, din ce in ce mai rau, problemele si frustrarile se maresc proportional. Tot am incercat sa ma las de unul singur dar clar nu prea am reusit, am rezistat cateva zile saptamani si apoi am recazut si de fiecare data a fost mai rau. Tot citind pe forum ma regasesc in multe trairi pe care le aveti/ le-ati avut si voi, sincer chiar doar un alcoolic poate intelege un alt alcoolic.
Chiar imi doresc sa traiesc in abstinenta si stiu ca este singura cale prin care pot fi om din nou, un nou eu cu multe cicatricii dar un eu mai bun, care invata din trecut si tinde intotdeauna spre ceva pozitiv. Am fost un optimits incurabil dar alcolul parca mi-a luat si asta, am nevoie de o perioada mai lunga/nedeterminata de abstinenta sa regasesc unele lucruri pierdute. Imi place mult ideea cu 24 h, m-am folosit si eu in trecut de "azi nu beau", dar parca dupa ce am citit o mica parte din povestiile voastre, vad cu alti ochii procesul si cum ar trebui sa fac. De asemenea vad cat de mult ajuta comunicarea pe acest forum.

Acesta este inceputul, o sa fiu o perioada pe aici cu voi.


Sunt Bogdan si sunt alcoolic!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Buna Bogdan si bine ai venit pe Forum!
Eu personal nu sunt in masura sa dau sfaturi doar sa-ti spun ceea ce a lucrat la mine si am devenit abstinenta senina , zilele astea facand 11 de ani de adevarata viata...
Acest Forum si toti cei care au scris si scriu pe El mi-au salvat viata pt ca de una singura...dar nici nu vreau sa ma mai gandesc...
Forta grupului este enorma pt mine si pt f multi cei care au devenit abstinenti a fost o minune si astazi traim o viata normala, implininita si ne bucuram de tot ceea ce am realizat.Nu a fost mereu lapte si miere in viata mea mereu dupa abstinenta, am suferit pierderi ale persoanelor dragi, am avut necazuri mari dar si bucurii nemarginite pt ca si astea sunt un pericol dar cu baza unei abstinente"beton" nimic nu m-a facut sa ma clatin.Un alcoolic intotdeauna gaseste un motiv pt a bea de tristete, suparare sau de bucurie ceea ce nu a mai fost cazul la mine...
Am citit povestile tuturor si am furat de la fiecare ceea ce mi s-a potrivit mie si uite-ma azi cea mai buna varianta a mea de cand ma stiu.😊🍀👍
Suntem aici si pt tine si daca eu am putut de buna seama ca poti si tu!😊🍀👍


Imagine
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Multumesc pentru raspuns. Chiar apreciez.
Felicitari pt abstinenta ta si indelungata sa fie in continuare.
Da, o sa fur ce pot din toate povestile si cu ajutorul lui Dumnezeu cu multa vointa si cu forta grupului o sa resusesc.
Usor, usor fiecare pas este important si fiecare zi este o reusita.
Imi e greu sa vorbesc cu altii despre dependenta asta a mea si despre faptul ca efectiv ajunge sa preia controlul asupra mea, nu trebuie sa beau primul pahar si sunt in siguranta. Trebuie sa ma lupt cu asta si trebuie sa inving.
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Alliona »

Bine ai venit alaturi de noi. Aici poți vorbi liniștit, nimeni nu te judecă, cu toții am fost, unde ești tu. Cu siguranță vei reuși.
Ca să renunți la alcool, trebuie să faci ceva, cu timpul care-l alocai consumului. Să-ți găsești ceva de făcut. Trebuie să-ți schimbi unele obiceiuri.
Nu știu tu cum obișnuiești să bei..eu beam înainte de masă.. când am început recuperarea, mâncam.. și dispărea pofta de băut.
Scrie aici, face bine.
O seară bună, Maria!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Salutare Bogdan!
Bine ai venit alături de noi!
Dacă ai început sa scrii înseamnă că ai planuri serioase, toti suntem prezenți aici din același motiv ca și tine, luptam impotriva alcoolului .
Tine aproape !
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Bine v-am gasit!
Sincer nu prea aveam o obisnuinta anume cand ma apucam. Era mult pana beam prima gura apoi pana nu ma faceam praf nu ma lasam. Beam mult pe ascuns, probabil ca din cauza asta mi-am facut obisnuinta sa beau mult si repede...trist rau, beam intr-o ora cat pentru o noapte si bineinteles de multe ori ma facem varza, inconstient complet. Si deja demult nu mai gasesc o placere in asta dar totusi o faceam si repet mereu aceleasi greseli si bineinteles regrete maxime a doua zi( mai ales ca uneori se intampla efectiv sa nu imi mai amintesc nimic...) Trist rau situatia asta, boala asta, am planuri serioase sunt determinat maxim si de data asta cu ajutorul Forumului cu ajutorul multor informatii si carti pe care le-ati impartasit o sa reusesc, acum am si puterea exemplului cu voi 🤗
Trebuie sa perseverez si sa rezis 24 de ore, maine vedem poate e sfarsitul lumii, trebuie sa aplic aceasta formidabila techinca.

Bogdan un alcoolic.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Asa este Bogdan, numai 24 de ore conteaza.In trecut, desi sunt o fire extrem de ambitioasa de fiecare data cand imi propuneam sa nu mai beau niciodata dupa vre-o escapada bahica nu reuseam ,rezistam cat rezistam si recadeam.Eram disperata pana cand am inteles aici pe acest Forum ca ambitia este buna in cariera, in sport. etc dar nicidecum in abstinenta.A ceda si a te sti invins in fata alcoolului este esential si singurul lucru care conteaza este ASTAZI NU BEAU, promisiunea de a nu mai bea niciodata fiind o imensa povara pe umerii oricui.Maine?Vedem noi si-mi respect promisiunea zilnica mereu pt ca cine nu poate rezista o zi?Toata lumea.Acum este ca respiratia pt mine.

Bogdan povestea ta este povestea noastra si faptul ca-ti doresti sa devii abstinent, faptul ca scrii aici treaz si ai pronuntat si cuvantul Dumnezeu te va ajuta desigur sa devii si tu abstinent, asta este convingerea mea!
Eu cand vedeam ca viata trece pe langa mine si nu ma puteam opri din autodistrugere, disperata m-am asezat in genunchi plangand rugandu-l pe DD sa nu ma lase sa mor si peste cateva zile, atunci, am gasit acest Forum...Concluzia o tragi tu...

Tine aproape si vei fi si tu condamnat la o abstinenta senina si fericire pt ca viata cu bune, cu mai putin bune este extrem de frumoasa, este numai una si trebuie sa o pretuim!Cu mintea limpede poti lua deciziile corecte atunci cand este cazul.
Cu drag,
Primavara

PS Incerca sa intelegi ce scrie Lupica pt ca iti va fi de mare ajutor .
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna dimineața!

O noua zi, o zi buna!
Azi nu beau!! 24 de ore rezist! Lamâine nu m-a gândesc.

O sa continui sa citesc din poveștiile voastre, sincer m-a ajungă foarte mult, nu sunt singur. Se poate, viața fără alcool se poate si este mai frumoasa o noua viața!
Continui sa fac si ședințele pe site si vreau sa m-a apus si de BigBook, sa văd cum stau cu timpul oricum o sa o fac e doar o chestiune de timp.

O zi buna si fără alcool sa avem!!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Buna dimineata, Bogdan!
Supeer, buna idee..., ceea ce fac si eu ASTAZI.
Chiar voiam sa-ti recomand sa citesti Big Book, care este un fel de Biblie a alcoolicilor, lucru care mi-a fost recomandat si mie la inceputuri si bine am facut ca am ascultat.
Eu desi nu frecventez un grup AA(pe care ti-l recomand daca ai unde merge) m-am ghidat in drumul meu spre abstinenta de principiile lor pt ca adaptate fiecarui individ in parte in general asa te curezi si alte metode de de a te face bine nu sunt, inclusiv medicii recunoscand asta.
Am citit atunci toate povestile adevarate de pe Forum si am avut norocul sa-l aleg ca mentor pe Tudor de pe acest Forum si am calcat in urmele celor care au reusit, acesta fiind calea cea mai usoara si sigura.la randul meu am impartasit si impart ceea ce am invatat cu noii veniti pt ca asa sa lucreazaabstinenta si se mentine,sa dai celorlalti ceea ce si tu ai primt la randul tau gratis.Din generatia "de aur" a celor care am devenit abstinenti cam eu mai scriu regulat si restul sunt bine si ei dar isi mentin abstinenta altfel.Dupa 20 de ani de abstinenta senina voi face la fel si eu.🙏😊😂😂😂🍀👍
Iti recomand sa citesti topicul lui Tudor si Asido pt inceput, doi mari abstinenti ai acestui Forum datorita carora f multi dintre noi am devenit abstinenti printre care si eu ei fiind exempu si inspiratie pentru toti.😊🍀👍


Imagine
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Azi a fost o zi reusita!

Am reusit ce mi-am propus, maine o sa o fac din nou, fiecare zi este o noua zi, si este mai usor sa traiesc fiecare zi in parte, AZI, nu ieri sau maine.
Citesc povestile voastre cu mare drag, ma regasesc mult in ele, ma inspir si fur ce pot si ce vad ca mi se potriveste.
M-am apucat si de BigBook - primele pagini, sunt la inceput si deja imi place si ma trage sa citesc din ce in ce mai mult.
Am inteles ca ar fi si niste intalniri online AA dar sincer nu gasesc link-ul/site-ul poate ma ajutati voi( am gasit ceva in EN miercuri si vineri o sa intru pe ele daca nu gasesc altceva, pe .org) sunt foarte curios cum este, vad ca ar fi ceva necesar si de foarte mare ajutor.
Mai pe viitor o sa ma apuc sa povestesc diferite povesti ale mele, mai tragice mai amuzante, usor usor o sa intru pe un drum bun, alaturi de voi, sa fac parte din acest club al nostru, doar noi intre noi ne putem intelege.

Multumesc mult ca sunteti aici, exemplul vostru ma inspira, se poate, nu sunt singur.

Bogdan un alcoolic.
Scrie răspuns