021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau, trebuie sa o fac!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Buna seara Bogdan si felicitari pt atitudinea ta de astazi, clara, eleganta si de bun simt desavarsit si sper din suflet ca nimeni si nimic nu te va opri din ceea ce atat de bine ai inceput.Trebuie sa te simti mandru ca ai fost identificat cu mine, sa stii!😊😂😂😂
Vreau sa-ti spun ca in vremurile cand am intrat si eu pe acest Forum, a fost o generatie de prieteni (toti abstinenti senini acum ) cu care vorbeam zilnic pe Forum, ne completam si radeam (este stiut faptul ca oamenii inteligenti au umor si noi aveam😉😂) pt ca nu exista sentiment mai maret ca cel pe care il simteam pt prima data atunci si pe care il traiesti si tu acum...

Seara frumoasa , abstinenta si senina sa avem toti!🙏😊🍀👍
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna seara,
Da, cred ca a fost mai bine asa, efectiv adevarul si fara a face lucrurile sa denatureze fara rost.
Am lucruri mai bune de facut, plus ca incerc sa gandesc cat mai pozitiv si de asemenea sa am doar actiuni pozitive.
Azi nu am baut, inca o zi fericita. Asta e tot ce conteaza.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Felicitari Bogdan si repet acesta este raspunsul si atitudinea corecta pt a construi o temelie solida a unei abstinente senine si de durata.
Si ca sa facem si lectii sa stii ca cei cu boala noastra(nici mie nu-mi place numele si-l evit) nu ne mai permitem luxul sa fim suparati, agresivi etc deoarece este ca si cum am bea otrava asteptand sa moara "dusmanul" adica tot noua ne facem rau si nicidecum altcuiva.
Atitudinea pozitiva te va ajuta extrem de mult asa cum ne-a ajutat si pe noi.
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Eu unul trebuie sa fiu atent si la prea mult bine, de ultimele ori am baut exact cand m-am simtit bine si sigur pe mine...
Dar lucrez si la asta.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Și eu am pățit la fel, după o perioada de abstinenta lunga cât de cât pt mine, am băut atunci când eram prea sigur pe mine..
Acum vreau sa învăț, anticipez situațiile cheie, "sa suflu și în iaurt "
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Este stiut faptul ca un alcoolic gaseste intotdeauna un motiv pt a bea:de bine sau de rau sau fara motiv...Eu am trecut prin drame la care si oamenii normali s-ar f apucat de baut(in perioada abstinentei) sau prin evenimente extrem de fericite care ar fi fost imposibil sa nu sarbatoresti (pt un om normal).
Faptul ca am construit si am adaugat zi de zi cate-un "graunte" de abstinta adevarata(nu abtinere pt ca este o diferenta f mare intre ele) m-a facut ca in nici-un moment de cumpana de rau sau bine sa ma faca sa ma clatin, nici nu mi-a trecut prin gand.
Mi-am setat totodata in creierul meu ca pt mine alcool este sinonim cu otrava si in nici-un caz n-as bea de buna voie si nesilita de nimeni continutul letal...
Ultima oară modificat 09 Ian 2023, 21:11 de către primavara, modificat 1 dată în total.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Vbc scrie:Și eu am pățit la fel, după o perioada de abstinenta lunga cât de cât pt mine, am băut atunci când eram prea sigur pe mine..
Acum vreau sa învăț, anticipez situațiile cheie, "sa suflu și în iaurt "
Felicitari Vbc, f bine ca esti vigilent si ai invatat din greseli!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Și abținerea tot abstinenta este. Dar abstinenta senina e alta, adevărat! .......
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Sper ca am învățat...
Este a 19 a zi când nu am băut, acum am făcut calculul...de obicei nu țin evidenta pe zile .
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Woow, 19 zile Vbc, felicitari si eu personal cred ca prima luna este cea mai dificila si aveam teama sa nu recad, apoi cu fiecare zi ce trecea ma bucura nespus de mult si visam la timpul cand voi deveni si eu "veteran" pe Forum.Totul va fi bine si ai redevenit acelasi Vbc pe care-l stiu eu cand erai abstinent senin.

Binenteles ca si abtinerea este tot abstinenta dar tot aici am invatat de la Tudor ca a te abtine este mult mai dificil si greu si intr-o zi poate nu o mai pot duce, eu la randul meu in trecut avand nenumarate abtineri si reveneam de unde am plecat dupa perioade mai scurte sau mai lungi de abtinere.Abstinenta senina este atunci cand indiferent cu ceea ce te confrunti de-a lungul vieti, bine sau rau(ambele fiind un pericol pt recadere) tu mergi inainte cu abstinenta ta si curgi ca o apa de munte peste stanci fara sa-ti afecteze abstinenta.

PS Eu va spun noapte buna tuturor si sa ne-auzim de bine, maine!🙏😊🍀👍
Scrie răspuns