021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Buna sa va fie inima, oameni buni!

Am intrat sa va spun ca mi-e bine. Mi-e bine la suflet, la trip si ...e soare! Ceea ce va doresc si voua din inma!
Oare v-am multumit destul pentru ca azi mi-e bine? Nu e nicicand destul, stiu!
Pentru ca aici am invatat sa ma iubesc intai pe mine si sa inteleg alcoolismul ca o boala de familie, multumesc! :jos-palaria: :hug:
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Airam »

Buna sa va fie inima doamna,
ce frumos ati scris.

E bine sa invatam sa traim frumos si mai tarziu, nu?

Va imbratisez cu drag
Maria.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de ilyuta »

Buna Staval si ma bucr foarte mult pt tine si omul tau! :jos-palaria: Tineti-o tot asa!!! :zambetoi:

Ia uite pe ce melodie fac eu sport si-mi transmite asa un chef de viata(fara alcool, bineintele). :zambetoi: :hug: :jos-palaria:

https://www.youtube.com/watch?v=TH0oCDziVQQ
Nume anterior: ilyuta
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Va imbratisez si eu, dragii mei! :hug:

Sunt bine si binele asta nu a venit usor. Ori de cate ori am dat de greu, aici am gasit sprijin.Datorita oamenilor ce au sustinut acest forum am supravietuit codependentei...Iarasi va multumesc celor ce mai sunteti pe aici si celor ce nu mai frecventati forumul, dar ati ajutat multa lume! :jos-palaria:

Va imbratzi, citand pe cineva drag!
:hug: :hug:
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

La multi ani, oameni buni!
Sunt aici de 6 ani, ani in care viata mea s-a imbunatatit si datorita voua, nu numai intelepciunii varstei! :)
Va multumesc ca mi-ati aparut in viata ! Multe lucruri s-au schimbat in bine, alcoolicul meu mai recade, dar eu sunt altfel, mai calma, mai constienta ca nu-l pot intoarce din hotararea lui de a bea o zi-doua-trei...Asta e crucea noastra, pacat ca nu am reusit sa-l aduc si pe el alaturi de voi! Mi-am insusit "leacul" despre care am citit candva: Cica un preot cu har dadea femeilor amarate cu barbati betivi si rai apa sfintita, cu conditia sa o tina in gura si sa n-o inghita, iar daca au inghitit-o sa ia alta, tot asa...iar barbatul se linistea ca prin farmec fara focul iesit din vorbele femeilor!
Bine, nu pot sa tac chiar de tot, dar imi amintesc ca vorbele nu-mi sunt de niciun folos uneori si ca daca ma cert tot mie imi fac rau.
Codependenta noastra e la fel de rea ca alcoolismul lor, acum am inteles asta...Caut sa ne fie bine, si ne este!
Am avut sarbatori frumoase, cu copiii si finii alaturi, am fost sanatosi cat de cat, am avut grija unul de altul, ne-am ingaduit unul pe altul!
Omul e la fel de gospodar, eu ma simt rasfatata-el e pensionar, iar eu inca lucrez si gasesc toate treburile facute: piata, curatenie, uneori mancare.

Am simtit nevoia sa reactualizez si sa va multumesc pentru binele meu de azi!
La multi ani, dragii mei si sa fiti sanatosi la trup si suflet!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Am incercat sa salut oamenii cu care am interactionat pe forum in ultimii ani...putini au ramas, si daca am renuntat prea curand sa sap prin pagini, iertati-ma...
Va iubesc pe toti si va datorez seara aceasta linistita si pe toate cele din urma.
La multi ani in abstinenta, dragilor!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Tudor. »

La multi ani draga Staval,
Mulțumesc pentru vizita.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Airam »

La multi ani doamna.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

La multi ani, Doamna Staval !

Ma bucur prntru ca va este bine .
Asa-i multi dintre cei care au dat viata acestui forum acum ceva timp sunt oameni recuperati si care merg mai departe in abstinenta.
Stiu asta pentru ca multi tinem legatura intr-un fel sau altul direct sau pe retele de socializare ori pe un grup inchis al celor care sunt in program de recuperare AA. Unii mergem la sedinte AA fie in Romania .Italia, Germania, USA . etc.
Si mie imi pare rau ca aici nu mai este acel entuziasm pe forumul Alcohelp . Poate si din cauza ca noii veniti cauta o recuperare rapida , "la fara frecventa" ori revenirea la un "baut social" . Viata, dependenta lor " ii va lamuri" ca nu este recuperare fara implicare .Orice dependenta odata instalata se cronicizeaza si numai abstinenta este singurul "tratament " viabil .Plus este si gratuit.insa numai capatand informatii despre cum sa te mentii in abstinenta poti reusi. Noi am cautat informatii aici, le-am impartsit mai departe si ne-am sustinut reciproc.Vor putea altii daca vor vrea asta(recuperarea prin abstinenta) si vor reusi cu siguranta .
Eu va urez sanatate si seninatate dumneavoastra si sotului dumneavoastra.
Cu drag ,
tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Mihai »

La mulți ani frumoși Staval!

Sa ai un an magnific :zambet:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns