021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut ,sint Tudor !

Răspunsul #1511 scris

Mesajde tudor » 27 Noi 2020, 20:51

Buna seara ,din nou !

Nu trebuie sa uit cum am ajuns eu "aici".
Am ajuns , nu ca am mancat prea multe prajituri ci ca eram "sluga la alcool".
Reamintirea face parte din mentinerea in abstinenta .Cei care uita ca sunt dependenti "se trezesc" cu cu "primul pahar in mana"
iata ce zice despre alcool si cum isi amintea (in foto) Sir Anthony Hopkins
https://www.bbc.com/news/uk-wales-south ... s-44977801
Sir Anthony Hopkins has opened up on his battle with alcoholism, saying he "should have died in Wales, drunk or something like that".

The Oscar-winning star admitted he was "very difficult to work with" early in his stage career because he "was usually hungover".

He said he turned his life around following a talk with a woman from Alcoholics Anonymous in 1975.

Sir Anthony, 80, was born in Port Talbot but now lives in Los Angeles.

Speaking to about 500 students at the University Of California, the Silence Of The Lambs star discussed his problems with alcohol and the impact it had on his early career.

He said: "Because that's what you do in theatre, you drink. But I was very difficult to work with, as well, because I was usually hungover."

Sir Anthony added he had been "disgusted, busted and not to be trusted" while he was drinking.

The actor told how he started to change following the talk with the Alcoholics Anonymous woman, who asked him "why don't you just trust in God?".

From then on the urge to drink was "never to return", he added.

O seara senina va doresc si eu !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Andreea S
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Răspunsul #1512 scris

Mesajde Andreea S » 27 Noi 2020, 21:21

Sanatate si refacere rapida! Sper sa ai forma usoara!
Si eu am avut covid dar mai rele decat simptomele au fost gandurile si nelinistile pe care mi le-am creat eu singura in primele zile de dinainte si de dupa test. Azi a fost prima zi de iesit din casa.

Andreea S
Senior
Senior

Răspunsul #1513 scris

Mesajde Andreea S » 27 Noi 2020, 21:25

Tudor, scuze ca am deturnat postarea ta, mai ales ca il admir pe Anrhony Hopkins si pana de curand habar nu aveam ca a avut probleme cu alcoolul.
Foarte profunde postarile tale dar trebuie sa recunosc ca de multe ori sunt invidioasa pe cei care au reusit sa renunte si acum vin si povestesc asa, plini de intelepciune, experientele lor. Sa-mi fie cu iertare, stiu ca e o invidie prosteasca si complet nejustificata

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #1514 scris

Mesajde Vbc » 27 Noi 2020, 21:36

Sanatate multa Vizitator123$5 si recuperare rapida! Sper sa ai parte de o forma usoara!!
Ultima oară modificat 27 Noi 2020, 21:38 de către Vbc, modificat 1 dată în total.
E pur si muove!

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #1515 scris

Mesajde Vbc » 27 Noi 2020, 21:37

Reamintirea face parte din mentinerea in abstinenta .Cei care uita ca sunt dependenti "se trezesc" cu "primul pahar in mana">> 👍🏻
E pur si muove!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,08,2021
Zile de abstinență:

Răspunsul #1516 scris

Mesajde Ambasador » 27 Noi 2020, 21:41

Cat de adevarat tot ce ati scris aici amandoi! Lucruri numai bune de invatat.

Tudor, ce mai stii de Asido?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Răspunsul #1517 scris

Mesajde colica zis alcoolica » 27 Noi 2020, 23:38

Salut Tudor , salut prieteni ,
daca nu-i domn' profesor pe aici , mă așez macar in pauză la catedră 😁
Doruta, când l-am "auzit " pe Asido pe la inceputul lunii era mai bine 👍.
Andreea , am învățat ceva foarte fain dintr-un tabel cu sentimente negative și pozitive( daca o să-l găsesc mâine îl atașez ) , că sunt asemănătoare și să fiu atent la ele , de exemplu invidia pentru Tudor să o transform in stimă pentru el , și să încerc să-l copiez unde îmi place la el acele trăsături , caracter , comportament,etc.. Invidia mă trage in jos , e un sentiment negativ , aprecierea mă poate ajuta sa urc.
Am înțeles că este foarte importanta onestitatea in recuperare 👌
O seara frumoasa va doresc !
Colea , să nu uit ,alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1518 scris

Mesajde tudor » 28 Noi 2020, 11:45

Buna dimineata ,Prieteni !

Multumesc pentru mesajele voastre ,Andreea Simina ,Colea, VBC ,Vizitator123$5 ,Speranta ,Elsa si nu in ultimul rand Styx, micul dar inimosul grup activ in acest moment numit Forumul Alcohelp.
Asa cum cred eu ca ati fost incercati cu siguranta ,viata chiar si in abstinenta nu este ceva liniar ,crescator si ne aduce mereu surprieze si in general neplacute cum este aceasta pandemie care este la nivel planetar . Si afecteaza rau.
Alcoolul ,drogurile ,mancatul compulsiv nu au rezolvat niciodata problemele dar pana sa inteleg asta am baut "la greu "
In abstinenta Programul AA ,pe care il urmez, ma invata sa fiu lucid si calm .Nu apar cuvintele chiar asa, dar in esenta se poate intelege si asta iar printr-e altele se scrie ca "Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau. Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine."
Niciodata nu a stricat putina credinta!
Si azi voi spera la ce poate fi mai bun dar pregatit la ce se poate intampla rau .

O zi senina va doresc!🤗🙏
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1519 scris

Mesajde tudor » 29 Noi 2020, 11:49

Buna dimineata forum !
Pentru aceasta dimineata doar un citat din "JOY"
Vizitator123$5 scrie:Buna dimineata dragii mei...deci da, sunt ok si astazi si merg cu incredere si optimism inainte🙏 si haideti sa revenim la alcool, subiectul meu preferat.🤔😊
O Duminica frumoasa, abstinenta cu caldura in suflet va doresc tuturor cu multa sanatate !😊👍

Si acum cu cuvintele mele :
De acord cu tine Vizitator123$5 ! Sa vorbim despre altceva dar nu despre alcool ci despre dependenta de alcool care ne-a reunit aici.

Cu siguranta o sa radeti dar este si adevarat ceea ce va scriu acum : Dependenta de alcool este o boala BOIEREASCA :
De ce ?
Cum de ce ?
Pentru ca se trateaza cu APA ! Stiti atatea boli incurabile din cauza se moare si nu sunt medicamente eficiente ,Tot asa si pentru alcool.
Inca nu s-a scos pe piata un medicament care sa il faca pe dependent sa redevina un bautor normal asa cum doream eu si poate si altii sau un medicament care sa inhibe total pofta de alcool ,sa nu ii mai vina sa bea toata viata .
Si atunci ce ramane ? Ramane APA si terapiile de orice fel ar fi ele dar care ajuta la mentinerea abstinentei .
Deci sa ma vait ca beau numai apa sau sucuri ca sa nu mor !?
Am descoperit viata in abstinenta datorita AA-ului si faptul ca mi-am schimbat viata schimband gandirea , abstinent si lucid fiind !

O zi de duminica frumoasa va doresc!
Ultima oară modificat 29 Noi 2020, 14:23 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 7 ani

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Răspunsul #1520 scris

Mesajde styx » 29 Noi 2020, 12:04

Bună dimineața Tudor,bună dimineața dragă Forum!

Ai dreptate, apa este cea mai bună solutie! Iar in ceea cepriveste medicamentul minune... mi-am dorit si eu extrem de mult să îl găsesc dar... am găsit abstinenta, probabil că dacă medicamentul ăsta ar apărea cumva acum printr-un miracol al medicinii nu l-aș mai lua, mă simt al naibii de bine asa cum sunt acum, cel putin Azi sigur! :)

O duminică frumoasă vă doresc si eu!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Înapoi la “POVESTEA MEA”