021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut ,sint Tudor !

Răspunsul #1641 scris

Mesajde Vbc » 01 Feb 2021, 19:35

Vizitator123$5,
Îmi pare rău pentru tine, sper sa ai puterea sa depășești cu bine acest moment, delicat
O Seara linistita si senina sa avem!
E pur si muove!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Răspunsul #1642 scris

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Feb 2021, 08:12

Salut Vizitator123$5 , eu cred că am făcut un an de când a mea consoartă a decis să se mute , îmi pare rău mai mult pentru fetița pentru că am o relație specială cu ea și chiar am incercat să rămână familia unită, dar, așa a fost sa fie .
Te îmbrățișez, Vizitator123$5 !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Răspunsul #1643 scris

Mesajde tudor » 03 Feb 2021, 08:31

Bună dimineața, Tuturor!
Colică, ce bun exemplu (alături de Vizitator123$5)ești că indiferent de valurile vieții poți să rămâi abstinent!🙂
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1644 scris

Mesajde tudor » 04 Feb 2021, 08:34

Bună dimineața!
In viziunea mea , Dependența de alcool este un fel de perpetuu-mobile
Lipsa de acceptare, emoțiile negative, frustrările și resentimentele "hrănesc" consumul compulsiv și viceversa.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Răspunsul #1645 scris

Mesajde colica zis alcoolica » 04 Feb 2021, 22:44

Salut Tudorel, mulțumesc mult și așa este , alcoolul nu ajută ci dimpotrivă ,in orice situație mai dificila, nu face decât să adâncească problema .
Vizitator123$5 si azi am trecut pe la cea mică și am făcut decupaje cu rațe împreună , :) . Am învățat ,când are maica-sa are cate o criza mă retrag și revin când se liniștesc apele .
Vă salut prieteni , bune 24 de ore va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1646 scris

Mesajde tudor » 09 Feb 2021, 21:04

Buna seara .Forum !

M-am bucurat sa vad activitate pe topicuri .Este alta stare de spirit pe aici .👍🙏
Asta seara am fost la prima sedinta "fizica : in sala .Am fost 18 persoane dintre care doua persoane la prima sedinta si un aniversat care a implinit 11 ani de abstinenta, dintre care 3 ani mentinuti la grupurile AA din Germania . Este din alt orasel dar fiind in trecere l-am sarbatorit noi "la rece" fara imbratisari ca inainte de pandemie .
Dar are sa treaca si asta, pandemia .
Eram toti emotionati ca ne-am revazut pentru ca in sala nu am mai tinut sedinte din toamna iar in parc veneau foarte putini din cei care au fost azi .Locurile au fost dispuse in cerc cu scaunele distantate la orace distanta si mult mai regulamentar ca la metrou sau autobuz .Deci am respectat tot ca sa mai putem fi primiti .
Sedintele online continua cu succes si cat o fi cazul . Acolo este aglomerat !

In aceasta seara s-a spus din nou gluma "rasuflata " cu recordul de abstinenta:
"-Stiti care este recordul de abstinenta ?
-RECORDUL ESTE DE ...24 DE ORE PE ZI !!! "
Si toti am ras "frumos"😃

Cam atat pentru aceasta zi .
O seara frumoasa sa aveti
Imagine
ImagineOLD Tudor

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #1647 scris

Mesajde Vbc » 09 Feb 2021, 21:27

RECORDUL ESTE DE ...24 DE ORE PE ZI !!! ">> 👍🏻 Adevarat! :)
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1648 scris

Mesajde tudor » 10 Feb 2021, 11:23

De unul singur nu am reușit să rămân abstinent .Am avut doar abțineri crunte de 9, 6, 3 luni
Acum am continuitate el de 12 ani 10 luni și restul ...zile cu " azi nu beau" că mod de viață.
" CUM FUNCŢIONEAZĂ METODA NOASTRĂ
Rareori s-a întâmplat ca cineva să nu reuşească, atunci când a aplicat metoda noastră în întregime.
Cei care nu se însănătoşesc, sunt oameni care nu pot sau nu vor să se dedice complet acestui program simplu - de obicei, bărbaţi şi femei care, prin structura lor, sunt incapabili de a fi cinstiţi cu sine. Există asemenea nefericiţi. Nu este vina lor; se pare că s-au născut aşa. Ei sunt din fire incapabili de a înţelege şi dezvolta un mod de viaţă care să nu se abată în nici un fel de la onestitate; şansele lor de a se face bine sunt reduse considerabil.
Mai există şi aceia care suferă de grave tulburări emoţionale şi mintale. Mulţi dintre ei se fac bine, dacă au capacitatea de a fi oneşti.
Povestea fiecăruia dintre noi dezvăluie, în general, cum am fost, ce s-a întâmplat şi cum suntem acum. Dacă aţi hotărât că vreţi şi dumneavoastră ceea ce avem noi şi sunteţi dispus să mergeţi până în pânzele albe ca să obţineţi acel ceva, atunci înseamnă că sunteţi pregătit să faceţi anumiţi paşi.
Pe unii dintre aceştia, noi am refuzat să-i facem, din încăpăţânare. Credeam că vom putea găsi o metodă mai uşoară, mai puţin drastică. Dar n-am găsit.
Vorbind cât se poate de serios, vă rugăm fierbinte să vă alungaţi teama şi să acordaţi atenţie maximă amănuntelor metodei, de la bun început. Unii dintre noi am încercat să rămân cramponaţi de vechile noastre idei, dar nu am ajuns la nici rezultat, până când nu ne-am debarasat de ele complet.
Nu uitaţi că avem de a face cu alcoolul - viclean, derutant, puternic! Fără ajutor, nu prea avem şanse."
Imagine
ImagineOLD Tudor

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1649 scris

Mesajde tudor » 11 Feb 2021, 19:14

Buna seara !

Nu sunt eu la prima tinerete dar sufletul meu este inca tanar si abstinenta verde pentru ca am renascut .🙂
Murim, ca să trăim. Acesta este un paradox foarte frumos. Prin practicarea celor 12 Paşi AA, vechea noastră viaţă, condusă de o gândire tulbure şi întortocheată, moare treptat cu tot ce ţine de ea. Iar noi dobândim un mod de viaţă nou, superior. Pe măsură ce scăpăm de defecte, murim într-o viaţă şi ne naştem într-alta. Când începem programul AA, murim ca să trăim.
Imagine
ImagineOLD Tudor

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1650 scris

Mesajde tudor » 11 Feb 2021, 23:19

Adevărat, Vizitator123$5.
"Frumoasa este viata daca stii sa o traiesti..."! Și vin eu cu o continuare învățată in abstinență . Este un citat😄din tradiția 4 👍
" Nu te baga singur in seamă și nu te lua prea mult in serios."
Imagine
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”