021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Nu vrei!"
"Dacă m-ai iubi ai bea mai puțin !"
Am auzit de sute de ori aceste reproșuri . La fel le aud toți dependenții de alcool.
Co-dependentii spun asta neștiind că alcolismul este o boală.



Este foarte adevărat,Tudor
Si eu am auzit aceste reprosuri de foarte multe ori, as putea completa chiar cu mai multe .....
Când am conștientizat că alcoolul " ma acaparat, peste 80 90% , trebuia sa consum dimineața, ca să pot "functiona"... am renunțat sa mai consum, in prima faza îmi propusesem o perioada de 1 2 luni, sa vad dc rezist.... apoi văzând schimbările radicale care s au înregistrat pe toate planurile, a început sa mi placa aceasta schimbare, sa ma simt mult mai ok, limpede... va rog sa ma credeați ca nu am mai avut dureri de cap, de la ultima beție...
Seara senina si frumoasa sa avem!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Exceptional Tudor si Vbc!
Ca de obicei mesajele tale Tudor sunt extrem de ajutatoare ca de altfel si raspunsurile tuturor celor care comenteaza!
Felicitari pentru amandoi cu multumiri si recunostinta!

O seara tihnita si abstinenta tuturor va doresc!


https://www.youtube.com/watch?v=MCQyox1VNEY
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Mi-a plăcut așa că o postez la "Povestea mea"
MEDITAȚIE

- 17 Septembrie -

Într-o scrisoare către un prieten, Bill Wilson, cofondatorul AA scria, „Eu nu cred că fericirea sau nefericirea este esența. Cum facem față problemelor pe care le avem? Cum învățăm noi mai bine din ele și cum transmitem ceea ce am învățat către ceilalți, dacă ei ar dori să primească aceste cunoștințe? După părerea mea, în această mare școală a vieții noi suntem niște elevi. Ne este menit să încercăm să progresăm și să încercăm să-i ajutăm și pe ceilalți colegi de călătorie să crească și ei în acea dragoste care nu cere nimic … Când vine durerea, ar fi bine să învățăm de bunăvoie din ea și să-i ajutăm și pe ceilalți să învețe. Când vine fericirea, să o acceptăm ca pe un dar și să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru asta”. Pot eu să accept atât fericirea cât și durerea din toată inima?

Rugăciunea de azi:
Doamne, te rog ajută-mă să înțeleg că tot ceea ce mi se întâmplă are o semnificație, chiar și mizeria dependenței. Fie ca eu să cred că și această dependență a fost o parte din Marele Plan a lui Dumnezeu, pentru a mă aduce către El.

Ce să-mi amintesc azi:
Tot ceea ce sunt este tot ceea ce mi s-a întâmplat.

Sursa: Sf Dimitrie.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Extrordinar mesaj Tudor, cata simplitate si cat de adevarat este. Este extrem de simplu sa devii abstinent daca intelegi toate aceste lucruri.
Multumesc si eu!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună seara, Cititorule și pace ție !🙂

"Gura bate curu'" îmi zicea mama mea in copilărie când mă "altoia cu nuiaua" pentru obrăzniciile mele.
Am crescut și nu m-am maturizat in direcția asta cât timp am fost in consum de alcool . Consideram că trebuie să am întotdeauna dreptate și să dau "răspuns" tuturor cu care"aveam ceva de împărțit "
Mergând la grupul de suport am învățat că modestia face bine in relațiile mele cu ceilalți și că nu trebuie să am dreptate in fața semenilor mei decât dacă este probleme de verticalitate.
Mi-a plăcut textul tradus de pe blogul Liniștea din încăperi:
<<Reținerea limbii și a stiloului!
„Nimic nu dă roade ca reținerea limbii și a stiloului. Trebuie să evităm criticile cu temperament rapid și argumentele furioase, bazate pe putere. Același lucru este valabil și pentru disprețul ticălos sau tăcut. Acestea sunt capcane emoționale, care sunt momite de mândrie și răzbunare. ”

Douăsprezece pași și douăsprezece tradiții, pagina 91, Alcoolici anonimi World Services, Inc.



De câte ori ați răspuns cuiva din emoție, pentru a regreta mai târziu? Se pare că unul dintre cele mai dificile lucruri din viață este de a ține gura închisă atunci când cineva ne-a rănit mândria, ne-a pus la îndoială integritatea sau se îndoiește de bunele noastre intenții. Vrem să răspundem imediat înapoi împotriva infractorului, enumerând toate motivele pentru care avem dreptate.

Ce se întâmplă de obicei?

Cealaltă persoană răspunde cu mai multe acuzații sau insulte cu o voce mai puternică. Răspundem pe un ton mai puternic pentru a le potrivi sau a le depăși. Argumentul continuă să se intensifice până când relația este deteriorată sau distrusă.

În același mod, este posibil să ne luăm tastatura și să trimitem un e-mail urât sau o postare pe rețelele sociale. Persoana răspunde şi ea la fel de urât. Argumentaţia continuă, fiecare dorind să aibă ultimul cuvânt pentru a ieși învingător.

Câte cuvinte dureroase ar putea fi evitate dacă ne-am retrage din situație și am face-o în tăcere până când vom putea gândi rațional și calm. Poate că, după o perioadă de răcire, am putea vedea un alt unghi de vedere, vom realiza lucruri despre persoana sau situația respectivă pe care nu am putut vedea în căldura bătăliei.

Deci, ce înseamnă de fapt „reținerea limbii și a stiloului”?

Înseamnă că refuzăm să ne lăsăm atrași în conflicte emoționale - oricât de tentant ar fi. Când ne simțim emoțiile crescând, ne retragem și ne îndepărtăm. Ne retragem într-o perioadă de meditație tăcută, cerându-i lui Dumnezeu să ne direcționeze gândirea și să ne ofere reținere a limbii și a stiloului. Îl rugăm pe Dumnezeu să ne ajute să răspundem la situație calm și rațional sau să o lăsăm să treacă complet.

Restraint of Tongue and Pen! | Welcome to My Blog
stefan la 4:28 p.m. >>


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Exceptional mesajul Tudor de a nu te lasa atras in conflicte emotinale...Cat adevar si cat de simplu este de explicat si daca-l intelegi si de aplicat...!
Multumesc frumos si o seara tihnita cu bucurie sa ai pt ca abstinenta de buna seama stiu ca este!

Seara frumoasa tuturor!

https://www.youtube.com/watch?v=78Ex_vru4SU
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

tudor scrie:Bună seara, Cititorule și pace ție !🙂

"Gura bate curu'" îmi zicea mama mea in copilărie când mă "altoia cu nuiaua" pentru obrăzniciile mele.
Am crescut și nu m-am maturizat in direcția asta cât timp am fost in consum de alcool . Consideram că trebuie să am întotdeauna dreptate și să dau "răspuns" tuturor cu care"aveam ceva de împărțit "
Mergând la grupul de suport am învățat că modestia face bine in relațiile mele cu ceilalți și că nu trebuie să am dreptate in fața semenilor mei decât dacă este probleme de verticalitate.
Mi-a plăcut textul tradus de pe blogul Liniștea din încăperi:
<<Reținerea limbii și a stiloului!
„Nimic nu dă roade ca reținerea limbii și a stiloului. Trebuie să evităm criticile cu temperament rapid și argumentele furioase, bazate pe putere. Același lucru este valabil și pentru disprețul ticălos sau tăcut. Acestea sunt capcane emoționale, care sunt momite de mândrie și răzbunare. ”

Douăsprezece pași și douăsprezece tradiții, pagina 91, Alcoolici anonimi World Services, Inc.



De câte ori ați răspuns cuiva din emoție, pentru a regreta mai târziu? Se pare că unul dintre cele mai dificile lucruri din viață este de a ține gura închisă atunci când cineva ne-a rănit mândria, ne-a pus la îndoială integritatea sau se îndoiește de bunele noastre intenții. Vrem să răspundem imediat înapoi împotriva infractorului, enumerând toate motivele pentru care avem dreptate.

Ce se întâmplă de obicei?

Cealaltă persoană răspunde cu mai multe acuzații sau insulte cu o voce mai puternică. Răspundem pe un ton mai puternic pentru a le potrivi sau a le depăși. Argumentul continuă să se intensifice până când relația este deteriorată sau distrusă.

În același mod, este posibil să ne luăm tastatura și să trimitem un e-mail urât sau o postare pe rețelele sociale. Persoana răspunde şi ea la fel de urât. Argumentaţia continuă, fiecare dorind să aibă ultimul cuvânt pentru a ieși învingător.

Câte cuvinte dureroase ar putea fi evitate dacă ne-am retrage din situație și am face-o în tăcere până când vom putea gândi rațional și calm. Poate că, după o perioadă de răcire, am putea vedea un alt unghi de vedere, vom realiza lucruri despre persoana sau situația respectivă pe care nu am putut vedea în căldura bătăliei.

Deci, ce înseamnă de fapt „reținerea limbii și a stiloului”?

Înseamnă că refuzăm să ne lăsăm atrași în conflicte emoționale - oricât de tentant ar fi. Când ne simțim emoțiile crescând, ne retragem și ne îndepărtăm. Ne retragem într-o perioadă de meditație tăcută, cerându-i lui Dumnezeu să ne direcționeze gândirea și să ne ofere reținere a limbii și a stiloului. Îl rugăm pe Dumnezeu să ne ajute să răspundem la situație calm și rațional sau să o lăsăm să treacă complet.

Restraint of Tongue and Pen! | Welcome to My Blog
stefan la 4:28 p.m. >>

Pace tie, Tudor! Pace voua!:)

Ca sa pastram registrul...

Uite ca pe mine ma mananca deshtele asa tare si ca nu pot sa ma retrag in nicio ''meditatie". Pentru ca urasc IPOCRIZIA!

Mi se pare amuzant cand faceti trimiteri de-astea filosofice, cand ''problema" se afla atat de aproape de voi si nu ati facut nimic niciodata in sensul de-a o stopa. Un bun prieten asa ar fi facut, ar fi bagat-o in sedinta si i-ar fi aratat cat este de problematic comportamentul, nociv, urat si are destui prieteni.''Problema", ca de ea zic.:) Dar, na, ipocrizia a fost atat de prezenta intotdeauna pe acest forum.

Desi si-a luat mina de ganditor, dependenta de forum o tradeaza.



Imagine
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna Hope !
Buna seara ,Tuturor !
Multmesc pentru feed-back Hope!

Eu nu sunt aici sau "" in alta parte " sa ''vindec'' pe nimeni .
Cat despre ipocrizie zic ca acela care este usa de biserica sa dea primul cu piatra . Tu cum esti ?
Am speranta ca esti bine cea ce iti doresc si in continuare
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

tudor scrie:Buna Hope !
Buna seara ,Tuturor !
Multmesc pentru feed-back Hope!

Eu nu sunt aici sau "" in alta parte " sa ''vindec'' pe nimeni .
Cat despre ipocrizie zic ca acela care este usa de biserica sa dea primul cu piatra . Tu cum esti ?
Am speranta ca esti bine cea ce iti doresc si in continuare
Bună, Tudor!
Am înțeles, este în regulă. Până la urmă nu ăsta i scopul nostru.

N-am înțeles sensul întrebării... mă întrebi dacă sunt ipocrita sau care mi este starea? 🤔
Duminică frumoasă! 🌞
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

[/quote]
Bună, Tudor!
Am înțeles, este în regulă. Până la urmă nu ăsta i scopul nostru.

N-am înțeles sensul întrebării... mă întrebi dacă sunt ipocrita sau care mi este starea? 🤔
Duminică frumoasă! 🌞[/quote]
Bună dimineața vouă!
Atunci când eu critic pe cineva că este dependent de ceva înseamnă că mă cred superior și că îl cred slab .
Oare cei care scriu (unii dintre ); scriu pe un forum despre dependența scriu din cauza că nu au nicio problema cu dependența.
Eu , Tudor , când sunt deranjat de ceva la "celălalt" mă uit în interiorul meu savad dacă nu cumva ceea ce mă deranjează nu se află acolo. Și de obicei așa este.
Atuncia ghidez după principiul "aspru cu mine însumi și plin de considerație pentru ceilalți"
Când eu îndrept un deget către celălalt , patru degete sunt îndreptate spre mine.
Părintele Nicolae Steinhard a scris despre"păcatul celorlalți" :
"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns