021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Ginditorul scrie:Buna seara Tudor, Forum si ar mai fi un punct de adaugat: vei avea prieteni adevarati care vor fi alaturi de tine la lucrurile bune si cele mai putin bune din viata ta si va veti sprijini reciproc neconditionat la nevoie, cred eu.

O seara frumoasa si tihnita sa avem toti!

PS Si eu ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mai sunt cel care am fost!🙂👍
👍👍👍👍👃
”Îmi căutam sufletul,
Dar nu-l vedeam nicăieri,
Îmi căutam Dumnezeul,
Dar El îmi scăpa mereu,
Îmi căutam fratele –
Şi i-am găsit pe toţi trei”

- Autor Necunoscut



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Bună seara
Si eu ii mulțumesc lui Dumnezeu ca numai sunt cel care am fost
Sper sa continui pe acest drum, foarte frumos, rugăciunea este foarte frumoasa Tudor :)
Seara buna și linistita sa avem!
Si un weekend frumos și senin!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Tuturor urez Craciun fericit, sanatate, seninatate si abstinenta senina celor care si-o doresc !
Sarbatori fericite !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Craciun fericit, cu abstinenta ,pace-n suflet, bucurie si recunostinta va doresc si eu tuturor, Tudor!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Si eu va urez Craciun Fericit!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Craciun fericit ,Tuturor !

Sugesti care ne prinde bine la abstinenta :

Petreceri de sarbatori:

1. ATENTIE: Nu este obligatoriu să mergi. Da, poate că ar trebui să mergi. Poate că ar fi dureros sau dezamăgitor pentru cineva dacă nu te duci, dar nu TREBUIE neaparat sa mergi. Este în mod evident mai bine să ramai abstinent, decât sa risti sa mergi undeva si sa simti disconfort. Sa risti o recadere. Pentru că dacă într-adevăr esti alcoolic, atunci alcoolismul tau va încearca să te omoare - si sarbatorile este posibil să se opreasca aici..
2. ATENTIE: Poti pleca oricand (de la petrecere). În mijlocul unei propozitii, în mijlocul un toast, în mijlocul tăierii tortului, la miezul noptii, poti, fără dramă, fără a face o scenă, sa te scuzi si sa pleci. Daca trebuie sa oferi un motiv spune ca te simti rau si iesi. Nu e chiar o minciună pentru ca emotional sau spiritual chiar nu te simti bine. De fapt, nu contează dacă oamenii cred sau nu, dacă trebuie sa dai explicatii mai tarziu sau daca trebuie sa revii asupra motivului; important este sa pleci in liniste si sa ramai abstinent, decat sa ramai la petrecere si sa recazi.Pentru ca daca se intampla asta toti cei prezenti ar fi dorit sa fi plecat INAINTE! Poti sa pleci la jumatatea imbucaturii daca este nevoie!
3. ATENTIE: Dacă este posibil, mergi singur ca sa nu depinzi de altcineva; nu din egoism, din autoconservare. Daca trebuie să pleci pentru că esti speriat si crezi că s-ar putea să nu fie în măsură să ramai treaz, atunci ai nevoie sa poti pleca imediat; nu astepta pana ce insotitorul isi ia la la revedere sau pana se imbraca sau pana isi termina felia de tort. Dacă mergi cu cineva, explica-i în prealabil că s-ar putea să pleci brusc - nu că ai avea asta in plan, dar ca s-ar putea sa fi nevoit s-o faci, astfel incat să fie pregatiti dinainte in cazul în care ei doresc să rămână sau sa fie dispusi sa plece impreuna cu tine.
4. ATENTIE: Poti pleca si reveni mai tarziu. Părăsirea "scenei" nu trebuie să însemne renuntarea la întregul eveniment si a merge acasă sau oriunde in alta parte - poti face o plimbare, ia o gura de aer sau pur si simplu stai undeva, ia o pauza, iar cand ti-ai recapatat echilibrul te poti intoarce. Dar cu un ochi pe "Exit" pentru Runda 2, daca este nevoie.

5. ATENTIE: Nu astepta răspunsuri conform Programului de la oameni care nu sunt în Program. Iată-te, la un anumit nivel de recuperare, înarmat cu instrumente cu totul noi pentru a identifica modul în care te simti si modul in care comunici cu oamenii. Aminteste-ti ca masa de revelion sau de Craciun nu este o Intrunire de 12 pasi si daca incepi sa faci "impartasiri" mai degraba decat sa faci conversatie, s-ar putea sa primesti un "Asta e cel mai stupid lucru pe care l-am auzit vreodată." Sau, mai rău, zambete condescendente care sunt echivalentul a unui baros in cap. Deci nu te astepta de la persoane care nu sunt in program sa actioneze ca oameni care cunosc programul in 12 pasi.
6. ATENTIE: Pentru majoritatea dependentilor Poate inseamna Da. Nu juca rolul de people-pleasing si sa accepti indemnul de a bea doar un pahar, ca n-are ce rau sa faca. Fii sigur pe tine si refuza. Nu te pune in pericol.

7. ATENTIE: Si alti oameni considera sarbatorile dificile si incarcate emotional. Nu esti singurul care treci pri momente dificile, care este atent la ego si hipersensibilitatea sa si decât sa stai în propria tristete si suparare, mai bine vezi cum si pe cine poti sa ajuti, oriunde ai fi si cu oricine ai fi. De ce? Pentru ca ce te poate face sa te simti mai bine decat sa fi de folos!
8. ATENTIE: Nu te victimiza. Nimeni nu vrea sa auda lucruri nasoale de sarbatori. "Te rog da-mi sosul" nu este un cod pentru "Te rog, acum daca esti abstinent descarca-te si vorbeste-mi despre furia si frustrarea de care ai suferit in ultimii ani, chiar acum, chiar aici, la acest minunat revelion."
Poate dura un timp pana cand oamenii vor "vedea" cine esti astăzi. Fii răbdător, arată cine esti acum, mai degrabă decât sa spui cine esti acum, iar lucrurile se vor schimba în cele din urmă
9. ATENTIE: Nimeni nu patrunde in mintea ta. Este posibil sa arati ca si cum ai fi foarte atent la ce spune cineva, in timp ce de fapt in mintea ta spui rugaciunea de seninatate.
10. ATENTIE: Respira. Cateva respiratii adânci înainte de a vorbi pot salva o viată.
11. ATENTIE: Cine crede, nu are nevoie de explicatii; pentru cine nu crede, nicio explicatie nu este de ajuns.
Nu este treaba familiei tale de a întelege ce inseamna alcoolismul - este treaba ta.
Nu e treaba ta de a diagnostica toată lumea, cu puterile magice ale abstinentei tale, nici nu este de datoria ta să "destupi" spiritual pe cineva. AA este un program de atragere, nu de promovare. Cand sunt indoieli, tine-ti gura închisă. Dacă esti un exemplu nu trebuie să dai explicatii, iar dacă te trezesti dand o multime de explicatii, probabil că faci o treabă proastă in a fi un exemplu.
12. ATENTIE: Comportamentul altor oameni nu dictează comportamentul tau. Nimeni nu te poate infuria, doar tu poti face asta. Nu esti un pres de usa, dar nici nu trebuie sa te lasi angrenat in fiecare lupta. Un zâmbet si un dat din umeri este o strategie excelentă pentru evitarea unor conflicte sau dezamorsarea unei atmosfere incarcate.

Si nu uita: Ia-ti PUTEREA SUPERIOARA cu tine.
Sursa : https://doisprezecepasi.blogspot.com/20 ... 9231493471


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Craciun Fericit Tudor!
Sunt sfaturi de care trebuie sa tinem cont :) mai ales cei care nu au o abstinenta foarte lunga, au sanse mai mari sa puna primul pahar la gura....
Multumim!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de lupica »

Imagine
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

lupica scrie:Imagine
👍

"...A trebuit sa depasim problema bautului ca sa ramanem in viata.Dar oricine a cunoscut personalitatea alcoolicului *la prima mana*, nemijlocit, stie ca nici un *betiv* adevarat nu se opreste definitive din baut fara a se supune unei profunde schimbari de personalitate."

"Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele."
1.Bill W Scrisoare ,1940;
2.Doisprezece si doisprezece.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Machelele
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2022, 19:28

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Machelele »

Salutare tuturor!!!vă scriu de lângă o sticlă de vin terminată încercând să conștientizez că am o mare problema...știu ca e ridicol să vă spun asta...mă numesc Ghita ...sunt din Suceava...am 35 de ani...căsătorit...tatăl al unei frumusețe de fetiță...beau doar seara...a doua zi mereu am atacuri de panică...nu se rezolvă starea decât dacă beau o sticlă de vin și o bere...beau aproape în fiecare seară de vreo jumătate de an...parcă nu pot funcționa dacă nu beau pana ajung într-un anume stadiu...cred că am o problemă cu alcoolul...altfel nu aș fi ajuns pana aici...știți poate de vreo întrunire AA în Suceava??vă mulțumesc anticipat...
Scrie răspuns