021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Tudor, in anii astia cat am scris pe aici, am avut n divergente. Tu cu mine, eu cu tine:) si restul cu tine.
Ce am observat, e ca tu reactionezi la abuz. Cand omul te lauda sau iti vorbeste frumos, tu simti sa dai in el. In schimb, cand omul te jigneste, te tii dupa el, ca si cum ai vrea sa-l ajuti, chipurile:). In momentul cand cedeaza, iti scoti frustrarea. Crede-ma, n-oi avea eu mintea limpede, dar se observa de la o posta:).
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Aliata scrie:Tudor, in anii astia cat am scris pe aici, am avut n divergente. Tu cu mine, eu cu tine:) si restul cu tine.
Ce am observat, e ca tu reactionezi la abuz. Cand omul te lauda sau iti vorbeste frumos, tu simti sa dai in el. In schimb, cand omul te jigneste, te tii dupa el, ca si cum ai vrea sa-l ajuti, chipurile:). In momentul cand cedeaza, iti scoti frustrarea. Crede-ma, n-oi avea eu mintea limpede, dar se observa de la o posta:).
Toate cele bune îți doresc și eu.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Asemenea!

O sa si exemplific, ca sa inteleaga poporul:).
Atat de mult te-a amuzat postarea lui Catalin, care in trecut s-a luat rau de tine, cu sindromul abstinentei si radacina de kudzu, incat ai simtit sa razi si sa aprobi.
Ulterior, sper c-ai invatat ceva.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

In fine, chiar nu-si au sens discutiile astea. Greseala mea.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!.
Fiind în "vacanța de iarnă" și liber de la serviciu între Crăciun și Revelion "azi nu voi zbura ci voi zburda cu bicicleta " așa cum am scris pe pagina unui prieten care postează pe pagina lui citate pline de înțelepciune și pentru care îi mulțumesc și aici pe acest forum.
Mie îmi sunt de folos pentru mă inspiră. Asta fiind și scopul lor
Acum postez unul.
"Îngrijește -te sa ai mai multă minte decât orgoliul "

Deci "AZI voi avea un program. Poate că nu îl voi respecta punct cu punct dar mi-l voi face. Mă voi lupta cu doua defecte de caracter : pripeala și nehotărârea."
Azi cu voia lui Dumnezeu voi face ceva pentru corpul meu și voi parcurge peste 30 de km cu bicicleta și seara voi face ceva pentru abstinența mea: injecția de abstinență la grupul AA UNU..
Sper că voi cunoaște noi prieteni pe care încă nu i-am întâlnit.




Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Imagine
S-ar putea să vă placă acest mesaj al lui Răzvan Danc despre dependența de... suferință și alte dependențe.

Eu mi-am recunoscut gândirea din trecutul meu.cand CEILALȚI ERAU DE VINĂ Multe adevăruri despre mine.
"Acesta este un adevăr enervant! Serios! Chiar e enervant să nu poți da vina pe nimeni, să nu arăți cu degetul, să nu te victimizezi. Parcă te-ai mai trânti puțin pe jos sau ți-ai mai plânge de milă. De-a dreptul enervant. Și totuși, atât de curativ!

Când accepți că de fapt interpretarea ta, de cele mai multe ori, este cea care te rănește și te face să suferi, atunci îți dai seama cât de liber ești. Cu adevărat ești liber să spui STOP sau să înduri fără să ai dreptul de a te plânge și fără să te aștepți să-ți facă o statuie cineva sau să primești un premiu pentru toate câte ai îndurat.

Suferința are nevoie de asumare pentru a se transforma în bucurie. Când nu accepți, suferi. Iar asta se întâmplă din cauza faptului că-n mintea ta rulează scenarii prăfuite de care ești dependent.

Nu există doar dependențe alimentare, de băutură, sex, stupefiante, ci și de suferință. Când suferi un timp îndelungat și nu faci nimic pentru a te vindeca, devii dependent de substanțele chimice produse în timpul momentelor critice și... ți-o cauți cu lumânarea. Câtă înțelepciune are poporul nostru! Ți-o cauți cu lumânarea: adică intri și accepți să rămâi în conjuncturi care îți confirmă faptul că nu meriți nimic bun, ci meriți să suferi. E pe-aproape și: rău cu rău, dar mai rău fără rău. Dependență de suferință în acțiune. Răul e rău și trebuie spus pe nume, dat pe față.

E enervant să accepți că de tine depinde când se va opri suferința pe care o trăiești, pentru că vrem să fim salvați. Avem în minte filme cu super-eroi, cu o rezolvare miraculoasă și în ultimul moment. Multă adrenalină. Ei bine, uneori noi suntem acei super-eroi pentru noi, iar harul lui Dumnezeu este forța prin care ne găsim puterea de a spune: până aici. Bineînțeles, nu ne putem vindeca singuri, iar unii chiar au nevoie de ajutor specializat pentru a ieși atât din conjunctura care produce suferința, cât și pentru a se vindeca de acea suferință.

Dumnezeu e iubire! Nu El e vinovat pentru suferința din viața ta. Suntem responsabili (sesizezi diferența între vinovați și responsabili?) de alegerile noastre și de câte virgule punem în loc de puncte. Dumnezeu ne dă putere, dacă vrem să îndurăm. Dumnezeu ne dă putere dacă vrem să iertăm, după sau chiar simultan cu momentul în care spunem: la revedere.

Orice scenariu alegem, câtă vreme suntem sinceri cu noi și cu El, vom găsi mângâiere. Uneori mai târziu. Alteori mai devreme. Ceea ce contează în schimb este faptul că nu trăim singuri aceste momente delicate.

Suferința se țese în jurul așteptărilor și a relațiilor cu oameni care-s din alt film decât noi. Cu cât te vei încăpățâna să stai lângă un om care e pe o alta frecvență decât tine cu atât mai mult vei suferi. Vrei să-ți mai zic o minciună pe care ne-o zicem des? Se va schimba. Am să-l schimb! HA! HA! E o glumă bună. Nu, nu se va schimba. Tu nu poți schimba pe nimeni. Viața ta, exemplul tău, da, însă tu prin voia ta, prin cererile tale, pe nimeni, niciodată în mod autentic. Că trăiești cu mirajul unei schimbări, poate. Însă îți spun doar atât: când dorința se împlinește, ea moare. Și omul se arată cine a fost întotdeauna.

Toți oamenii pe care-i întâlnim în viață, precum și toate situațiile și evenimentele ne sunt cu adevărat de folos, dacă luăm totul cu rugăciune. Însă nimic nu este bătut în cuie și nimic nu e definitiv. Ai ajuns intr-o postură neplăcută? Fă o schimbare! Roagă-te și Dumnezeu te va învața. Unii suntem mai încăpățânați (cel dintâi sunt eu) și ne lăsăm greu convinși de Dumnezeu. Asta contribuie la suferință, pentru că o problemă care putea fi rezolvată în câteva ore, din cauza încăpățânării, se rezolvă în zile, luni, ani sau din păcate... niciodată. Ferice de cei care nu sunt încăpățânați și nu încearcă să schimbe sau să salveze lumea, ci sunt receptivi la mesajele sufletului lor (fiecare mesaj filtrat prin rugăciune, căci altfel putem fi ușor înșelați) și fac alegerile potrivite pentru viața lor.

Nu e loc de deznădejde. Rănile se vindecă greu, e adevărat. Să te tot lovești în aceeași rană face ca vindecarea să se producă greu. Evită să permiți atingerea mereu și mereu în același loc sensibil, de aceeași oameni. Protejează-te. Stai departe. Îndepărtează-te. Permite-ți să fii vulnerabil și arată-te exact așa lui Dumnezeu. El îți dă har să te vindeci. El însuși va lucra vindecarea, iertarea în tine, dacă-L chemi. Însă uneori vindecarea începe după un sevraj puternic. Da! Dacă ești dependent de hormonii suferinței, sevrajul e dur, e agresiv și singurul tratament pentru el e rugăciunea, chemarea lui Hristos în mijlocul durerii și nu apelarea la o altă dependență (tv, mâncare, fumat etc) sau altfel spus: evită să cazi din lac în puț.

Tu ești responsabil de starea pe care o ai în fiecare clipă. Oferă-i lui Dumnezeu tot ce trăiești și lasă-L pe El să le prefacă în Viață! Fii autentic. Acceptă ceea ce trăiești și trăiește totul cu El!

(Răzvan Danc, 28.12.2020)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Cele 12 promisiuni pentru începători:

1. Îți vei cunoaște numele complet și adresa.
2. Te vei putea bărbieri fără asistență medicală.
3. Te vei putea imbraca si dezbraca singur.
4. Veți cunoaște orașul și țara în care te afli.
5. Veți putea găsi șosete care se potrivesc.
6. Vei putea fuma fara sa te arzi pe tine, hainele sau mobila.
7. Veți pierde frica de a mânca.
8. Vei petrece mai puțin timp în baie.
9. Vei putea merge pe linie dreaptă și vei trece cu brio testul fiolei.
10.Vei pierde frica de mașinile de poliție.
11. Vei pierde frica de a răspunde la ușă sau la telefon.
12. Îți vei da seama de mizeria pe care ai făcut-o cu viața ta și a celor din jurul tău și vei fi recunoscător lui Dumnezeu pentru că te-a condus la AA.
AUZITE în sălile AA
„Singura dată când am refuzat o băutură a fost pentru că am înțeles greșit întrebarea”.

Odată am spus ceva când eram nou unui membru vechi care începea cu „În opinia mea...”, iar el mi-a băgat un deget în piept și (în glumă) a spus „Singura opinie din Cartea Mare este a Doctorului!”.

„Nu este o recidivă spontană, este o nepăsare premeditată.”

Boala asta mă vrea mort, dar se va mulțumi şi cu mine beat.

„Nu ar trebui să rămân în mintea mea fără supravegherea unui sponsor”.

„Cât de profund trebuie să fie Pasul 4? Asta depinde de cât de liber vrei să fii.”

”Niciodată când am lucrat programul nu s-au înrăutățit lucrurile.”

„Există două tipuri de oameni în AA – cei care îmi arată cum să acționez și cei care îmi arată cum să nu acționez”.

"Uneori gândurile din capul meu fac o plimbare prin gură. Asta nu este NICIODATĂ un lucru bun!"

Am băut atât de mult încât grupa mea de sânge este AA.

Când cineva îmi spune că e vorba de voință, eu îi spun că este o boală și trebuie tratată ca o boală. Apoi le spun, data viitoare când ai diaree, încearcă să te abţii cu voința.

"Poți suferi durerea schimbării sau poţi suferi rămânând așa cum ești...”

Zona de confort nu este atât de confortabilă și nimic nu crește vreodată acolo.

„Alcoolicii urăsc două lucruri în mod egal: schimbarea și felul în care sunt lucrurile.”
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Mulțumesc pt mesaj Tudor!
Seara buna tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Imagine
Mulțumesc pentru urările voastre in topicuri.
Abstinența senină și continuă ,un An Nou bun, sănătate, bucurie, și reușite cât mai multe vă urez și eu!
La anu' și la multi ani!!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Salutare tuturor celor care citesc, membri vechi și noi ai "forumului "
Am pus forum în ghilimelele de rigoare pentru că de mult nu mai există dialog continuu și constructiv..
Cei vechi ne-am retras pe rand din motive fiecare de noi știute.
Cei noi au fost inconsecvenți și atunci a inconsecventa a ...subminat susținerea celor mai vechi.
In tot timpul in care nu am scris am accesat postările celor care au scris dar nu am văzut o dorință aprigă de abstinență și de a face, a participa la menținerea unei abstinențe.
In dependența de alcool nu este îndeajuns să te lași de băut.
Fără schimbarea modului de gândire nu este posibilă o abstinență continua și îndelungată.
Mulți mă vor contrazice dar când am scris cele de sus mi-am asumat asta și știu bine ce am scris pentru că experiența mea in abstinenta și pentru care sunt recunoscător mi-a dat posibilitatea să cunosc dependenți de alcool, nu cu sutele ci cu miile și am văzut ce face diferența dintre o abstinență continua și veșnica amăgire că se va putea bea rezonabil.
Vă doresc toate cele bune și Abstinență senină celor care și -o doresc!


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns