021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de dani »

Buna seara tuturor si bine ai revenit,Catalin!
Supeer comentariul tau la Tudor lucru cu care agreez si eu in totalitate.

Felicitari Tudor pt tot ceea ce faci!🙏💗👍
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de primavara »

Buna dimineata Tudor si eu voiam s-o dau in veselie, sa spun ca mi-am luat floricelele alaturi si astept(aseara) ...pt ca a inceput sa semene conversatiile ca cele pe de pe timpuri uneori...si ce frumos era !😂😂😂🙉

Dar nu voi face asta si voi raspunde serios asta aratand cat de mult am progresat eu spiritual...😉👍
Deci fara a face aluzie la nimeni pt mine personal citatatele postate de tine m-au ajutat f mult si mi-am dorit intotdeauna sa fiu in piele personajelor pozitive si spun eu ca am ajuns...In fond aceste exemple sunt scrise din exprientele unor oameni iar daca tu nu le-ai posta eu nu as fi stiut de ele niciodata.
Parerea mea este ca de multe ori in loc sa ne concentram pe adevaratele noastre probleme...si de ce am ajuns pe acest forum, ne concentram pe ceea ce spun si fac ceilalti in loc sa absorbim ceea ce ne face noua bine si sa ignoram ceea ce nu ne interesaza, cred eu.


Asadar, ca sa facem si lectii pt cei care ne citesc dupa cum se vede incetatul bautului este numai inceputul abstinentei pt ca daca nu-ti vei schimba si modul de gandire in timp va fi bai, alcoolul fiind extrem de rabdator si pasiv astepatand si ani buni la cotitura, dupa cum o arata statisticile.
A fi mistocar, malitios si rau esti de compatimit si sigur ai probleme emotionale iar raspandind bunatate si intelegere inseamna ca intr-adevar esti un abstinent senin si-i intelegi pe cei din jurul tau care desi nu mai beau in adancul sufletului lor nu si-au rezolvat inca problemele si daca alcoolicul activ isi inabusa durerea cu alcool , medicamente etc cel care nu mai bea vrea sa-si ascunda durerea prin rautate.Este stiut faptul ca oamenii fericiti "imprastie" bunatate si iubire fata de semeni, sunt ca indragostitii vazand in jur numai bine iar cei cu probleme prin vorbele lor este ca si cum ar bea otrava si asteaptand sa moara "dusmanul"...
Eu personal, in ciuda a tot ce spun si fac cei aflati in suferinta, ii inteleg si cred in bunatatea oamenilor, in general!👍

https://www.youtube.com/watch?v=mj0XInqZMHY
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Frumos videoclipul, e prima oara când îl vad, melodia o știu
Eu credeam ca doar bombardierii arunca cu bani asa ,la petreceri fără nr fara r :)) nu ma asteptam sa vad acolo asa ceva :) (glumesc)


<<Eu personal, in ciuda a tot ce spun si fac cei aflati in suferinta, ii inteleg si cred in bunatatea oamenilor, in general>> 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de primavara »

Buna dimineata Vbc, scuzee pt ca am postat un asa videoclip pt ca este cam multa goliciune pt Forum... dar nu l-am mai putut serge din cauza timpului pe care ni-l acorda Admin!😂😂😂In privat este OK
Sa ai o zi frumoasa in continuare si ma bucur mult sa te vad ca atunci cand erai abstinent, calm, detasat si intelept!Esti pe drumul cel bun.👍
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Ma bucur ca nu l ai sters:) l am putut vedea și eu
Mulțumesc pt urări! 👍🏻
De .obicei sunt calm, ,(englezesc asa)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor !
Mulțumesc, Aliata!
Am citit despre postarea ta despre Evoluția alcolismului "
Ce pot spune că atunci când am citit prima data despre alcoolism nu m-am😃 speriat.
Îmi spuneam că eu nu am ajuns așa.
ÎNCĂ nu ajunsesem așa că am continuat să beau. Ulterior s-au adăugat la problema mea cu alcoolul diverse "detalii"
Indiferent de cât de " multe" au făcut în consum cei care ajung sa scrie pe acest forum au trecut granița de revenire la un consum "normal" adică un shut de tărie săi și un pahar de vin ori o doză de bere.
Unui alcoolic " nu îi ajunge nici măcar la o măsea "
Dar numai eu despre mine pot spune că sunt alcoolic. Acum in recuperare pentru că din dependența de alcool nu te vindeci.
Azi dimineață m-am trezit cu o stare de spirit și fizica grozav de bună.
Spre deosebire de perioada de consum.
Ziua de luni era ziua cea mai de coșmar. acum 16 ani în consum.Week-endurile "erau programate" pentru că apoi psihic și fizic să fiu "la pământ"
Când venea ziua de luni era ceva dureros.
Noaptea de duminică spre luni era ceva greu de suportat. Insomnii și spre dimineață mă lua somnul când trebuia să plec la serviciu.
In drum spre serviciu beam sucuri "să sting setea"care nu se stingea de loc.
Arsurile și durerile la stomac erau crâncene și tremuram din toate încheieturile.
Speram să nu vadă nimeni. Credeam că nu vede nimeni.
Dar se observa de la o poștă ochii roșii, nesiguranța, tremurul.
"-Ce ai ? " mă întrebau.
"Sunt răcit!"
Bineînțeles că știau că doar nu era prima data.
Am mai continuat așa un an .
Acum 15 ani după 3 luni de abținere am zis că bea de la Crăciun până la Sf Ioan.
In 2008 SF ioan "a căzut " pe 14 martie 🙂 nu mai beau iar de când am fost la prima ședință de grup AA pe 15 aprilie de atunci sunt in abstinență.
Adică mă simt bine fără alcool.



Imagine



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Buna, Tudor!
Multumesc si eu.
Am inteles ideea foarte bine.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
Bună dimineața, VBC !
"Nu sunt inca dispus sa ma apuc (inca) de pasul 1 dar nici sa il sar!

Pasul 1 făcut sută la sută înseamnă să nu bei 24 de ore. Făcut în fiecare zi la timpul ei.
Altfel poți spune că ai conștientizat că nu ai control asupra consumului de alcool dar încă " nu te-ai predat ".
Pasul 1 are două părți.
1. Sunt fără de putere în fața alcolului.
2, Cât timp mintea mea este controlata, sta cu gândul la alcool, face planuri de consum. viața mea este scăpată de sub control.
Chiar și în abstinență nu pot avea control asupra a tot și dacă nu accept asta trăiesc o viață plină de resentimente.
"@tudor: poti te rog sa iti verifici PM?
"
Nu am nimic în corespondență mea primită de la tine.

Te rog să îmi scri le următoarele adrese de e-mail și voi primi prin intermediul Helpwise :
help@alcooliciianonimi.ro
help@aaromania.org.ro
Aștept cu nerăbdare!
O zi frumoasă vă doresc!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Neata!
Numai Vbc ai in cap:)). Cred c-ai vrut sa scrii Joystick😋.

Zi frumoasa tuturor si spor la "ingrasat porcul":))!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună din nou!
Mulțumesc Aliata pentru atenționare.
Joystick îmi cer iertare pentru confuzie m
VBC îmi cer iertare pentru confuzie.
Reiau
Bună dimineața, Tuturor!
Bună dimineața, Joystick !
"Nu sunt inca dispus sa ma apuc (inca) de pasul 1 dar nici sa il sar!

Pasul 1 făcut sută la sută înseamnă să nu bei 24 de ore. Făcut în fiecare zi la timpul ei.
Altfel poți spune că ai conștientizat că nu ai control asupra consumului de alcool dar încă " nu te-ai predat ".
Pasul 1 are două părți.
1. Sunt fără de putere în fața alcolului.
2, Cât timp mintea mea este controlata, sta cu gândul la alcool, face planuri de consum. viața mea este scăpată de sub control.
Chiar și în abstinență nu pot avea control asupra a tot și dacă nu accept asta trăiesc o viață plină de resentimente.
"@tudor: poti te rog sa iti verifici PM?
"
Nu am nimic în corespondență mea primită de la tine.

Te rog să îmi scri le următoarele adrese de e-mail și voi primi prin intermediul Helpwise :
help@alcooliciianonimi.ro
help@aaromania.org.ro
Aștept cu nerăbdare!
O zi frumoasă vă doresc!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns