021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Am terminat acum de văzut, filmul.
Alcoolismul lovește în orice categorie sociala, indiferent de profesie, varsta, statut.
Ce am observat , au fost 3 categorii diferite de varsta exemplificate.
Sincer ma asteptam sa se termine altfel filmul.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Mda, l-am terminat si eu acum de vazut. Clar, urmeaza continuarea, daca obtin profitul necesar;). Daca nu, vor merge pe ce a inteles fiecare din sfarsit.
D.p.m.d.v. este cel mai bun film pe care l-am vazut, raportat la femei alcoolice. Realist, de speriat si de tras invataturi.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Joystick, multumesc inca o data pentru recomandare.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Am terminat acum de văzut, filmul.
Alcoolismul lovește în orice categorie sociala, indiferent de profesie, varsta, statut.
Ce am observat , au fost 3 categorii diferite de varsta exemplificate.
Sincer ma asteptam sa se termine altfel filmul.
VBC și eu mă așteptam să aibă un final care sa dea speranța.
Îmi aduc aminte că atunci când am văzut prima data filmul "You kill me "(o comedie neagră) eram în consum și beat in acea seară personajul principal era un criminal alcoolic care după ce a fost la câteva ședințe AA a avut o recădere și atunci , eu fiind dezamăgit de personaj, nu m-am uitat mai departe dar am băut mai departe
L-am revăzut in abstinență acest film și cu "alți ochi ". Este un film despre tradiția 3 :
Singura cerință de participare este să ai dorința de a înceta băutul.
Filmul se termină "pozitiv"cu o ședință AA aniversară a unui an de abstinență a personajului.




Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Si cat despre un happy end, daca nu va fi continuarea cu sfarsitul asteptat, cred ca filmul a transmis mai multe invataturi decat ar fi facut-o cu un final fericit. Vbc a subliniat bine diferentierea pe segmente de varsta. Cu cat esti mai tanar si ai mai putini ani de consum abuziv, ai mai multe sanse de recuperare. Cand iti mai gasesti si motivatia necesara, cu atat mai mult. De aici si 3 generatii de femei si nu degeaba cea mai in varsta a sfarsit cel mai rau.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Aa, si cu cat stau sa ma gandesc mai mult la film, cred ca e mult mai profund. A cuprins si fazele alcoolismului, zbuciumul codependentilor, ipocrizia unora si aici ma refer la tipa blonda de la intalniri, care s-a urcat nepasatoare in autobuz. Mult de discutat, cum am spus, astept continuarea:).
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Pai exista continuare? Nu cred.
Ma refer la alta parte, dacă exista?
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Aliata scrie:Aa, si cu cat stau sa ma gandesc mai mult la film, cred ca e mult mai profund. A cuprins si fazele alcoolismului, zbuciumul codependentilor, ipocrizia unora si aici ma refer la tipa blonda de la intalniri, care s-a urcat nepasatoare in autobuz. Mult de discutat, cum am spus, astept continuarea:).
Ma asteptam sa-i propună terapia de grup, și s a terminat filmul.....
Polonezii sunt un pic ciudatei, am avut un șef polonez, o figura de om 😀
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Aa, stai ca m-ai luminat:)). Merci!
Aveam impresia ca e un film abia aparut si speram la o continuare. Nu l-am mai vazut pe Netflix si n-am fost atenta ca e din 2018.
Na, atunci raman la parerea de mai sus.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Aliata »

Daa, si eu la fel. Nu ma asteptam sa o lase singura in statia de autobuz.
Scrie răspuns