021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

Mulțumesc, Tudor! Chiar nu aveam ceva interesant de citit. 🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ambasador »

Mulțumesc Tudor! Mă incarca nespus aceasta poveste. O săptămână ușoară tuturor!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

HOPE scrie:
tudor scrie:
HOPE scrie:Nu-mi mai aduc bine aminte, cumva era aniversarea ta cand am poposit eu prima data la AA sau urma, ceva de genul? Eram moarta de emotie si nu-mi amintesc multe lucruri din perioada aia. Era totul nou pentru mine si atat de complicat. Asta apropo de "zona de confort" fetelor.😊
Mulțumesc tuturor pentru urări . Țineți aproape de forum că vreau sa vă sărbătoresc pe toți.
Hope mai ai puțin și faci 8 ani de membru al forumului. 👏
Mă bucur pentru că ai fost încăpățânată și nu ai renunțat în ciuda "șicanelor".
Imagine
Siii, da admin ceva la aniversare?🏅🏆
Nu asta întrebasem....
Cumva m - am simțit expediata către forum doar.
Cred că nu m am făcut înțeleasă, nu ma laud neapărat că sunt membru AA, ci vreau să evidențiez că ajutorul l am primit atât de la AA cât și de pe forum.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

HOPE scrie: Cred că nu m am făcut înțeleasă, nu ma laud neapărat că sunt membru AA, ci vreau să evidențiez că ajutorul l am primit atât de la AA cât și de pe forum.
OK👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Pentru că mi-a plăcut și îmi place să împart cu drag cu alții:
https://mirceachira.ro/de-la-alcoolicii-anonimi/ este sursa textului de mai jos:
La sfârşitul fiecărei întâlniri a alcoolicilor anonimi se rosteşte următoarea rugăciune:
„Doamne, dă-mi seninătatea să accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul de a schimba lucrurile pe care pot să le schimb şi înţelepciunea de a face diferenţa dintre ele”.
Această rugăciune ne învaţă să avem curaj în faţa sorţii să ne concentrăm asupra lucrurilor ce se află în puterea noastră de a fi influenţate, schimbate.
a intra în panică nu ne ajută cu nimic. Păstrează-ţi calmul şi concentrează-te pe ceea ce poţi face chiar în acel moment în legătură cu acea situaţie.
Încercând să controlezi ceea ce nu este de controlat o să ajungi să îţi pierzi echilibrul în totalitate.
Un manual cu reguli de conducere din armata SUA spune acelaşi lucru „Este esenţial ca liderii să rămână calmi sub presiunea evenimentelor şi să-şi consume energia în chestiuni pe care le pot influenţa în mod pozitiv şi să nu-şi facă griji din pricina unor lucruri pe care nu le pot influenţa”.
Singurele lucruri care sunt în controlul nostru, sau mai bine zis pot fi în controlul nostru 100%, care deşi pot fi controlate, de cele mai multe ori chiar pe acestea nu le controlăm. Acestea sunt gândurile noastre, atitudinea şi opiniile noastre pe care noi nu le controlăm şi încercăm mai tot timpul să controlăm ceea ce nu este de controlat.

Este important să înţelegem şi să acceptăm faptul că noi nu deţinem şi nu avem nici o putere asupra unor evenimente externe, iar asupra altora avem doar un control parţial.

Dacă nu vrem să înţelegem acest lucru vom fi mereu agitaţi, tulburaţi, temători, nemulţumiţi şi nefericiţi. Multe din suferinţele noastre se datorează tocmai faptului că încercăm să controlăm ceea ce nu este de controlat, ce nu se află în puterea noastră şi astfel ajungem să ne simţim nevrednici, negativişti, deprimaţi tot timpul de evenimente, supăraţi, furioşi, fricoşi, frustraţi şi deprimaţi. Toate acestea se întâmplă datorită faptului că nu controlăm, nu ne asumăm răspunderea, responsabilitatea în ceea ce priveşte gândurile noastre, credinţele noastre care pot fi şi sunt în controlul nostru total. Trebuie doar să vrem să le controlăm.

Cel mai mult ne influenţează viaţa, sănătatea şi fericirea; gândurile pe care le avem nu evenimentele exterioare. Când se întâmplă un eveniment, când se întâmplă ceva, nu are importanţă ce s-a întâmplat, contează doar importanţa pe care o dăm noi evenimentului respectiv.

Marc Aurelius ne sfătuieşte „Nu-ţi mâhni spiritul din pricina mersului lucrurilor, ele ignoră cu totul mâhnirea ta”.>>∆

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Este esenţial ca liderii să rămână calmi sub presiunea evenimentelor şi să-şi consume energia în chestiuni pe care le pot influenţa în mod pozitiv şi să nu-şi facă griji din pricina unor lucruri pe care nu le pot influenţa”.>> 👍🏻e valabil pt liderii din toate domeniile :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Este esenţial ca liderii să rămână calmi sub presiunea evenimentelor şi să-şi consume energia în chestiuni pe care le pot influenţa în mod pozitiv şi să nu-şi facă griji din pricina unor lucruri pe care nu le pot influenţa”.>> 👍🏻e valabil pt liderii din toate domeniile :)
Tocmai de aceea nu mă frământ "prea tare"
Eu accept cu seninate că nu pot schimba prea multe așa că sunt...liber.
Cine- s eu ? 🙂
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra."
Eu iubesc soarele chiar și când este ascuns după nori.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Si eu spun rugăciunea seninătatii, zilnic, fie dimineata cand ies pe poarta, sau seara înainte de somn :)
Si eu accept ca numai pot schimba anumite lucruri
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Si eu spun rugăciunea seninătatii, zilnic, fie dimineata cand ies pe poarta, sau seara înainte de somn :) 👏👃
Si eu accept ca numai pot schimba anumite lucruri
Înainte de culcare îmi spun rugăciunea de mulțumire:
Doamne,
Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai dat, ( abstinența)
Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai luat, (obsesia pentru alcool)
Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai lăsat. viața mea în abstinență, familia, acoperiș deasupra capului, prietenii,serviciu că sa pot câștiga un ban pentru existența... lista este lungă.
Ultima oară modificat 22 Mar 2021, 21:26 de către tudor, modificat de 2 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Înainte de culcare îmi spun rugăciunea de mulțumire:
Doamne,
Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai dat, abstinența)
Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai luat, (obsesia pentru alcool)
Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai lăsat. viața mea în abstinență, familia, acoperiș deasupra capului, prietenii,serviciu că sa pot câștiga un ban pentru existența... lista este lungă.>> 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns