021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL ?

“ de asido1973 » Sâm Ian 09, 2010 2:46 am
Sunt la fel ca multi altii un alcoolic dependent ! ma lupt de 2 ani cu alcoolul , am fost internat de 2 ori , am incercat sa beau controlat , dar tot degeba , ma amageam pur si simplu si ajungeam mai rau ! Acumam incercat alta metoda . Cu un suport puternic familial si cu vointa , astazi cand va scriu am 107 zile de abstinenta totala ! esta cea mai lunga perioada si cea mai frumoasa de cand am devenit un alcoolic abstinent . Nu am luat nici un tratament pana acum si nici nu am participat la alte intalniri . Imi doresc la mai multe zile , saptamani , luni si de ce nu , ani de abstinenta ! Familia mea , are nevoie de mine !Nu vor de la mine decat atat : un sot si un tata . Doar atat imi cer ! Oare , e mult ? oare nu merita efortul ? Ba da ! “

" de asido1973 » Dum Ian 10, 2010 9:38 am
Da este prima incercare, in care am reusit sa reusesc sa nu mai beau atata timp ! Am avut prima data probleme mari din cauza alcoolului in mai 2008 , atubci am fost prima data internat , pentru prima data am aflat ce e un sevraj si am luat contactul cu un spital de psihiatrie . De atunci , am tot incercat sa fac ceva , dar la maxim 2 luni ajungeam iar la sevraj . In total pana in septembrie 2009 , am trecut prin vreo 8 sevraje , 2 prin spital si restul acasa . In toata aceasta perioada , dupa ce trecea sevrajul , stateam fara sa beau vreo luna maxim , apoi ce incercam in mintea mea sa beau controlat cica ... dar ce control !!!??? ca totul se sfarsea si mai rau . Au inceput sa se strice relatiile cu sotia si copii , relatiile de afaceri si multe altele . Asa am ajuns ca pe 22 sep.2009 , sa iau hotararea sa nu mai beau deloc , nici un miros , nici o gustare si mai ales nici un baut controlat . Pentru mine personal ,bautl controlat , este o mare tampenie . Am realizat ca am o boala , si stiu ca v-a trebui sa ma lupt cu ea , ca sunt un alcoolic , dar vreau sa devin din alcoolic dependent , un alcoolic abstinent si sa raman asa ! Partea buna e , ca nu mi-am pierdut familia ! a ramas langa mine , am pierdut in afaceri cam vreo 6 miliarde vechi , dar familia a ramas langa mine si ma sustine enorm. Am 2 fetite , una de 11 si una de 10 ani !Ce e important , ca ma simt acum foarte bine , ca problema banilor pierduti , acum gandesc ca eu i-am pierdut , dar tot eu i-am facut ! Asa ca daca voi fi bine , adica voi ramane un alcoolic abstinent , am sansa sa fac mult mai mult de-atat . Apo ce e cel mai important , ca atat sotia cat si copii , isi doresc sa fiu doar eu , cel dinainte , atat ! “

Va continua!!!

Acestea sunt primele mele mesaje de pe forum !
Acum cand va scriu din nou , au trecut 518 zile de abstinenta , exact un an si 5 luni . Mare este reusita , cand iti doresti cu adevarat sa reusesti . Chiar am reusit si sunt mandru de asta . Nu a fost usor , dar printr-o mare vointa , cu un mare ajutor din partea familiei si a discutiilor de pe acest forum am reusit . In fiecare zi am inceput sa ma simt mai bine . Voi cei care ati trecut prin sevraje , doar voi ma puteti intelege si stiti ce traiam in acele zile . Dupa ce am incetat sa mai beau , in fiecare zi puneam in balanta , totul , si cantaream fiecare zi de alcoolic dependent , cu alta de alcoolic abstinent . Vedeam ca in zilele de abstinenta , nu aveam decat de castigat . Cu fiecare zi ce trecea , copii se apropiau din nou de mine , deveneam din nou omul , de care cei din jurul meu aveau nevoie .
La inceput , am reusit cu vointa mare , si mereu ma gandeam , ca ce as putea sa patesc din nou , daca ma apuc de baut . Stiam ca daca incep , nu ma mai opresc , si fac totul praf . Asa au trecut 5 luni jumate de abstinenta in libertate , apoi datorita problemelor din trecut cu alcoolul , a trebuit sa fiu inchis pentru 1 an si 6 luni , dar am fost liberat conditionat la 10 luni jumate . In toata perioada petrecuta acolo , am continuat sa raman abstinent . Sa nu credeti ca acolo nu se gasea alcool , cu 5 -7 pachete de tigari aveai un litru de tuica . Am fost invitat de nenumarate ori , macar sa gust , dar am refuzat categoric . Treceau zilele , si cu cat treceau mai multe , cu atat mi-ar fi parut mai rau sa ma apuc . Eram bine , chiar daca eram inchis cu trupul , sufletul meu in toata acea perioada a fost liber . In toata perioada aceea sotia a fost langa mine , si a avut grija de mine . Ea era acasa si se ocupa de tot , eu eram acolo si luptam . Aveam nenumarate “motive “ sa beau , dar eu nu mai vroiam . Am cautat anturaje cat mai bune , mergeam la corul Capelei din inchisoare , cantam in formatia inchisorii , mergeam la diferite programe de reeducare , am fost bucatar . Cautam sa am activitati si sa am prieteni buni . Multi nu ma intelegeau de ce nu beau , dar cei care m-au inteles , au fost langa mine . Acolo am intalnit pe “Profesorul” , asa ii spuneam noi , el in libertate era profesor , si a fost omul care era in stare sa ma ia si la bataie daca as fi gresit in privinta alcoolului bineinteles . Toti imi spuneau , sa ai grija , fii bine , ca esti destept si poti . Gandeste-te la sotie si copii , au nevoie de tine . Am fost prieten foarte bun cu Preotul inchisorii , care m-a ajutat foarte mult . Am avut langa mine doar “oameni” si asta a fost si meritul meu , pentru ca ii cautam . Timpul de acolo a trecut , in 19 ianuarie 2011 , am revenit din nou acasa . Acum am o luna de libertate , iar abstinenta mea a continuat . Deja in mintea mea , alcoolul nu mai este ca o soluite la problemele care apar . Intre timp organismul meu , creierul , cred ca s-au curatat chiar si de ultimii aburi ai alcoolului . Sunt bine , astazi am 1 an si 5 luni de abstinenta . E prea frumos , acum , si nu mai gasesc nici o placere in alcool .Zilnic intru aici pe forum , si citesc tot ce scrieti fiecare . Merg la munca , dar nu mai am vechii prieteni , nu mai intru in baruri , si anturajul meu e cu totul altul . Multi nu ma inteleg , nu inteleg de ce nu mai stau cu ei , de ce nu mai beau , cred ca sunt bolnav , nebun . Dar mie nu-mi pasa , atat timp cat mi-este bine . Stiu un lucru : “ am fost orb iar acum vad “ . E bine si frumos asa . Ma bucur de fiecare zi , sunt impreuna cu familia , si nu as mai da pentru nimic in lume , statutul meu de alcoolic abstinent .
Stau mai mult cu familia , merg la servici , apoi vin acasa . Evit tot ce mi-aduce aminte de vremurile in care eram alcoolic dependent . Ma bucur de fiecare rasarit , ma bucur de fiecare zi care se incheie cu bine . Sunt bine , sunt sanatos , si vad ca am reusit si se poate . Ma bucur enorm ca pot fi asa . Si voi puteti reusi , doar sa vreti ! Succes tuturor !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Continuare!!!

A mai trecut un an ! Un an , in care a trebuit sa o iau aproape de la zero ! Un an care a inceput , cu eliberarea mea din inchisoare ( asa cum stiti am facut dintr-un an jumate , 11 luni , datorita consumului de alcool la volan , abuziv in mod repetat , si nu putin , ultima data , am avut 1,83 la mie in aerul expirat ...!!!??? Si eram la volanul unei masini , pline cu 52 de butelii ).
Dar am trecut si peste asta , si iata ca timpul , incet , dar sigur le rezolva pe toate . Asa cum am spus , am revenit acasa , si a trebuit sa incep , sa refac ceea ce am pierdut ( pe plan spiritual si material) . Eu am inceput abstinenta , cu 3 luni jumate , inainte de a fi inchis , si va dati seama , ca lucrurile in societatea de afara , au ramas undeva ca in pom. Multi se intrebau , oare ce va face , oare cand v-a veni ce se v-a intampla? Chiar si unii "prieteni" , imi spuneau , ca da ti-a fost usor sa fii abstinent , ca acolo nu ai avut acces la alcool. Asa este , acolo era foarte departe , in camera de detentie , aveam " cazanul de tuica ". Oricum , multumesc lui Dumnezeu , ca si acolo mi-a dat putere , si cu gandul la familie si cei de pe forum , am ramas abstinent.
Asa ca in ianuarie pe 19 , am venit acasa , iar din 1 feb . a trebuit sa o iau incotro . Din 2001 , am avut afacerea mea , si imi era greu sa ma angajez . Asa , ca incet am inceput sa fac ce stiu eu . Am luat-o incet , cu teama , nu stiam cum va fi . Stiam doar , ca vreau sa raman abstinent! , in acest an . Vreau sa redevin , cel care eram odata , un om capabil , care muncea si se descurca in orice situatie . Incet , cei care ma cunosteau , au inceput sa capete incredere in mine , si sa imi acorde inca o sansa .
Nu a fost usor , dar cred ca abstinentul , are o motivatie nebuna , de a munci , si asta o puteti argumenta si voi .
Cand m-am eliberat , ma gandeam sa vad unde si cum , am sa ma imprumut ca sa fac scoala de soferi . Dar , Dumnezeu , nu m-a lasat sa ma imprumut , mi-a dat atata binecuvantare in anul care tocmai a trecut , incat am reusit lucruri la care nici nu am visat . A fost un an , in care viata mea , a fost plina de liniste si bucurii . Au fost si necazuri , dar viata merge mai departe . Insa in ce priveste pe plan familial , profesional , nu am cuvinte sa-i multumesc lui Dumnezeu. Am o familie minunata , doau fetite extraordinare , si o sotie , care merita orice .
Tin sa-i multimesc in mod deosebit acestei fiinte minunate , care a crezut in mine , si care a vrut sa fiu bine . Acum 3 ani , "prietenii" o invatau sa dea divort . In data de 4 ianuarie , a fost cat pe ce sa-l bage , dar mi-a mai dat inca o sansa . Si-i multumesc pentru asta . Este mare lucru , ca in abstinenta sa ai familia langa tine !
S-a incheiat un an , un an , in care viata mea s-a impartit cu familia , serviciul si forumul alcohelp . Multumesc ca existati , si cel mai mult ma bucur ca cititi ceea ce postez zilnic . Si stiu de ce ? Pentru ca tot ceea ce scriu aici , este doar povestea vietii mele , o poveste reala , si de ce nu , pana acum , o poveste de succes . Sunt mandru , ca va am prieteni , si ca sunteti alaturi de mine . Va multumesc mult !
Nu in ultimul rand , mutumesc admin , ca la inceput mi-ai urat bun venit! Pentru mine a insemnat mult. Multumesc intregii echipe Aliat , ca mi-ati dat ceasta sansa minunata , sa am acces la acest forum . Eu si familia mea , va suntem recunoscatori . Datorita in mare parte si voua , astazi sunt abstinent , astazi sunt iar om. Felicitari, pentru lucrurile minunate ,care le-ati realizat anul 2011 , si va asigur ca efortul si munca voastra , merita. Ceea ce faceti voi , sunt adevaratele minuni! Eu , nu am cum sa va rasplatesc , si oricat as incerca nu as avea cum vreodata . Ceea ce eu am , datorita voua , nu are pret! Ma voi ruga tot restul zilelor pentru voi si sanatatea familiilor voastre . Multumesc admin , multumesc ALIAT . Un an bun va doresc! asido.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna

Mesaj de Andreea S »

Felicitari si cale senina in continuare!
Povestea ta este extraodinara si meriti sa te bucuri din plin de ceea ce ai reusit.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna

Mesaj de admin »

asido1973
Posts: 5476
Joined: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 3866 zile


Mai multe mesaje pe forum, decat zile de abstinenta. Si majoritatea au fost scrise in primii ani de abstinenta. Cred ca si asta poate fi un indicator de succes in abstinenta. Felicitari pentru abstinenta ta.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna

Mesaj de Andreea S »

:) interesanta observatie! Arata cata nevoie de ajutor ai in anumite momente! Si, de asemenea, ce inseamna un cuvant potrivit intr-un anumit moment!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna

Mesaj de And_y »

Buna ziua Asido,


Felicitari pentru reusita ta!

Ma regasesc si eu in fraza:,,... abstinentul , are o motivatie nebuna , de a munci ...".
Cand citesc povestea ta si a celorlalti abstinenti, i-mi aduc aminte ca le am mai citit in trecut in perioada cand beam si ma apuca tristetea ptr. ca a fost nevoie de atatia ani ca sa ma las de drogul asta numit alcool.
Dar in tot raul este si un bine, ptr. ca acum vad viata altfel, ma analizez mai des si ma minunez, de ceea ce descopar la mine: si bune si rele.
Nimic nu e intamplator.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

admin scrie:asido1973
Posts: 5476
Joined: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 3866 zile


Mai multe mesaje pe forum, decat zile de abstinenta. Si majoritatea au fost scrise in primii ani de abstinenta. Cred ca si asta poate fi un indicator de succes in abstinenta. Felicitari pentru abstinenta ta.
Pe asta nu o stiam , ca am mai multe mesaje decat zile de abstinenta. Dar asta inseamna sa-ti doresti cu adevarat sa faci o schimbare in viata ta, sa doresti cu adevarat sa fii abstinent. Asa este ,atunci cand esti la inceput ai mare nevoie sa inveti sa cresti. Iar eu aici am crescut frumos in primii 2, 3 ani. Si acum stau va urmaresc,citesc, intervin atunci cand chiar este nevoie,dar las pe incepatori sa se foloseasca din plin de acest mijloc.
Important sa-ti doresti, restul vine de la sine si acum chiar sunt posibilitati multe . mergeti la AA, Aliat, Sura Mica, aici pe forum, mergeti nu stati si tineti-va cu dintii de un anumit loc,asa reusiti!!!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Vizitator123$5 scrie:Asideluuu, stii care era preocuparea mea principala in afara ca devenisem abstinenta, la venirea mea pe Forum?😉😱
Sa te intrec la paginile scrise...eu vroiam sa fiu prima, mi-a ramas de la sport asta cred ...hahaha😂😂😂😂😂😂
Va pup cu drag pe toti!🤗
Sigur ai reușit 🤣🤣🤣
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Draga mea Iliuta, pentru ca eu asa am sa-ti spun mereu, ai iesit de peste tot si ai intrat ,dar atunci cand ai intrat pe acest forum a intrat abstinenta in tine si nu a mai iesit niciodata.😍😍😍Atat de mult a insemnat asta, si atat de mult am apreciat la tine, incat restul au fost prea marunte ca sa le mai tinem minte. As vrea si eu sa-ti spun ca te pup,dar nu pot ,asa ca am sati spun cat de mult te iubesc!!!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns