021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

HOPE scrie:Asido, mulțumim pentru intervenție. Cred că ai avut o contribuție importantă în decizia adminului de a elimina logarea pentru a citi forumul.
Buna Hope. Daca nu ramane acest forum liber pur si simplu isi pierde esenta. Nu cred ca este normal sa vii aici sa te folosesti de el , sa iti faca bine si intr-un final cand crezi ca ai ajuns buricul pamantului sa fii un egoist sa-ti iei jucariile si sa pleci de aici. Parerea mea ca cei care fac acest lucru cu parere de rau spun, dar au dat si dau lipsa de maturitate.
Hai sa fim seriosi , ce ne-a facut pe toti sa scriem la inceput aici. Pai am sa dau tot eu raspunsul, povestea ta, a ta si a ta. Am vazut ca nu sunt singur, ca ceea ce traiesc eu au trait si altii, ca viata unui dependent nu se poate reduce doar la consum, ca poti trai ca dependent dar fara sa consumi. Am vazut ca se poate si doar datorita povestilor scrise aici am avut curaj, putere sa inteleg ca se poate si ca pot merge mai departe.
Daca toti am fi egoisiti si am uita cat de mult ne-a ajutat pe fiecare povestea altuia si ne-am sterge la randul nostru povestea atunci care ar mai fi scopul si cum am mai ajuta pe altii care intra .
Eu unul mi-am spus povestea si mi-o spun cu drag. In toti cei 12 ani de cand sunt pe acest forum niciodata nu am iesit sau inchis vreun cont. Mi-am asumat trecutul si merg mai departe. Si daca eu in povestile mele nu am mai dat detalii , daca eu nu sunt o persoana publica si nu ma cunoaste lumea...Dar mi-am asumat tot ce am scris, asta a fost viata mea. Nu conteaza ce am facut si cine am fost , nu conteaza ca am foat la un pas de moarte, sa-mi pierd familia, am pierdut casa si afaceri, am ramas fara permis si aveam un amarat de liceu.Nu conteaza ca am facut puscarie din cauza consumului de alcool, ca aveam doua fetite de 9,10 ani carea in fiecare zi aveau lacrimi in suflet si in ochi. Asta a fost trecutul meu si mi l-am asumat.
Conteaza ceea ce sunt acum si ce mi-a adus abstinenta in cei 12 ani.
Astazi sunt bine sunt sanatos, am familia langa mine si sunt totul. Sunt Tata si Sot. Am din nou casa si afaceri, ba mai mult imi construiesc casa visurilor mele. In loc de permis categoria b , am unul de profesionisti acum. In maxim o luna termin a doua facultate , am terminat un master in srvicii publice , alte doua studii postuniversitare de pedagogie,sunt profesor de economie la liceu , sunt diriginte si modelez viata a peste 20 de copii, sunt iubit si respectat. Am doua fete mari frumoase, una anul I la master la litere, cealalta anul 3 la Arhitectura. Sunt mandre de tatal lor si nu le mai este rusine. De florii au venit cu prietenii lor acasa la noi la un gratar...si ar putea continua.

De asta nu am fost si nu voi fi un egoist sa-mi iau jucariile si sa plec dupa ce aici mi-am gasit primii pasi spre abstinenta. Aici a inceput noua mea viata si drumul depsre care v-am scris.
Da se poate si vreau sa stie oricine cu riscul ca cineva sa-si dea seama depsre cine sunt cu adevarat. Nu conteaza cine am foat si ce am facut , conteaza cine sunt si ce fac azi.
Nu stiam ce este Pastele si cate de frumos este sa-l sarbatoresti in liniste si pace. Datorita povestilor voastre am aflat ca Pastele este altfel ...
Va multumesc tuturor care ati scris aici, poveseta voastra e fost si este hrana zilnica pentru sufletul meu.
Sa aveti un Paste cu liniste si pace.
Daca eu pot si tu poti , nu este usor dar se poate si merita!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de HOPE »

Multumesc pentru raspuns, asido! Felicitari pentru tot ce-ai realizat, un exemplu de urmat pentru toti cei care inca se afla in ghearele dependentei !
Sarbatori linistite alaturi de familia ta!🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna

Mesaj de admin »

Salut mesajul tau asido 👏. Felicitari si sarbatori frumose !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Paste fericit! Este momentul cand trebuie sa scrieti aici si sa tineti legatura unul cu altul! Nu renuntati niciodata! Sarbatori cu pace si liniste!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Buna

Mesaj de Ambasador »

Imagine
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de HOPE »

Umblă vorba-n sat, că te-ai aniversat.:) Hai, la mulți ani! Să fii sănătos și la pungă gros! Abstinent, senin și fericit! Numai bine, asido!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de HOPE »

Mulțumim, Tudor!
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns