021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Continuare....

“PRIETENUL GASIT”
10 Decembrie 2009 . Era seara , o seara de iarna linistita , era ziua fetitei mele cele mici. Eu veneam dupa o perioada destul de urata. Aveam doar doua luni jumate , de la ultimul sevraj, sevraj ce avusese loc dupa 22 septembrie. Nu fusese singurul sevraj. Am mai avut inca 8 ,din care doua cu internare la psihiatrie , si doua come alcoolice combinate cu come diabetice (glicemie 600)
Fiecare sevraj venea dupa o abtinere de la baut de maxim o luna jumate , incepeam cu o gura si in maxim o saptaman ajungeam la 10 sticlute de 200 ml/zi de stalinskaya si 5,6 beri. Aceasta cantitate o consumam in ultimele zile , care se termina fie cu coma, fie cu starea de supraplin , si apoi normal sevrajul groaznic.
In seara de 10 decembrie , stateam linistit in casa. Odata cu acel ultim sevraj din 22 sep 2009 , luasem hotararea ferma de a nu mai bea. Am zis ca o sa reusesc , vad eu cum , gasesc eu o modalitate. Dar cu atata reusisem in acea perioada , ma gandeam ca o sa gasesc eu ceva. Nu am mers la spital , la ultimul sevraj. Am stat acasa, si am trecut peste el.
In acea seara , eram si linistit , dar aveam destule pe suflet. Nu mai bausem de 2 luni jumate , pe langa toate astea, deja asteptam sa vad cum se termina un dosar, era la apel deja, si imediat in ianuarie aveam un termen. Acel dosar il aveam din cazua consumului repetat de alcool , si apoi conducerea auto. Ultimul dosar , era de la o alcoolemie de 2,84 la mie in sange.
Sateam si ma gandeam , cum o sa trec peste toate astea , ce o sa se intample cu mine. Imi doream sa nu mai beau, dar in acelasi timp imi era teama ca o sa ma reapuc, pentru ca de atatea ori am spus ca nu , si iar m-am apucat.
De data aceasta , nu am mai chemat pe nimeni la ziua fetitei, am petrecut in familie. Era seara de 10 decembrie, stataem linistit , si ma gandeam ce o sa se intample , cum va fi si de data asta. Imi era teama,, ca voi incepe din nou sa beau, si nu-mi mai doream asta. Eram in situatia, in care material pierdusem foarte mult din cauza alcoolului , casa , masina , afacere, permis de conducere, si stiam ca am si o condamnare de 1 an si 6 luni cu executare , din cauza consumului de alcool. Stiam ca in maxim 2 luni se va da si sentinta finala.
Cam in aceasta situatie , eram in 10 decembrie 2009 , insa aveam familia langa mine, si imi doream sa pot sa o iau de la capat, sa pot sa-mi cresc fetitele pe mai departe , sa fiu sot si tata din nou. Doar asta imi doream in acea seara, la restul imi era greu sa mai visez.
Asa ca in linistea serii de atunci , am intrat pe net, si pe google , am dat sa caut ajutor , alcool. Am dat serch si mi-a aparut un cuvant minunat alcohelp. Din prima clipa mi-a placut foarte mult cuvantul. Am intrat acolo si am dat de prima pagina. Mi-am facut cont si am inceput sedintele.
Ce bucurie pe mine, cat de insetat eram sa termin sedintele cat mai repede , sa le parcurg. Le-am parcurs pe toate , si nici acum nu pot sa va spun cat de mult m-a ajutat acea sedinta cu Situatiile mele de risc, si ce fac sa le evit. Dupa ce am terminat cu sedintele am intrat pe forum, unde am intalnit acolo oameni care aveau aceleasi probleme ca mine. Am inceput sa discut , sa ma implic, am vazut ca nu sunt sigur. Ce bucurie traiam , ce curaj incepusem sa am… Nu-mi mai era teama. Abia asteptam sa se faca dimineata sa citesc pe forum, sa scriu. Timpul trecea, si datorita forumului eu incepusem sa devin alt om. Dorinta mea, sotia, copii, forumul imi dadeau putere sa merg zi de zi mai departe.
In 24 februarie 2010 , a ramas si sentina definitiva , adica inchisoare cu executare, 1 an si 6 luni. A fost piatra de incercare atunci, socul a fost mare. Am avut o saptamana in care am stat acasa , asteptand sa fiu ridicat si inchis. Dar acea saptamana , pe mine m-a intarit si mai mult . Citeam pe forum, primeam incurajari, familia era langa mine si mie nici prin cap nu-mi mai trecea ca as bea ceva.
Apoi am mers la inchisoare , timpul a trecut , dupa 11 luni am revenit din nou acasa. De aici viata mea a luat o alta intorsatura.
Asa cum spuneam, pe 10 decembrie seara , stateam cu teama , frica , destul de descurajat de viata , pierdusem din cauza alcoolului, mult. Imi doream sa fiu tata si sot.
Astazi cand va scriu , au trecut exact 3 ani de atunci. Sunt tata si sot. Pierdusem permisul de conducere de amatori, acum am permis de profesionist. Nu mai aveam afacere, masina , nici nu mai visam la ele. Acum, am mult mai mult decat am visat. Am liniste si pace in familie , am o viata noua , traiesc frumos zi de zi. Imi place viata pe care o traiesc.
In acest an , am realizat si ceea ce visam de 20 de ani , sa ma inscriu si la o facultate, pe care o fac la zi. Am grija acum de familie, de afacere, merg zilnic la facultate, scriu aici pe forum, si ajut pe cei care acum sunt asa cum am fost eu.
Asatzi fetita mea implineste 13 ani , eu 3 ani de cand sunt pe forum si te-am gasit pe tine draga prietene “ALCOHELP” Iti multumesc ca exisit , iti multumesc ca datorita si tie, astazi sunt om.
Stiu ca sunteti multi in ALIAT, si munciti mult. Uneori obositi, alteori intampinati greutati. Citeam undeva : ” Şi ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?
Oricat de mult a-ti munci si cat de mult a-ti investi , sufletul unui om , nu are pret, valoreaza mai mult decat bogatiile lumii. Daca voi cei din ALIAT , a-ti reusit sa salvati macar un suflet, munca voastra nu e in zadar, dar stiu ca a-ti reusit mult mai mult.
Va multumesc din suflet , voua ALIAT!
Cu respect si drag , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Multumim pentru melodie si aprecieri. Esti o scumpa ca intotdeauna!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Buna seara si bine v-am regasit!
Astazi am mplinit 11 ani de abstinenta! 11 ani de binecuvantari si realizari. Evolutia mea pe toate planurile de la intrarea in abstinenta a fost si este una de poveste. Spiritual, intelectual, material totul este asa cum nici nu aveam curaj sa visez cand eram dependent de alcool. Apoi cand am devenit dependent de viata, am avut curaj,am visat sus,am avut teluri inalte si cu munca si vointa am realizat orice mi-am propus.
Va multumesc tuturor pentru abstinenta mea.
Aveti rabdare cu voi, curaj si vointa si abstineta este ceva la care nu vei mai renunta niciodata!
Nu vreau sa sune ca o lauda si cei care ma cunosc stiu asta. Multi stiu ca sunt un optimist si un luptator. Dar asa cum imi place la fiecare aniversare sa spun ca dependenta de alcool mi-a luat aproape totul, abstinenta mi-a redat totul inzecit.
De al un simplu om cu liceu, astazi am facultate, master, master educational,ultimul an la a doua facultate , si sunt profesor de economie la Liceu.
In 2009 alcoolul imi lusae si permisul categoria b, astazi am permis de profesionisti, atestat transport marfa si atestat manageer transport
Alcoolul era pe cale sa-mi disrtuga viata si familia, am fost la un pas de divort, astazi am o familie frumoasa, una din fete la master , cealalta integralista la buget la arhitectura( cei care cunosc stiu de ce am spus )
Alcoolul mi-a distrus afaceri , am ramas fara bani si casa, astazi am afaceri mici, sunt profesor, am o casa decenta iar casa visurilor este gata la rosu.
Acum 11 ani, eram un om pierdut si terminat, fara vreun viitor,fara nimic, care nu mai avea de dat nimic societatii, astazi formez vieti, sunt diriginte, profesor,angajator,sunt tata,sunt sot.
Toate acestea le-am datorita abstinentei.
Povestea mea multi o stiti. Mai pun linkul pentru cei care nu o stiu.

https://www.simonatache.ro/2012/09/20/bomba-patru-roti/
Ultima oară modificat 22 Sep 2020, 22:36 de către asido1973, modificat de 2 ori în total.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna

Mesaj de Vbc »

Salutare
Felicitari pentru a 11a aniversare a abstinentei! Ma regăsesc în câteva lucruri frumoase, relatate și traite de tine în abstinenta, desi eu sunt la început de drum abia ce am împlinit 1 an senin.
O seara buna și Senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Bună seara !
FELICITĂRI, camarade Asido!
La mulți ani fericiți și senini in abstinență!
Îți mulțumesc pentru abstinența ta și sunt recunoscător pentru abstinența mea!
FELICITĂRI, Speranța pentru cele două săptămâni de abstinență!
FELICITĂRI,VBC pentru anul de abstinență.
FELICITĂRI tuturor pentru fie și o oră de abținere de la consumul de alcool. Este greu dar nu imposibil.
Continuați să rămâneți abstinenți.
Fiecare zi contează la timpul ei. Așa a ajuns Asido la 11 ani de abstinență.
Prin efort, răbdare, perseverență, curaj, voință, bunăvoință, credință.
De unde știu astea ?
Pai ne cunoaștem online din 10 decembrie 2009 și față în față din 4 marie 2010 Când am participat împreună prima dată la un simpozion ALIAT. De atunci abstinența mea a mers alaturi de abstinența sa.
Mulțumesc încă o!
FELICITĂRI pentru realizările tale !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Buna

Mesaj de Ambasador »

Buna cu adevarat aceasta dimineata! Iti multumesc Asido pentru mesajul.. revelator, pentru povestea ta extraordinara pur si simplu si te felicit din suflet pentru cei 11 ani chiar plin de realizari la propriu! Esti un vis intruchipat pentru mine, ti-ai depasit toate limitele posibile de dragul si pentru frumusetea vietii in abstinenta! O abstinenta meritata din plin. O abstinenta meritata de noi toti, doar sa fim atenti la toate aceste sfaturi, toate aceste sentimente cu care tu ai mers pe drumul vietii fara consum. O concluzie indraznesc totusi sa trag, daca imi permiti. Buna si mai ales permanenta ocupatie, respectul si aprecierea celorlalti, nevoia de evolutie si cunoastere neobosita, pasiunile tale, familia implinita.. toate cred, au contribuit la lipsa nevoii de consum de-a lungul anilor.. Esti un om extraordinar din toate punctele de vedere si iti multumesc pentru inspiratie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

La mulți ani senini, chiparosule!
Big hug brother!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna

Mesaj de And_y »

Buna seara Asido,
Felicitari pentru cei 11 ani de abstinenta!
Cunosteam povestea ta, dar pentru ce ai scris mai sus, pentru realizarile tale...jos palaria!
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Asido pentru cei 11 ani de abstinenta , la multi ani !👏
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Bună dimineața !
Am primit pe WhatsApp un mesaj de la Asido și m-a rugat să îl postez editat
""... Ma adresez elevilor mei dar și celor care încă nu cred că se poate muri din cauza virusului Covit-19
...acum când vă scriu sunt bine.
Marți ziua fără nici un avertisment, fără nimic, fără febră, fără simptome, doar puțină tuse am căzut secerat din picioare. Exact așa mare cum mă știți am căzut lat. Nu știu cum a făcut Dumnezeu, dar imediat am ajuns în terapie intensivă. Două nopți am luptat să supraviețuiesc. Au fost două nopți în care am așteptat să mor sau să mă întorc în salon. A fost groaznic, a fost coșmar. Între zgomotele aparatelor, noaptea, nu poți respira, te gândești că cei dragi rămân fără tine, că ai doar 47 și atâtea de făcut. Abia a 3 a noapte am reușit, am luptat și vineri la 12 am fost scos din terapie...
Nu vă jucați cu virusul, plămânii ii face praf deodată. Aveți grija de voi, de părinții voștri de bunici, nu este glumă. La liceu să vă protejați, să aveți grijă când mergeți acasă. Voi sunteți cei care transmiteți cel mai ușor, și nu pățiți nimic. Acum sunt bine cât de cât dar mai durează, mai am de tras. Nici nu pot să vorbesc încă.
Faceți ce puteți, când voi fi sănătos o să rezolvăm ce e de rezolvat."

Apoi un mesaj de încheiere:
"Am nevoie în continuare de toate gândurile voastre bune, de rugăciune, de voi"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns