021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Buna

Mesaj de asido1973 »

Sunt la fel ca multi altii un alcoolic dependent ! ma lupt de 2 ani cu alcoolul , am fost internat de 2 ori , am incercat sa beau controlat , dar tot degeba , ma amageam pur si simplu si ajungeam mai rau ! Acumam incercat alta metoda . Cu un suport puternic familial si cu vointa , astazi cand va scriu am 107 zile de abstinenta totala ! esta cea mai lunga perioada si cea mai frumoasa de cand am devenit un alcoolic abstinent . Nu am luat nici un tratament pana acum si nici nu am participat la alte intalniri . Imi doresc la mai multe zile , saptamani , luni si de ce nu , ani de abstinenta ! Familia mea , are nevoie de mine !Nu vor de la mine decat atat : un sot si un tata . Doar atat imi cer ! Oare , e mult ? oare nu merita efortul ? Ba da !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Salut Asido! :) ! FELICITARI pentru cele 107 zile de abstinenta! Este o decizie foarte grea a unui dependent de alcool si eu te sustin in demersul tau.
ESTI la prima incercare de a ramine abstinent?ESTI si intr-un program sau tratament ?Eu iti doresc succes si te astept ,daca doresti sa-ti povestesc din incercarile mele de inceput in care am esuat dar apoi am invatat din greseli si sint abstinent din martie 2008 ! :D SUCCES!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: Buna

Mesaj de leul in iarna »

Buna Asido. Bine ai venit. Iti tin pumnii, este minunat, mai ales daca te face si fericit, si nu ai frustrari. Mai povesteste-ne despre tine.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Da este prima incercare, in care am reusit sa reusesc sa nu mai beau atata timp ! Am avut prima data probleme mari din cauza alcoolului in mai 2008 , atubci am fost prima data internat , pentru prima data am aflat ce e un sevraj si am luat contactul cu un spital de psihiatrie . De atunci , am tot incercat sa fac ceva , dar la maxim 2 luni ajungeam iar la sevraj . In total pana in septembrie 2009 , am trecut prin vreo 8 sevraje , 2 prin spital si restul acasa . In toata aceasta perioada , dupa ce trecea sevrajul , stateam fara sa beau vreo luna maxim , apoi ce incercam in mintea mea sa beau controlat cica ... dar ce control !!!??? ca totul se sfarsea si mai rau . Au inceput sa se strice relatiile cu sotia si copii , relatiile de afaceri si multe altele . Asa am ajuns ca pe 22 sep.2009 , sa iau hotararea sa nu mai beau deloc , nici un miros , nici o gustare si mai ales nici un baut controlat . Pentru mine personal ,bautl controlat , este o mare tampenie . Am realizat ca am o boala , si stiu ca v-a trebui sa ma lupt cu ea , ca sunt un alcoolic , dar vreau sa devin din alcoolic dependent , un alcoolic abstinent si sa raman asa ! Partea buna e , ca nu mi-am pierdut familia ! a ramas langa mine , am pierdut in afaceri cam vreo 6 miliarde vechi , dar familia a ramas langa mine si ma sustine enorm. Am 2 fetite , una de 11 si una de 10 ani !Ce e important , ca ma simt acum foarte bine , ca problema banilor pierduti , acum gandesc ca eu i-am pierdut , dar tot eu i-am facut ! Asa ca daca voi fi bine , adica voi ramane un alcoolic abstinent , am sansa sa fac mult mai mult de-atat . Apo ce e cel mai important , ca atat sotia cat si copii , isi doresc sa fiu doar eu , cel dinainte , atat !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
jameshetfield
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2009, 12:08

Re: Buna

Mesaj de jameshetfield »

Ma bucur sa aud o astfel de poveste, parca imi da si mie curajul sa continui cu abstinenta.Ultima oara am baut pe 27 dec. deci am 19 zile. Tot inainte
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

jameshetfield

Mesaj de asido1973 »

In lupta aceasta cu alcoolul , doar noi putem sa ne ajutam , si stii de ce ? doar noi singuri ne-am dus acolo . De multe ori avem tendinta sa spunem , ca necazurile , pierderile unor bunuri , prieteni , apropiati , asta ne-a adus in aici ! Am devenit dependenti de alcool din motivul ala si ala ! Dar stii de ce am ajuns aici , dintr-un simplu motiv : Ne-a placut sa bem , si atat ! Asa ca nu mai bem . apoi avem multe alte lucruri frumoase cu care putem inlocui acest alcool , care nu ne face decat numai rau . Cred ca nu este altceva mai nociv , nu este altceva care sa distruga atat : familii , viata , sanatate , ne distruge creierul , ficatul , picioarele , mainile , absolut tot . Merita sa renuntam la el , mai ales cand ne gandim cat rau facem celor din jur ! acum cateva luni , fetele mele , nici nu mai vb cu mine , acum nu mai ma lasa , vb cu mine , acum sunt iar tatal lor . Sunt mandre de mine ! E ceva , ce merita sa traiesti . e bine sa invatam din greselile altora , e prea scurta viata , ca sa le facem noi pe toate ! Mult succes !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

SALUT ASIDO!Da este un sentiment extaordinar atunci cind sotia si copii se se reintorc sufleteste (chiar daca fizic erau in casa) la tine.Acest gest al lor te intareste si iti da puterea sa continui sa ramai abstinent.Pot sa iti confirm eu dupa 23 de luni de abstinenta si multi altii care au abstinenta mult mai mare ca a mea.Este extraordinar ca tu insuti ai recunoscut ca esti bolnav.Faptul ca ti-ai recunoscut boala ajuta foarte mult la recuperare si la mentinerea in abstinenta.
Eu am primit mai tirziu din beneficiile abstinentei pentru ca i-am dezamagit de multe ori pe cei dragi in asa fel incit sint reticenti.Nu se mai poate repara nimic din greslile trecutului , din raul facut, nu trebuie uitat,DAR conteaza ce faci de acum incolo ,schimba - comportamentul fata de ceillalti,acceptai cu defectele si calitatile lor;nu mai incerca sa ii schimbi pe ei,incearca sa te schimbi tu intr-un om bun si se vor schimba si ei .
Rugaciunea pentru seninatate este astfel:Doamne,da-mi seninatatea
Sa accept ce nu pot schimba, (faptul ca sint alcoolic)
Curaj sa sa schimb ceea ce pot, (sa ma schimb eu intr-un om mai bun)
Si intelepciunea sa la le deosebesc.
Atunci cind am probleme imi repet in gind:"EU si numai EU TREBUIE sa fiu SOLUTIA ,nu cel care creaza probleme.
Daca ai probleme si mai bei nu numai ca nu rezolvi problemele dar vei avea una si mai mare;NU TE VEI MAI PUTEA OPRI DIN BAUT!
DACA NU BEI PRIMUL PAHAR NU TE POTI IMBATA! :) SUCCES!
Continua sa scrii.aici nu ne cunoaste nimeni !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Buna ! va scriu din nou , vad ca merge bine . trec zilele fara sa beau , chiar daca problemele au ramas aceleasi , nu ma mai sperie si este bine ca rezist fara sa beau ! Vreau sa va spun un lucru , ca daca ai pe cineva care e langa tine si intelege situatia , si intr-adevar te ajuta , este foarte usor . De cand am hotarat sa nu mai beau deloc , adica 22 sep.2009 , vreau sa va zic ca nici sotia mea , care nu are nici o problema cu alcoolul , nu a mai consumat absolut deloc , sau cel putin in fata mea , si nu am mirosit-o ! cu atat mai mult , de atunci in casa , nu mai exista nici un strop de alcool , ceea ce am ajuns la concluzia ca pentru un alcoolic dependent ,care vrea sa devina abstinent , e o idee foarte buna pentru inceput ! Elimini din start o mare situatie de risc ! Conteaza mult vointa noastra , iar daca ai si un ajtor , itiva fisi mai usor . La mai multe zile de abstinenta , "colegi " dragi ! Uite asa au trecut si la mine 115 zile , fara nici un strop de bautura !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sebi
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Dec 2009, 10:55

Re: Buna

Mesaj de sebi »

Buna, bine ai venit si felicitari. Tine-o tot asa
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

multumesc mult Sebi !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns