021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

Asido, esti in gândurile si in rugăciunile mele! Multă sănătate! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna

Mesaj de And_y »

Buna seara Asido,
Iti doresc insanatosire grabnica si te astept sa te intorci pe forum!
Nimic nu e intamplator.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Bună dimineața. Sunt bine sunt stabil.
Voi lăsa mai jos o postare să înțelegeți prin ce am trecut. Poate mulți citesc și nu mai iau în glumă asta.
Vă mulțumesc pentru toate gândurile voastre bune. Aseară asistenta șefa a spus exact așa
"Boala este parșiva, nu lasam garda jos , 14 zile suntem f atenți..."
Acesta este răspunsul meu la întrebarea cum mă simt. Citind și postarea veți înțelege de ce spun asta.
"
"Bună ziua și bine v-am regăsit. Acum pot să vă scriu, deși au fost două nopți în care șansele au fost de 50-50 să nu ne mai revedem niciodată. Luni seara a început o tuse. Nu temperatura, nu lipsă gust, nu lipsă miros, absolut nimic în afară de o tuse care deranja,dar deranja cum nu deranja până atunci nici o altă tuse. Am zis ok, merg fac testul fac preventiv conștient că sunt și cadru didactic și merg în colectivitate.
Toate bune și frumoase, am mers la UPU, totul a decurs normal era seara la 9. La ora 11 am terminat și nu am vrut să merg acasă am rămas internat să stau liniștit în izolare că nu mor până a doua zi.
Marți în timp ce așteptăm, mă plimbam fără nici o altă avertizare, fără absolut nimic, nici febra încă nimic, doar tuse am căzut secerat din picioare.
Am fost dus direct în terapie intensivă, unde timp de 4 zile și 3 nopți medicii au luptat supraviețuiesc. Diabet aveam, după cum știți obezitate da, tot pachetul complet. 2 nopți de coșmar, în care erau două șanse, să vin în salon sau nu. Virusul a fost atât de agresiv într-un timp atât de scurt încât a făcut plămânii praf instantaneu..
Prima noapte, greay, a doua la fel, durere, durere și nimic altceva. Noaptea zgomotul aparatelor, gândul că îți rămân două fete singure, soția, ai doar 47 și atâtea de făcut a fost să fie infernal alături de celelalte. A treia noapte joi noaptea, o asistenta zice, hai pe burtă, bea apă, luptă și tu. Am reușit, atunci deodată am început să tușesc cu flegma. Ceva s-a rupt, m-am ușurat. Tusea era groaznică acum îmi plăcea. Tot în noaptea aia glicemia s-a reglat, iar dacă stătea în 300-400 dimineața a fost 125. Vineri la ora 12 am fost scos din terapie. Sunt în salon, stabil, dar totul este imprevizibil. Sâmbăta la ora 14 saturația a scăzut brusc.
Aici lupt în continuare pentru că trebuie, și știi sigur că ajungi acasă atunci când medicul îți va spune, gata sunteți bine, mergeți acasă.
Vreți să știți cum este aici. Vă povestesc câte ceva.
O familie vineri seara erau în salon tratament normal, starea soției s-a agravat brusc, a fost dusă în terapie, dimineața soțul a aflat că soția după 3 ore a decedat.
O altă familie erau bine, erau de zile bune, la fel soția brusc în terapie. Un asistent coleg al celor de aici , a venit seara, a fost bine, aștepta rezultatul ca și mine a doua zi a ajuns în terapie și este în stare gravă.
Iar eu am trăit clipe de groază de coșmar.
Dacă este cineva care crede în acest virus și că totul este o glumă sincer nu am cuvinte sau nu știu ce aș putea face...
Vă rog din suflet aveți grijă de dumneavoastră, protejați va, purtați masca, spălați mâinile. Protejați pe cei bătrâni, nu vreți să îi vedeți cum suferă. Sunt cu un domn de 62 de ani, domn bine dar nu vreți să vedeți cum este acum. Ieri cu lacrimi în ochi, m-a rugat să îl barbieresc că nu a putut de 10 zile, nu putea dormi, nu putea ține masca de oxigen. Am reușit, chiar dacă parcă a durat o veșnicie, și eram obosit.
Sunt 2 infirmiere la 150 bolnavi abia fac față. Asistentele abia mai pot. Iar tu ești singur aici. Familia izolată, nu te poate ajuta nimeni cu nimic, doar tu, și cadrele.
Am trăit clipe de coșmar și o mare încercare. Îmi doresc să mă întorc viu acasă acum abia pot spune 4 vorbe, abia merg. Lupt mult să am moralul bun.
Vă rog din suflet aveți grija de dumneavoastră, nu este de glumă. Vă rog să respectați în continuare tot ca să ne vedem cu bine. Purtam mască, mă dezinfectam mereu, distanțare, nu stăteam cu nimeni prea mult la vorbă și totuși am fost lovit...
Vă doresc ca Dumnezeu să vă păzească pe toți, să nu faceți complicații dacă se întâmplă ceva, și cel mai important să nu luați acest virus nenorocit sub nici o formă.
Iar cei care nu credeți aș vrea să puteți vizualiza măcar 2 ore din cele petrecute în terapie...Acest virus există, purtați mască și respectați toate recomandările
Ditamai omul fără nici un semn, fără nici un simptom din ce se aude am căzut secerat. Aveți grijă de dumneavoastră vă rog din suflet și sper să ne revedem. Este tot ce îmi doresc să ajung acasă!!!"
Vă doresc sănătate tuturor!
Să ne auzim cu bine
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Buna

Mesaj de ioanide67 »

Bună dimineața Asido,
Dumnezeu să te ajute , vei trece și peste asta, la câte cumpene ai avut în viață.
Sănătate!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Asido !
Dumnezeu sa te ajute să te însănătoșești!!
Îți suntem alături cu gândul și te afli în rugăciunile noastre!
Doamne ajuta!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Bună dimineața, vă salut pe toți. Este a 12 zi buna în spital sunt bine. Mai sunt două zile critice, apoi vorbim. Abia pot vorbi acum de restul nu mai zic. A fost groaznic. Tot ce vedeți la televizor nu este nimic neadevărat, cazurile concrete. Este exact așa cum vedeți. Am văzut simțit pe pielea mea. Este parșiva boala asta, violenta și imprevizibila. Sunt traume și povești de nedescris. Oameni care sunt bine și deodată în 2,3 zile se agravează și nu mai sunt.
Vă rog aveți grijă, vă rog să vă protejați și să aveți grijă de voi.
Pentru cei care încă nu înțeleg o să mai pun și aici postarea de pe Facebook să înțelegeți exact prin ce am trecut.
Vreau să aveți grijă de voi și să ne revedem cu bine. Dumnezeu să vă păzească pe toți
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Bună seara și bine v-am regăsit. Acum pot să scriu, deși au fost două nopți în care șansele au fost de 50-50 să nu ne mai revedem niciodată. Luni seara acum 10 zile a început o tuse. Nu temperatura, nu lipsă gust, nu lipsă miros, absolut nimic în afară de o tuse care deranja,dar deranja cum nu deranja până atunci nici o altă tuse. Am zis ok, merg fac testul fac preventiv conștient că sunt și cadru didactic și merg în colectivitate.
Toate bune și frumoase, am mers la UPU, totul a decurs normal era seara la 9. La ora 11 am terminat și nu am vrut să merg acasă am rămas internat să stau liniștit în izolare că nu mor până a doua zi.
Marți în timp ce așteptam , mă plimbam fără, eram în picioare, fără nici o altă avertizare, fără absolut nimic, nici febra încă nimic, doar tuse am căzut secerat din picioare.
Datorită îngerilor din spital am fost dus direct în terapie intensivă, unde timp de 4 zile și 3 nopți împreună cu medicii, asistenții, infirmierele am luptat supraviețuiesc. Diabet aveam, după cum știți obezitate da, tot pachetul complet. 2 nopți de coșmar, în care erau două șanse, să vin în salon sau nu. Virusul a fost atât de agresiv într-un timp atât de scurt încât a făcut plămânii praf instantaneu..
Prima noapte, grea, a doua la fel, durere, durere și nimic altceva. Noaptea zgomotul aparatelor, gândul că îți rămân două fete singure, soția, ai doar 47 de ani și atâtea de făcut a fost să fie infernal alături de celelalte. A treia noapte joi noaptea, o asistenta zice, hai pe burtă, bea apă, luptă și tu. Am reușit, atunci deodată am început să tușesc cu flegma. Ceva s-a rupt, m-am ușurat. Tusea care era groaznică acum îmi plăcea. Tot în noaptea aia glicemia s-a reglat, iar dacă stătea în 300-400 dimineața a fost 125.Joi noaptea a fost noaptea în care a intervenit Dumnezeu. Vineri la ora 12 am fost scos din terapie. Sunt în salon, stabil, dar totul este imprevizibil. Sâmbăta la ora 14 saturația a scăzut brusc.
Aici lupt în continuare pentru că trebuie. Știi sigur că ajungi acasă atunci când medicul îți va spune, gata sunteți bine, mergeți acasă.
Vreți să știți cum este aici. Vă povestesc câte ceva.
O familie vineri seara erau în salon tratament normal, starea soției s-a agravat brusc, a fost dusă în terapie, dimineața soțul a aflat că soția după 3 ore a decedat.
O altă familie erau bine, erau de zile bune, la fel soția brusc în terapie. Un asistent coleg al celor de aici, joi noaptea a stat în patul de salon pe care stau eu., A venit seara, a fost bine, aștepta rezultatul ca și mine a doua zi a ajuns în terapie în locul eliberat de mine este în stare gravă, chiar astăzi am aflat că este intubat și foarte grav.
Iar eu am trăit clipe de groază de coșmar.
Dacă este cineva care că totul este o glumă cu acest virus sincer nu am cuvinte sau nu știu ce aș putea face...
Vă rog din suflet aveți grijă de dumneavoastră, protejați va, purtați masca, spălați mâinile. Protejați pe cei bătrâni, nu vreți să îi vedeți cum suferă. Sunt cu un domn de 62 de ani, domn bine dar nu vreți să vedeți cum este acum. Ieri cu lacrimi în ochi, m-a rugat să îl barbieresc că nu a putut de 10 zile, nu putea dormi, nu putea ține masca de oxigen. Am reușit, chiar dacă parcă a durat o veșnicie, și eram obosit.
Sunt 2 infirmiere la 50 bolnavi abia fac față. Asistentele abia mai pot . Doctorii la fel. Toți sunt eroii mei, nu vreți să îi vedeți cum luptă și cum respira. Să vedeți pe cei care schimbă tuburile de oxigen cu combenizoane, măști. Iar tu ești singur aici. Familia izolată, nu te poate ajuta nimeni cu nimic, doar tu, și cadrele.
Am trăit clipe de coșmar și o mare încercare. Îmi doresc să mă întorc viu acasă acum abia pot spune 4 vorbe, abia merg. Lupt mult să am moralul bun.
Vă rog din suflet aveți grija de dumneavoastră, nu este de glumă. Vă rog să respectați în continuare tot ca să ne vedem cu bine. Eu purtam mască, mă dezinfectam mereu, distanțare, nu stăteam cu nimeni prea mult la vorbă și totuși am fost lovit...
Vă doresc ca Dumnezeu să vă păzească pe toți, să nu faceți complicații dacă se întâmplă ceva, și cel mai important să nu luați acest virus nenorocit sub nici o formă.
Iar cei care nu credeți aș vrea să puteți vizualiza măcar 2 ore din cele petrecute de mine în terapie..Acest virus există, purtați mască și respectați toate recomandările
Ditamai omul fără nici un semn, fără nici un simptom din ce se aude am căzut secerat. Aveți grijă de dumneavoastră vă rog din suflet și sper să ne revedem. Este tot ce îmi doresc să ajung acasă!!!
Astăzi este a 12 zi de spitalizare,sunt 14 zile critice în care boala poate reveni violent oricând, apoi după 14 zile mergem spre recuperare. 2 zile de așteptare și apoi stăm și așteptăm să ajungem acasă.
Dumnezeu să vă păzească pe fiecare în parte!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Sănătate multă îți doresc!
Am scris un mesaj dar ... s-a pierdut.
Reiau esențialul.
Ieri dimineață a murit la spital un coleg care a a avut Covit 19 dar a murit de comorbiditati.
"Mi -e așa ceva nu mi se poate întâmpla" se poate întâmpla oricui.
Deci urez sănătate și mintală celor care iau în derâdere.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna

Mesaj de Vbc »

Buna ziua
Din pacate sunt foarte multi care nu cred, asa este! Foarte multi inconstienti, ieri am vb cu un prieten care a aflat ca are, recent , nu se poate ridica din pat, dureri groaznice de oase, febra mare, ...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Bună dimineața. A 14 zi de spitalizare. Ultima zi din cele critice. De mâine vorbim de recuperare. Sunt stabil, bine psihic, chiar dacă abia pot să merg și să vorbesc.
Vă mulțumesc din suflet pentru gândurile bune.

https://www.wawlist.com/2019/07/08/dr-r ... vindecare/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns