021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

vreau sa stiu...

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de admin »

Buna Mircea,
Cu tot respectul cuvenit, eu am sters mesajul pentru cuvantul ... si pentru ca era un atac la persoana. Pentru astfel de mesaje se poate folosi mesageria privata sau topicul personal. De asemenea pentru ca nu doresc prelungirea acestui conflict care nu serveste nimanui si care nu ne face cinste in fata noilor veniti.
Multumesc pentru intelegere,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de asido1973 »

Draga Mircea, te rog nu te mai supara din nimic. Tu stii ce e cel mai important la tine, si anume abstinenta. Cauta drumul si mergi drept pe ea. Oamenii gresesc , dar asta nu inseamna ca intotdeauna o fac intentionat. Linistest-te , si intelege ce vrei de la viata, de la tine si de la forum. Gandeste-te ca sa-ti fie tie bine in primul rand. O zi minunata iti doresc, Mircea!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de Relus »

Alege orice scop, vis sau dorinta de-a ta
Se stie ca creierul nu face diferenta dintre imaginatie si realitate.
Imagineaza-ti o lamaie, taiata in jumate, cu aroma ei puternica, cu zeama ei acra. Observa-i culoarea, mirosul si imagineaza-ti ca o pui pe limba.
In mod normal, deja ar trebui sa salivezi. Cum se poate ca o lamaie sa iti provoace un efect fizic?
Asta e cea mai simpla dovada ca TOT ceea ce gandim are influenta asupra sanatatii noastre, asupra relatiilor noastre, asupra banilor nostrii si nu mai ma joc de-a gandirea negativa.
Toate gandurile VOR FI doar pozitive si spre binele NOSTRU.
Mircea draga nu te ajuta cu nimic sa fi suparat,hai sa trecem peste asta,s-a sters pur si simplu,abstinenta nu ne-o mentinem prin suparare.
A te plânge reprezintă întotdeauna neacceptarea a ceea ce este. Cu siguranţă aduce o încărcătură negativă inconştientă. Când te vaiţi, te faci pe tine însuţi o victimă. Pleacă din situaţia respectivă sau accept-o. Orice altă variantă reprezintă o nebunie
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de admin »

Te asigur Mircea ca nu exista alt motiv. Nu am interese ascunse, nu tin partea nimanui, imi doresc doar liniste si ca forumul sa ajute cat mai multi oameni si nu sa ii puna pe fuga. Iar situatia aceasta conflictuala asta face. Asta e tot. Cu drag
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de asido1973 »

O stare conflictuala, apare cand doi sau mai multi oameni au de impartit ceva. De obicei la barbati, de la bani sau de la femei. Eu unul mi-am dorit si imi doresc in continuare ca acest forum sa ajuta pe cat mai multi sa gaseasca o modalitate de a-si mentine abstinenta, cum eu de exemplu am gasit forumul si ALIAT. Asa cum am spus si sustin, pentru mentinerea ei, acum avem destule metode si destule grupuri de suport. Daca cineva de pe acest forum, isi doreste altceva, posibil sa fim in vreun conflict, dar daca toti ne dorim acelasi lucru, de ce inventam conflicte. Posibil, ca si aceasta sa fie o boala, si sa ne placa, si in final inlocuim dependenta cu altceva.
Draga admin, eu pot sa-ti spun doar atat, ca acest forum m-a ajutat si ma ajuta enorm, si indiferent de cine va veni sau va pleca, indiferent de cine va fi sef sau nu , eu imi doresc sa raman abstinent , si povestea mea, cu bune si rele, sa fie o poveste pe care si altii sa o cunoasca. Sa stie ca se poate scapa de dependenta de alcool. Pentru mine asta este cel mai important, si astazi cand scriu am aproape 3 ani si 3 luni de abstinenta! Iimi este de-ajuns!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de dani »

Felicitari admin pentru tratarea cu maturitate si intelepciune a subiectului ridicat de Mircea.Cateodata noi vedem si intr-o virgula sau intr-un cuvant banal o intentie ascunsa,asta din cauza noastra,dar si a atmosferei incarcate de pe forum.E foarte posibil daca atmosfera se detensioneaza sa ni se estompeze si noua cautatul de nod in papura.Scuze Mircea ca am postat aici dar voiam sa se inteleaga corect ce am de spus.
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: vreau sa stiu...

Mesaj de admin »

Multumesc Mircea. Batranul de care spui era si foarte intelept. Am inteles si o sa tin minte asta.
Dani, iti multumesc, mi-ai fost de mare ajutor zilele astea.
Asido, apreciez atitudinea ta constructiva, felicitari pentru abstinenta ta, pentru familia ta, pentru facultatea pe care ai inceput-o. Toate lucrurile astea ti le datorezi in primul rand tie.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns