021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
ioannass
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2012, 09:14

Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Mesaj de ioannass »

Buna ziua, sunt studenta in anul 6 la facultatea de medicina dentara si mi-am ales ca tema de licenta manifestarile orale in etilismul cronic. Am lucrat intr-un cabinet de stomatologie si am observat cu regret cum sunt tratati pacientii afectati de aceasta boala. As dori sa ma documentez mai mult pe aceasta tema, sa aflu mai multe informatii despre patologia orala a acestor pacienti ca sa le pot fi de ajutor cand imi voi deschide propriul cabinet.
Multumesc,
Ioana
ioannass
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2012, 09:14

Re: Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Mesaj de ioannass »

Multumesc foarte mult, pana acum nu stiam decat de traumatisme cranio-faciale datorate accidentelor prin precipitare sau pierderea echilibrului, afectiuni parodontale prin depunerea de tartru sau boala carioasa survenita ca urmare a lipsei de interes asupra propriei persoane. Asadar, mi-ati dat o noua pista de cercetare cu voma provocata. Am un lot de studiu pe un grup de pacienti internati la spitalul Socola dar nu stiu cum sa-i abordez. Ce intrebari as putea sa le adresez ca sa fac o anamneza completa fara sa le cauzez vreun discomfort? Orice informatie in acest sens e de un real folos.Cu recunostinta, Ioana
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Mesaj de freedom »

nu stiu daca mai e de interes subiectul, dar pe langa afectiunile dentare,
cred ca ar fi de interes si cele linguale, sau ale mucoasei orale.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns