021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Aici puteti propune teme de discutii.

Doresc ca citirea forumului să poată fi făcută doar de către utilizatorii înregistrați

Da!
10
37%
Nu!
17
63%
 
Voturi totale: 27
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Ambasador »

Buna ziua!

Admin, mi-as dori sa activati optiunea de a putea sterge oricand, oricare dintre mesajele scrise de catre un user. De asemenea, sunt de acord ca atunci cand un user doreste, sa isi poata sterge povestea de pe forum. Multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Nalina »

Vizitator1@345 scrie:Nalina, draga mea, eu iti inteleg frustrarile, sincera sa fiu. Nu are sens sa si spun de unde pleaca, cu toate ca ai incercat sa lovesti direct in mine, pentru ca ar insemna sa intru in alte detalii si imi place sa cred ca am caracter. Nu fac parte din categoria oamenilor invidiosi, cu sufletul negru si fara pic de pasiune in viata lor. Nu batem cuba tura asta:).
Faptul ca aleg si doresc sa-mi inchid/sterg contul este dreptul meu si alegerea mea si nu trebuie sa ma justific nimanui. Poti sa intelegi lucrul asta?
De asemenea, cred ca ai asimilat doar ce ai vrut din terapie. Mesajul tau nu transmite tocmai blandete, acceptare proprie, empatie, chestii de astea faine:). Din contra, pe unde ai putut, ai aruncat cu piatra, si doar ca e vorba de mine:). Se simte!

In concluzie, intotdeauna, incerc sa ma pun in locul persoanei in cauza (nu-mi iese tot timpul). Daca alta persoana ar fi ales sa-si inchida sau stearga contul, nu as fi intervenit. Poate doar cu: nu pleca, mai stai, o sa-mi lipsesti:). Educatia, puterea de intelegere si empatia mi-ar fi interzis total sa deschid gura, sa masor nevoia de siguranta sau orgoliul cuiva. Daca nu cunosti baza, motivele reale ale unei persoane, de ce ne trezim noaptea sa facem comentarii pe genul Freud wannabe?
Repet, este contul meu, viata mea etalata pe un forum. Mi-am exprimat acordul sa-mi sterg doar propriile postari, restul sa ramana intacte. Daca egoismul s-ar masura in asta, Doamne ajuta la toata lumea!

O zi senina sa avem!

Buna seara,
Am precizat " cei trei care va doriti topicurile sterse". Nu am nimic personal cu tine. Nici cu Vizitator123$5, nici cu Catalin.
Mi-am expus o parere si am aruncat o piatra, da, in directia voastra pentru ca din forum nu se va mai intelege nimic daca fiecare isi doreste mesajele sterse. Repet, mie, cititul aici mi-a fost si imi este un instrument valoros de introspectie.
Sigur ca aveti dreptul sa va solicitati stergerea conturilor si topicurilor; asta nu inseamna ca vine la pachet cu ceva bun pentru forum, per ansamblu. Fiecare mesaj are rolul lui in intreg. Poate reconsideri "bataia la tine", exclusiv. N-am de ce. Pe de alta parte, n-am de ce nici sa menajez, daca asta gandesc. Cu parere de rau, daca a deranjat, mesajul meu este strict ca raspuns la cele doua probleme care se dezbateau zilele astea.
O seara buna!
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Nalina »

Vizitator1@345 scrie:Nalina, daca sotul tau si-ar fi deschis un cont pe forum si ar fi scris despre viata lui, despre familie, intamplari reale, traume, temeri, frustrari etc., cateodata cu detalii explicite, si ar fi dorit, ulterior, sa revina asupra unor mesaje sau sa le stearga, ce i-ai fi spus? "Nu, tata, esti orgolios sau strici profunzimea forumului, lasa acolo sa vada toata lumea, spune si cum te cheama eventual" sau l-ai fi sustinut si ajutat, stiind ca-i creaza un disconfort emotional? Raspunde-ti tie sincer, nu mie!
L-as fi sustinut sa-si inteleaga disconforul emotional, sa caute motivele din spatele lui.
Sa ma ierti da' n-a scris un spiridus pus pe șotii, in locul vreunuia de pe aici, sau, ipotetic, in locul sotului meu, daca ar fi scris. Fiecare a scris cu mana lui; acum, ca starea era una mai buna sau mai proasta, mai bahica sau mai sobră, omul mai vulnerabil sau mai increzator... in spatele oricarei stari era tot alcoolicul sau codependentul, dupa caz. Chiar daca a doua zi a recitit si nu i s-a mai parut ca suna asa bine ca de cu seară. Si aici nu e vorba de a-ti asuma ce ai scris. Ci de a te intreba ...de ce ai scris asta? ce nevoie sau ce emotie te-a impins?
La simbolistica stergerii ma refer eu acum si nu detaliez prea mult.
Stergerea nu inseamna ca n-a fost niciodata scris. Subconstientul fiecaruia a inregistrat starea, gandurile, emotiile de la momentul respectiv. Sa te faci ca n-ai scris, e autoamagire asa cum si ideea ca "inca mai pot sa beau" e la fel, pentru alcoolici sau " inca mai pot sa suport" pentru codependenti.

Voi vorbiti despre mii de mesaje care va pun in pericol anonimitatea. Iar eu sunt uimita ca n-am sesizat asa ceva, cel putin in ultimii patru ani de cand am contul aici. Catalin zboara des, Tudor se plimba cu bicicleta, Vizitator123$5 alearga si merge la biserica, Mariei ii plac florile, Styx iubeste marea, Speranta alearga pe banda si adoră muzica, Mihai e psiholog, Elsa face cursuri de dezvoltare personala, Dora are o pasiune pentru carti si filme, Vbc gradinareste si poarta blugi. Detalii dastea am retinut eu. Sa fie altii care si-au facut un scop din a sti mult mai mult de atat despre voi?
Se poate sa fie, daca ziceti voi! (Si nu o spun ironic, sub nici o forma!)
Fiecare dintre noi are un nume, un job, o familie, da. Unii, avem, mai ales, o imagine de pastrat - care nu are nici o treaba cu cine suntem de fapt- si cel putin una sau mai multe măști pentru diversele situatii ale vietii reale; Si alcoolul? Sau codependența? Sapă!
Pfu...daca ma vede vecinu' ca iar am cumparat bere...ce-o sa zica? (Asta e de la sotul meu, de acum cativa ani). Eu l-am intrebat ...da' treci de fiecare data cu berea prin fata oglinzii, cand intri in casa; oglinda ce zice? Tu ce zici? Lasa vecinu' !
Vizitator1@345 scrie: Cat despre "bataie", a fost urat si nepotrivit sa afirmi ca o facem din orgoliu si ca trebuie sa ne masuram putin lungul nasului. Nu, draga mea, o facem din teama, din jena si din disconfort emotional si psihic.

Orgoliul este o manifestare a fricii sau a dorintei de aspiratie spre perfectiune. Negarea lui nu e egala cu absenta lui. Ba cred ca din contra!
Nu dau lectii aici. Astea le las scrise pentru mine, in primul rand. Sa citesc peste o vreme si sa ma intreb...oare de ce-oi fi avand orgoliul asta de care mi-e atat de greu sa scap si care ma face sa imi fie asa de greu sa accept anumite lucruri sau situatii?


Seara buna si tie, si tuturor!
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Nalina »

Vizitator12#45 scrie:
Nalina scrie:
Mi-am expus o parere si am aruncat o piatra, da, in directia voastra pentru ca din forum nu se va mai intelege nimic daca fiecare isi doreste mesajele sterse.
Nu-i asa, Nalina, ca exagerari ca "fiecare" imping spre o alta directie discutia fata de "cativa"?

Crezi ca se vor lua toti dupa noi?
1 Da, atunci asa e mai bine pentru majoritatea.
2. Nu, vor pleca putini si va fi iar bine pentru majoritatea.

Mie nu imi pare nimic ilogic in a fi sterse topicurile celor cale le-au creat, daca asta le e dorinta. Cred ca e un abuz sa nu ii permiti asta unui utilizator. Cum ar fi sa apara o carte editata cu Aliat, cu toate povestile astea?

Unde putem citi si noi desfasuratorul si discutiile sedintelor AA sau Aliat, sa aflam toti cum erau toti abstinentii in primele lor sedinte, ca aici pe forum?
Catalin, de la "cativa" la" fiecare " e un pas.

Cred ca ar fi utila o carte cu povestile forumului, cu numele schimbate si fara date care sa conduca la dezvaluirea identitatii membrilor.
Literatura privind psihoterapia, in ziua de azi, vine cu foarte multe exemple de povesti ale pacientilor/clientilor psihologilor/psihoterapeutilor care au scris respectivele carti. Pacienti care si-au dat acordul ca povestile lor sa fie publicate, anonim, bineinteles.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Nalina »

Vizitator1@345... iti multumesc pentru sfaturi! Mi-e bine asa cum sunt. Iti doresc sa poti spune si tu despre tine, acelasi lucru!
O seara buna si sanatate!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Vbc »

"Vbc gradinareste si poarta blugi"

În timpul liber gradinareste, cand vremea ii permite, si poarta blugi tot timpul!

( am completat pt ca ma privește si mi s a părut incomplet)
Cat privește identitatea mea, eu nu as avea o prob, pe mine ma știu apropiații , rudele colegii de servici, ce fel de om eram în timpul consumului, unora cu aceasi prob ca a mea le am și recomandat acest forum ori AA, dar m au luat în ras...
Sunt de acord insa ca anumite mesaje postate de mine sa le pot șterge, mesaje care nu au fost benefice pt nimeni!

O zi senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Poate vă ajută "să vă orientați" că tot (mă bucur) se pomenește numele comunității Alcoolicii Anonimi)
Există revista Noi Înșine https://www.facebook.com/46843030003247 ... 373782526/
Revista Comunității AA.
Zi frumoasă vă doresc.
"Vbc gradinareste si poarta blugi" 🙂👏
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Vbc »

tudor scrie:Bună dimineața!
Poate vă ajută "să vă orientați" că tot (mă bucur) se pomenește numele comunității Alcoolicii Anonimi)
Există revista Noi Înșine https://www.facebook.com/46843030003247 ... 373782526/
Revista Comunității AA.
Zi frumoasă vă doresc.
"Vbc gradinareste si poarta blugi" 🙂👏
Dacă aveam bicicleta, o utilizam cu drag dupa program si in weekend :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de tudor »

Bine. Am luat la cunoștință.
O zi buna îți doresc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de tudor »

Vizitator12#45 scrie:Ce legatura are Tudor ce scrii tu cu ce se discuta aici? Vii doar cu chestii negative in ultimul timp, ca stii tu cine a abstinent si cine nu e, ca scrii aici sa ne "ajuti" cica. Seninatate sa ai, ca vad ca iti lipseste.
Daca tot vrei sa contribui util la subiect, de ce nu te referi la interzicerea AA de a se face public ce se discuta in sedintele lor?
Daca nu, nu mai bine iti vezi de "attitude changes everything" si ne lasi pe noi astia care "despica firul in patru" ca nebunii
👃

Bine. Am luat la cunoștință.
O zi buna îți doresc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat