021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de admin »

Dragi utilizatori ai forumului, va rugam sa aveti amabilitatea de a ne raspunde la urmatoarele 5 intrebari. Raspunsurile le puteti da aici sau pe email la adresa office@aliatong.ro. Raspunsurile vor fi oferite revistei Elle, care va redacta un material despre AlcoHelp. Va multumim.


Cind ti-ai dat seama ca ai o problema legata de consumul de alcool?

Ai apelat si la alte servicii medicale in afara de site-ul alcohelp.ro pentru a te vindeca? La care anume?

In ce fel te-a ajutat programul www.alcohelp.ro si comunitatea de pe forum?

De cind esti abstinent si cum ti s-a schimbat viata de atunci?

Foarte multi dintre cititorii revistei au un consum de alcool la risc si nu isi dau seama ca daca continua asa pot ajunge la un consum nociv sau la dependenta. Ce mesaj ai avea pentru ei?
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de asido1973 »

1.Eram in primavera anului 2008 , exact dupa pasti . Incepusem de cativa ani sa beau , si beeam , ca-mi placea tare . Era cam pe la 12 ziua , si mi s-a facut rau . Petrecusem vre-o cateva zile . Am inceput sa tremur tare . Am crezut ca sunt racit . Am mers la urgente la spital , dar acolo mi s-a spus ca nu e nici o raceala , ci e ceva mult mai grav . E din cauza consumului cronic de alcool . Am ramas uimit . Apoi , mi s-a spus ca trebuie sa fiu internat intr-un spital de psihiatrie , ceea ce iar m-a socat enorm . Tin sa precizez , ca in acea perioada aveam un statut social bun , un om care avea destule , afaceri si multe altele . Cand m-am trezit in spital acolo , nu-mi venea sa cred . Nu stiu cat am inteles atunci , ca am o problema grava , dar am luat cunostinta cu sevrajul si urmarile lui .
Am stat internat 2 saptamani . Dupa ce m-am externat , mi s-a spus sa nu mai beau . Am stat asa vreo luna , am baut iar , am avut un sevraj care l-am dus pe picioare , acasa . Era iunie 2008 . Dupa o luna , in iulie , am inceput iar . Am baut foarte mult , in data de 24 iulie , fiind prins beat ( 2,80g la mie ) , la volan . De acolo mi s-a tras si o inchisoare cu privare de libertate , de 1 an , plus 6 luni suspendare tot pentru alcool , din toamna anului 2007 , in total 1, 6 ani , din care am executat 10 luni jumate , in perioada martie 2010 , ianuarie 2011 . In acea data , de 24 iulie , mi-am dat seama ca am o problema grava cu alcoolul .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de asido1973 »

2. Imediat a doua zi am cautat pe net , ceva , undeva , cumva , o institutie , o clinica , care sa se ocupe cu asa ceva . Am gasit asezamantul Nazaret , de la Sura Mica . Imediat pe data de 29 iulie , am plecat acolo , unde am stat timp de o luna . Mi s-a spus atunci , ca o luna e prea putin , si ca ar fi bine macar 2,3 luni sa stau acolo , unde era un tratament adecvat , cu terapie de grup , psihoterapie , ergoterapie . Dar nici nu am vrut sa ascult , si nici timpul si de ce sa nu recunosc era si un cost lunar . Asa ca dupa o luna , am plecat de acolo . In ianuarie 2009 , exact la inceput , am recazut din nou , fiind internat pentru a doua oara intr-un spital de psihiatrie . Am stat atunci 3 saptamani . A fost o perioada foarte dificila , sotia nu a mai venit la mine timp de 2 saptamani , am fost la un pas de divort. Nu mai putea nici ea . Tin sa precizez ca in tot acest timp , ea lupta alaturi de mine . M-am intors intr-un final acasa , dar la 2 luni din nou , baut , sevraj , baut , sevraj si tot asa. In septembrie 2009 , pe 15 , am inceput iar o tura de baut . Atunci sotia , nu mi-a mai spus nimic , nu mi-a mai ascuns banii , m-a lasat sa beau pana nu am mai putut . Pe 22 septembrie 2009 , a fost punctul culminant . M-am oprit ! Nu mai puteam , simteam ca mor , totul in mine parca statea gata sa explodeze , absolut totul . A urmat un sevraj groaznic , acasa . Atunci , am spus , gata , nu mai beau . Daca nu mor , nu mai beau . Dupa un asemenea angajament , rezistam maxim 2 luni . Sotia , nu mai credea nimic . Timpul a inceput sa se scurga , din 22 sep , numaram zilele , ne uitam cu teama , unul la altul , mai trecusem pe aici . Se apropia termenul limita , de 2 luni . Cu greu , cu frica cu teama , nu stiam ce se v-a intampla . Dar in mine , era o vointa nebuna , de a nu mai bea , sotia , familia erau langa mine cu tot ce puteau .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de asido1973 »

3. ( “Era 10 decembrie 2009 . Era ziua fetitei mele , mai mici , care facea 10 ani . Oare ce-si doreste un copil de ziua lui . Stiti ce , cel mai mult , pe tata si mama . Eu , eram la 107 zile de abstinenta . Niciodata nu reusisem mai mult de 2 luni . Ma gandeam , cat o sa mai duc , in mine era o dorinta mare , sa raman abstinent cat mai mult timp . Intre timp , fusesem internat la psihiatrie , apoi am fost la Sura Mica , dar tot au fost recaderi . Acum , trecusem de perioada critica , aveam vointa mare , si un puternic suport familial . Dar parca lipsea ceva , lipsea psihoterapia de grup . Oricum , dorinta era prea mare , si imi doream sa lupt cu orice pret . La un moment dat , in 10 dec , umbland pe net , gasesc pe google , un cuvant frumos , care m-a marcat , ALCOHELP . Am intrat acolo , si am dat de voi . De toti cei care va spuneati povestile , de toti cei care luptati cu aceasta boala , de cei care reusiseti , am dat de tine admin , de tine tudor , de tine leule , de tine minodor , de larisa , de tine boboc . Atunci am inteles ca nu sunt singur , si am inceput sa merg alaturi de voi . Poate va vine greu sa credeti , dar eu sunt unul din cei care am reusit alaturi de AlcoHelp . Cu un suport familial , cu o vointa puternica , cu ajutorul vostru am reusit . Din 10 dec pana-n 5 martie 2010 , ati fost langa mine , si pentru asta va multumesc . Apoi timp de 10 luni jumatate , am fost inchis ( datorita alcoolului ), dar cu gandul la voi , cu gandul ca voi fi din nou in familie , am trecut si peste asta . Acum sunt iar liber , si nu uita un lucru ALCOHELP . Am nevoie in continuare de tine ! Ma rog la Dumnezeu pentru voi in fiecare zi . Era 10 dec 2009 . De atunci fetita mea , are din nou tata . De atunci , eu am un preten de nadeje , pe ALCOHELP . Va multumesc ca existati , va multumesc , ca ati fost langa mine , cand inca erau ranile deschise , voi mi le-ati uns cu alifia potrivita . Acum s-au vindecat , au ramas doar urmele . Nu ma mai doare , merg destul de bine . Pot sa merg in continuare alaturi de tine ALCOHELP ??? “ ) Citat dintr-o postare pe forum .

Era 10 decembrie 2009 , era seara . Deja ne miram ca am trecut pragul celor 2 luni , dar frica teama , inca era . Cautam pe net , diferite povesti despre personae cu dependenta de alcool . Intelesesem ca sunt o persoana dependenta , si ca nu mai aveam voie sa consum deloc , daca vroiam sa fiu bine . In acea seara , am dat de situ-ul alcohelp.ro . Am intrat timid , am inceput sedintele de la inceput , abia asteptam sa treaca orele , ca sa pot trece la urmatoarea sedinta . Am intrat pe forum . Incet , am inceput sa vorbesc cu altii , am vazut ca nu sunt singur , si asa mi-a fost mult mai usor . Pentru mine , forumul a fost , unul din lucrurile care m-au ajutau , ca zi de zi sa nu mai beau . Treceau zilele una cate una , iar eu ma minunam . Am inceput sa petrec timpul necesar terapiei de grup , pe forum . Discutam cu altii ca mine , acceptam sfaturile lor , oricum pentru mine , a fost locul unde am reusit sa raman abstinent . In martie 2010 , a trebuit sa parasesc aceasta legatura , dar acum am revenit din nou .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de asido1973 »

4 . Acum sunt bine , sunt abstinent din 22 sept. 2009 . Asa cum am spus , sunt din nou , tata si sot . Acum de la 1 feb , am inceput sa si muncesc si in limita posibilitatilor din zilele noastre , sa fiu de folos , si sa fiu capul familiei . Sunt din nou liber , sunt fericit , pentru ca imi place , ca nu-mi mai place sa beau . De asta nu mai beau acum . Sunt un alcoolic abstinent , si sunt bine . Familia mi-a acordat din nou toata increderea , si nu le mai este frica cu mine . In casa noastra , nu se mai afla de atunci un gram de alcool , sotia , chiar daca nu a avut niciodata probleme cu alcoolul , de atunci nu a mai consumat nici ea . Se poate fara alcool , si se merita , sa traiesti din nou , sa simti ca poti fi de folos , sa simti ca poti , intr-un cuvant sa fii om , si sa fii mandru de tine . Acum sunt din nou eu .

5.- Inainte : Plecam noaptea de acasa , ma sculam din somn , ca sa ma duc sa beau . Beeam pana nu mai puteam , vomitam si iar beeam . Nu-mi mai pasa de nimeni si de nimic , sotia , copii , erau stresati si poate chiar terorizati , de faptul ca ajunsesem in ultimul hal . Nu mai mergeam la munca , nu mai aduceam bani in casa , dadeam totul pe bautura . Scandaluri cu sotia . Nu mai aveam prieteni , nu mai aveam pe nimeni .
- Acum : Noaptea dorm linistit acasa , de seara pana dimineata , nu mai beau alcool , nu-mi mai ester au . Imi pasa de sotie si de copii , stau pe langa mine , si abia asteapta sa fim seara impreuna . Sunt bine fizic , acum aduc toti banii acasa , si chiar daca cheltui , ii cheltui pe utilitati , mancare . Nu mai am scandaluri cu sotia , si din nou am prieteni .
Tuturor , care consumati , si aveti probleme cu alcoolul , uitati-va la mine , cum am fost si cum sunt . Stiti ceva : Chiar se merita sa renuntam la alcool . Pierdem prea mult , ca sa nu facem asta . E greu , dar ganditi-va cat de greu le e celorlalti . Si cat de greu ne este noua . Merita sa fii sot si tata , merita sa fii mandru ca sotia si copii tai , sunt mandri de tine . E un sentiment , pe care un alcoolic dependent , nu-l mai poate trai decat in abstinenta totala . Eu , sunt om ca si voi , si am reusit . Pe voi ce va impiedica sa reusiti ? Nimic , doar singurul lucru , placerea de a bea . Hai sa lasam aceasta amara placere , pentru a simti nenumaratele si minunatele placeri adevarate . asido .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de admin »

Multumim mult asido
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de asido1973 »

cu multa placere admin !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de tudor »

Buna seara !
Iata raspunsurile mele !

1)Am admis si am recunoscut in sinea mea ca am o problema in dimineata cind am baut alcool la prima ora. Stiam ca este un gest al unei persoane dependente de alcool! In aceea dimineata imi propusesem sa nu mai repet gestul si totusi l-am facut de nenumarate ori ulterior ! Bausem ca imi era rau dupa un consum exagerat cu facut cu o seara inainte! ALCOOLUL BAUT IN ACEA DIMINEATA M-A REVIGORAT. Creierul a retinut informatia si am repetat gestul pina in ultima dimineata cind am baut uiltima oara , inainte de sa ma internez.

2)Am fost internat 21 de zile la detoxifiere la spitalul Obregia si tot de atunci (14 martie 2008 ) particip la sedintele de grup ale alcolicilor anonimi.Din 10 decembrie contribui aproape saptaminal iar uneori zilnic cu mesaje de sustinere si ajutorare pentru alti dependenti sau codependenti si o fac in nume propriu.mai jos am sa scriu despre o afimatie si anume :"...pentru a te vindeca..."
Din tot ce am citit eu din dependenta de alcool nu se vindeca ,doar exista recuperare din dependenta de alcool iar dependentul nu va redevenii un bautor normal de alcool care sa aiba control asupra cantitatii ,orei si locului unde el consuma alcool. Abstinenta il mentine sanatos fizic si psihic .Consumul unei cit de mici cantitati de alcool ii declanseaza din nou mecanismul ce il NU mai poate oprii sa consume alcool indiferent de vointa lui .Dependenta va progresa mai rapid decit pina atunci .Stiu din proprie experienta si de la altii dependenti.
3)Forumul http://www.alcohelp.ro ma ajuta sa ii ajt pe altii si in acest fel eu constientizez in permanenta ca doar ajutindu-i pe altii ma ajut pe mine sa imi pastrez abstinenta!
"Dăruim, ca să păstrăm. Pare absurd şi imposibil. Cum poţi păstra ceva ce dai? Dar, pentru a păstra ceea ABSTINENTAl, trebuie să" transmitem "altora abstinenta fiind fără să aşteptăm în schimb nici o recompensă, indiferent de ce natură ar fi ea."

4) Sint abstinent din 14 martie 2008 iar urmind un program de recuperare AA viata mi s-a scimbat radical in bine! Vechiul comportament a fost inlocuit cu un altul nou bazat pe principii sanatoase iar relatiile cu cei mai apropiati si cu oamenii din societate sint la modul cel mai bun cu putinta!Si asta pentru ca am ales sa ma schimb!

Pentru cei ca au ajuns la "un consum de alcool la risc le SUGEREZ SA IA O PAUZA DE LA CONSUMUL DE ALCOOL apoi SA REIA BAUTUL SI DACA NU SE POT OPRI SA CONSULTE UN MEDIC DE SPECIALITATE SI SA INTRE IN ABSTINENTA PINA NU ESTE PREA TARZIU !
Ultima oară modificat 11 Feb 2011, 20:48 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Va rugam sa raspundeti la 5 intrebari

Mesaj de admin »

Multumim frumos tudor !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns