021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

LA MULTI ANI tuturor femeilor !

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

LA MULTI ANI tuturor femeilor !

Mesaj de tudor »

LA MULTI ANI tuturor femeilor !

Le doresc sa fie sanatoase ,iubite si apreciate! Iar din partea mea le daruiesc simbolic o floare si toata aprecierea mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: LA MULTI ANI tuturor femeilor !

Mesaj de Adorable »

Multumim pentru urari Tudor,asido si toti ceilalti!Vreau sa lupt pentru a fi o mama buna,cred ca asta e motivatia mea cea mai puternica ,vreau sa ma uit in oglinda in fiecare dimineata si sa vad o femeie cu un chip senin care are curajul sa se lupte cu toate greutatile vietii si sa traiasca toate bucuriile dar si necazurile alaturi de cei dragi,sa nu-i dezamageasca dar in primul rind sa nu se dezamageasca pe ea.La Multi Ani si din partea mea tuturor femeilor si mamicilor de pretutindeni!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: LA MULTI ANI tuturor femeilor !

Mesaj de staval »

Multumim pentru urari!
Doresc femeilor putere si rabdare, iubire si intelepciune pentru a fi fericite alaturi de familia lor. Barbatilor le doresc norocul de a gasi femeia potrivita si intelepciunea de a vedea asta ca pe un dar de la Dumnezeu. Noua ,tuturor , sa ne dea Cel de Sus bucuria de a trai frumos in armonie! Abstinenta senina!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LA MULTI ANI tuturor femeilor !

Mesaj de tudor »

Imi aduc cu bine aminte ca in 2009 noua ,cind mi-am luat sotia la Conventia AA de la ARIESENI ,intentia mea ascunsa era ca sotia mea sa cunoasca si alte sotii codepenente si astfel poate se va decide sa mearga la grupul de Al-anon si sa se schimbe si ea .Acolo a cunoscut-o si pe sotia ta caruia ii transmit pe aceasta cale tot respectul meu si al sotiei mele .
La sedinta de Al-anon i s-a spus ca sedintele de al-anon sint pentru ea si mi-a comunicat cu satisfactie acest lucru
Numai ca si de data asta nu a fost cum mi-am dorit eu ci a fost cum a dat Dumnezeu .Sotia nu mers la Al-anon insa eu am mers mai departe la sedintele de AA si am lucrat mai departe la schimbarea mea iar intre timp am citit si carti motivationale iar intr-una dintre aceste carti mai scria ca : " Trateaza tot timpul persoana pe care o iubesti ca fiind asa cum ai vrea tu sa fie si ea se va transforma cu timpul in aceea persoana "Da sotia mea s-a schimbat mult si aproape fara sa imi dau seama si nici ea nu a obsevat pana intr-o seara de la inceputul acestui an cind stand de vorba m-a intrebat :"Nu-i asa ca nu visez ?"
Si eu am intrebat-o ce anume ?Mi-a spus ca nu ii vine sa creada ca poate fii liniste si intelegere tot timpul in casa noastra !Eu i-am raspuns ca toate astea i se datoreaza numai ei si acesta-i este adevarul! Si ea s-a schimbat odata cu mine Atitudinea mea a influentat-o si pe ea!Sa nu credeti ca la noi in casa este numai lapte si miere ! Si noi trecem prin criza economica ,si noi avem probleme cu serviciul insa altfel abordam problemele cind exista bunavointa de a-l asculta si pe celelalt si sa fie luate deciziile impreuna!Duminica 6 martie ii spuneam sotiei ca era bine daca am fi avut cu 25 de ani mai putin la care ea mi-a raspuns ca nu ar fi bine ca as fi vrut sa conduc iar autoritar totul!DA! Am avut un comportament de alcoolic ,egocentric si autoritar inainte cu multi ani inainte de sa-mi capat dependenta fizica si psihica fata de alcool !

Azi la sedinta de grup tema fost meditatia zile si ea se referea la pasul 3!Tema avea titlul : " Renuntind la propria vointa "Am luat si eu cuvintul spunind ce v-am scris mai sus si adaugand ca atunci cind beam ma credeam persoana cea mai ambitioasa si cu vointa cea mai puternica insa ma inselam amarnic .Ambitiile mele si vointa se topeau dupa primul pahar de bautura alcoolica baut!Ele se topeau ca ghiata in desert .De cind mi-am lasat vointa si viata in mainile DOMNULUI si am admis ca sint un om bonav dar responsabil de boala mea atunci lucrurile s-au schimbat complet in viata mea si a familiei mele!Avem rugaciunea pentru seninatate care poate sa si-o spuna oricare persoana .

Rugăciunea de Seninătate

Doamne, dă-mi Seninătatea,
Să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj, să schimb ceea ce pot
Şi Înţelepciune să le deosebesc.

Trăind fiecare zi la timpul ei
Bucurându-mă de fiecare moment la timpul lui;
Acceptând povara
Ca şi Calea spre pace;
Acceptând, aşa cum a făcut Isus, această lume păcătoasă,
Aşa cum este, nu aşa cum aş vrea eu să fie
Având încrederea că totul va fi bine,
Dacă mă predau voinţei Lui;
Că aş putea să fi destul de fericit
În această viaţă, şi foarte fericit
Cu El întotdeauna. Amin

Ii multumesc lui Dumnezeu ca exista AA-UL ,ca exista Forumul ALCOHELP, ca sint oameni carora le pasa si de alte persoane ca sint abstinent si sint sanatos !Daca nu as fi abstinent nu as fi nici sanatos sau poate as fi fost mort pana acum .

Sint Tudor alcoolic si va sint recunoscator pentru abstinenta mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns