021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Subiect destinat problemelor tehnice

A se citi inainte de a posta pe forumul AlcoHelp
Încuiat
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Tehnician forum
Mesaje: 106
Membru din: 12 Feb 2013, 16:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Propuneri de imbunatatire a forumului

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Stimate rian,

Am mutat aici mesajul dumneavoastră din dorința de a unii aici toate mesajele ce țin în mare parte de tehnic. Îmi cer scuze dacă prin această acțiune am provocat vreun inconvenient!
rian scrie:1. Functionalitate de THANK YOU pentru cei care dau sfaturi bune!
Se poate implementa cu acordul lui admin. Este o idee bună de asemenea.
rian scrie:2. Sunt multi vizitatori carora le este teama sa intre datorita fricii ca ar putea sa le fie incalcata confidentialitatea. Ar trebui afisat un mesaj (eventual cu posibilitatea de inchidere) ca situl garanteaza confidentialitatea. Si lipseste indemnul la actiune, cel mai important factor.
Vom face cu asta cu acordul lui admin și totodată vom modifica puțin și termenii și condițiile de înregistrare pe acest forum.
rian scrie:3. Guest Post - multi nu stiu ce inseamna forum, cum se posteaza, cum sa se inregistreze, etc. Sunt persoane care nu au nici cont email.
Nu recomand datorită implicațiilor pe care le poate avea asupra acestui forum o astfel de permisiune. De ce? Deoarece ne sunt oferite prea puține informații despre utilizator. Voi discuta cu admin despre asta detaliat.
rian scrie:Stiu de problema spamului dar Q&A merge f bine cu phpbb
Aceasta este prima metodă tehnică pe care am aplicat-o forumului. Am dreptate admin? :)
rian scrie:Pe masura ce imi vin idei, le mai postez aici! Sper sa fie de folos!
Cu siguranță vor fi! Chiar vă invit să faceți acest lucru.
rian scrie:PS: Se pot observa prea multi vizitatori care nu au curaj sau nu stiu cum pot participa la discutie
În acest caz vom pune un mesaj de informare pe paginile forumului și pe paginile site-ului. Pot ajuta pe oricine oricând cu pașii pentru înregistrarea/autentificarea pe forum. Le pot pune la dispoziție oricând tutoriale video, texte, imagini etc.

Mulțumesc pentru atenție!
O seară plăcută!

Cu stimă,
Ivan Petre Paul
Creare site-uri web, introducere date, externalizare servicii call-center, externalizare outbound, externalizare inbound. Externalizare servicii | IPI SOLUTIONS SRL :: https://ipisolutions.ro/ro/acasa/
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de admin »

Multumim Rian pentru sugestii !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de rian »

A trebuit sa dau search ca sa gasesc postul mutat. Pentru unii poate fi frustrant daca nu primesc notificare de post mutat (nu e cazul meu) :)

Despre Guest Post
Nu recomand datorită implicațiilor pe care le poate avea asupra acestui forum o astfel de permisiune. De ce? Deoarece ne sunt oferite prea puține informații despre utilizator. Voi discuta cu admin despre asta detaliat.
Se poate face doar un "board" la care sa fie permis "guest post". L-as fi numit INTREBARI VIZITATORI
Dupa ce posteaza cineva acolo ati putea sa ii convingeti sa se inregistreze daca vreti mai multe date. Oricum, in afara de o adresa de mail nu aveti prea multe.

Legat de site design
- home trebuia o casa
- panou o rotita sau un user cu o rotita
- iesire o usa
- mesaje un plic
- faq redenumit Intrebari (vedeti ca sunt multi care nu au multa scoala)
- exit e ultimul buton de obicei. Poate fi si penultimul daca aveti helpul. Cel mai bine ar fi sa il socateti de tot.

Daca vreti, va fac eu design gratuit pentru butoane (din respect pentru colegii de aici de la care am invatat multe)

In plus
- nu se cunosc moderatorii.
- boardurile puteau avea iconuri unice

Mai putin important
- culoare predominanta a sitului ar fi fost bine sa fie un calmanta (albastru)
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Tehnician forum
Mesaje: 106
Membru din: 12 Feb 2013, 16:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de Ivan Petre Paul »

rian scrie:A trebuit sa dau search ca sa gasesc postul mutat. Pentru unii poate fi frustrant daca nu primesc notificare de post mutat (nu e cazul meu) :)
Mesageria privată nu este permisă. Aveți vreo altă modalitate de a notifica utilizatorul?
Recomandat ar fi ca utilizatorii să folosească funcția de căutare (pe care le-o voi descrie detaliat curând); cum ar putea ei altfel să rețină locațiile tuturor subiectelor pe care le-au deschis sau în care au participat?
rian scrie:Se poate face doar un "board" la care sa fie permis "guest post". L-as fi numit INTREBARI VIZITATORI
Dupa ce posteaza cineva acolo ati putea sa ii convingeti sa se inregistreze daca vreti mai multe date. Oricum, in afara de o adresa de mail nu aveti prea multe.
De fapt avem. Adresele IP ale utilizatorilor sunt stocate, la fel și un număr de cookie-uri.
rian scrie:Legat de site design
- home trebuia o casa
- panou o rotita sau un user cu o rotita
- iesire o usa
- mesaje un plic
- faq redenumit Intrebari (vedeti ca sunt multi care nu au multa scoala)
- exit e ultimul buton de obicei. Poate fi si penultimul daca aveti helpul. Cel mai bine ar fi sa il socateti de tot.
Nu neapărat. Acum depinde dacă dumneavoastră vreți să dați o idee sau insinuați că cele de acum sunt greșite.
Exit? Vă referiți la „Deconectare”?
rian scrie:Daca vreti, va fac eu design gratuit pentru butoane (din respect pentru colegii de aici de la care am invatat multe)
Ar fi drăguț. Să vedem ce spune și admin despre asta.
rian scrie:In plus
- nu se cunosc moderatorii.
- boardurile puteau avea iconuri unice
Nu există moderatori desemnați.
Prin „boardurile” vă referiți la secțiuni? Dacă da, este o idee.
rian scrie:Mai putin important
- culoare predominanta a sitului ar fi fost bine sa fie un calmanta (albastru)
Din discuțiile mele cu admin am reținut că tema nu va rămâne bătută în cuie. O vom schimba cu o alta însă momentan va rămâne aceasta. Modificarea background-ului impune modificări majore pe temă.


Cu stimă,
Ivan Petre Paul
Creare site-uri web, introducere date, externalizare servicii call-center, externalizare outbound, externalizare inbound. Externalizare servicii | IPI SOLUTIONS SRL :: https://ipisolutions.ro/ro/acasa/
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de asido1973 »

Salut ivan , salut rian . Nu ma bag prea mult in discutii tehnice ca nu ma pricep, eu cand am nevoie apelez la gelu un prieten drag :) . Ce stiu e ca acest forum este bun si cu cat este mai smplu cu ata e mai usor de utilizat. Mie imi este de mare folos de 4 ani de zile si vreau sa va spun ca era si mai simplu ca acum :)
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de dani »

Buna la toata lumea
Multi dintre vizitatorii forumului Alcohelp din diverse motive nu posteaza.OK,unii cred ca nu sunt alcoolici,altii sunt prea timizi sau vor confidentialitate totala...Perfect,hai sa facem UN TOPIC UNDE POATE POSTA ORICINE FARA INREGISTRARE,fara sa-si dea emailul,fara nimic.Doar un singur topic unde pot pune intrebari si primi raspunsuri,iar daca in continuare vor considera de cuviinta se vor inregistra si vor posta unde doresc.Cred ca este posibil dpdv tehnic acest lucru.
Multam fain!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de dani »

Raspuns la ghicitoare:``LUMINA``
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Tehnician forum
Mesaje: 106
Membru din: 12 Feb 2013, 16:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de Ivan Petre Paul »

dani scrie:Buna la toata lumea
Multi dintre vizitatorii forumului Alcohelp din diverse motive nu posteaza.OK,unii cred ca nu sunt alcoolici,altii sunt prea timizi sau vor confidentialitate totala...Perfect,hai sa facem UN TOPIC UNDE POATE POSTA ORICINE FARA INREGISTRARE,fara sa-si dea emailul,fara nimic.Doar un singur topic unde pot pune intrebari si primi raspunsuri,iar daca in continuare vor considera de cuviinta se vor inregistra si vor posta unde doresc.Cred ca este posibil dpdv tehnic acest lucru.
Multam fain!
Și mai bine am putea face o secțiune, dacă admin dorește. Așa îi va sări vizitatorului în ochi.
dani scrie:Raspuns la ghicitoare:``LUMINA``
Nu înțeleg ce vreți să spuneți cu asta.


Cu stimă,
Ivan Petre Paul
Creare site-uri web, introducere date, externalizare servicii call-center, externalizare outbound, externalizare inbound. Externalizare servicii | IPI SOLUTIONS SRL :: https://ipisolutions.ro/ro/acasa/
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de dani »

Multumesc pentru raspuns domnule Ivan Petre Paul,am adresat intrebarea si Adminului si vedem ce parere are. Eventual putem incerca pentru o luna,doua si vedem ce se intampla.Daca cineva considera ca acolo ar fi locul ideal de insulte imi pare rau,eu chiar as vrea sa intre cat mai multi si sa fim de un real folos.Credeti-ma eu nici nu aveam adresa de email cand citeam pe aici,nu toata lumea se foloseste la maxim de progresele tehnologiei.

Referitor la raspunsul la ghicitoare "Lumina",imi cer scuze ca l-am pitit aici (de fapt nici nu stiu daca e acela raspunsul).Ghicitoarea este pe topicul meu si vroiam sa pun undeva raspunsul,sa nu spuna carcotasii ca ma iau dupa ei.Puteti sa-l stergeti,dar mai lasati-l vreo doua zile pana aflu raspunsul sa vad "ma bat cu caramida in piept" ca am raspuns bine sau ma ascund.

Nu mi-ati raspuns daca se poate face ceva sa "fim mai in fata" la anumite cuvinte cheie pe Google,gen alcoolic,alcolism,dependenta,sevraj etc,sa fim gasiti mai usor.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Tehnician forum
Mesaje: 106
Membru din: 12 Feb 2013, 16:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Subiect destinat problemelor și întrebărilor tehnice

Mesaj de Ivan Petre Paul »

dani scrie:Nu mi-ati raspuns daca se poate face ceva sa "fim mai in fata" la anumite cuvinte cheie pe Google,gen alcoolic,alcolism,dependenta,sevraj etc,sa fim gasiti mai usor.
Cu respect,Dani
Subiectul în care ați postat inițial mesajul era unul cu mesaje adresate administratorului, motiv pentru care nu mi-am permis să intervin. Dacă doriți să vă ofer o anumită informație vă rog frumos să îmi scrieți aici sau pe email folosind formularul de CONTACT de mai sus (lângă butoanele SITE, FORUM și DESPRE; apăsați pe CONTACT).

Se poate optimiza SEO. Lucrez deja de ceva timp la acest aspect și curând voi introduce o opțiune nouă pe acest forum care să faciliteze integrarea acestuia în paginile Google și a altor motoare de căutare.

Cu stimă,
Ivan Petre Paul
Creare site-uri web, introducere date, externalizare servicii call-center, externalizare outbound, externalizare inbound. Externalizare servicii | IPI SOLUTIONS SRL :: https://ipisolutions.ro/ro/acasa/
Încuiat