021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Astazi am 2 anisori !!!

Aici puteti povesti reusitele voastre.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de asido1973 »

" Buna ! va scriu din nou , vad ca merge bine . trec zilele fara sa beau , chiar daca problemele au ramas aceleasi , nu ma mai sperie si este bine ca rezist fara sa beau ! Vreau sa va spun un lucru , ca daca ai pe cineva care e langa tine si intelege situatia , si intr-adevar te ajuta , este foarte usor . De cand am hotarat sa nu mai beau deloc , adica 22 sep.2009 , vreau sa va zic ca nici sotia mea , care nu are nici o problema cu alcoolul , nu a mai consumat absolut deloc , sau cel putin in fata mea , si nu am mirosit-o ! cu atat mai mult , de atunci in casa , nu mai exista nici un strop de alcool , ceea ce am ajuns la concluzia ca pentru un alcoolic dependent ,care vrea sa devina abstinent , e o idee foarte buna pentru inceput ! Elimini din start o mare situatie de risc ! Conteaza mult vointa noastra , iar daca ai si un ajtor , itiva fisi mai usor . La mai multe zile de abstinenta , "colegi " dragi ! Uite asa au trecut si la mine 115 zile , fara nici un strop de bautura !"

Cand scriam acest mesaj , inca priveam cu teama ceea ce va fi . Trecuse putin de cand nu mai bausem deloc , 115 zile . Dar totusi , fata de alte dati cand treceau maxim 45 zile , acum era un succes. da 22 sep 2009 , a fost una din cele mai importante zile din viata mea . Pot spune , ca a fost o nastere din nou , a fost ziua in care am inceput o noua viata , si anume o viata de alcoolic abstinent . Astazi este 22 sep 2011 , si iata ca Dumnezeu m-a ajutat , sa raman abstinent , si mai mult , acum sa am o viata normala , o viata plina de bucurii si impliniri . Nimeni , nu poate sa inteleaga ce bucurie si ce satisfactie are , un alcoolic abstinent , care implineste 2 ani , decat un altul care a trecut pe aici . Va asigur pe fiecare , ca nu e usor , dar efortul merita . Zilele astea , chiar vorbeam cu cineva la telefon , si ii spuneam ca ma minunez , de ceea ce am putut realiza in aceasta perioada de abstinenta , din toate punctele de vedere . Familial mai ales , si apoi satisfactiile sufletesti , si nu in ultimul rand cele materiale . Stau si ma gandesc , ca atunci cand faci un pas spre Dumnezeu ,El nu se lasa dator , si face spre tine mult mai multi . Viata in abstinenta , iti da incredere si iti da putere . Traind in abstinenta esti alt om . Fara Dumnezeu , fara vointa , fara familie si fara sustinerea unui grup , este aproape imposibil sa reusesti . Iata ca am reusit , si sunt mandru de asta . E un lucru minunat , sa vezi ca in numai 2 ani , viata ta , are o alta perspectiva , acum 2 ani , eram aproape un ratat , si daca mai continuam , viata sigur mergea spre dezastru . La un pas de ciroza , diabet , pancreasul obosit , asteptam sa fiu inchis . Dar a urmat , acea minunata zi . Timpul a trecut , acum sunt om de baza in casa , intretin casa , am recuperat multe , din 1 oct , student . Iata ca se poate , si nimic nu e la voia intamplarii . Ma bucur , ca aici pe forum , am gasit oameni , impreuna cu care am reusit . Asa cum am mai spus , eu nu am participat la intalnirile AA , nu am luat nici un tratament din acea zi , am reusit doar cu vointa , credinta in Dumnezeu , sustinerea familiei , si suportul forumului alcohelp . Va doresc si voua abstinenta senina , si nu uitati ca se poate . Astazi , sarbatoresc , am doar 2 ani !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de Relus »

Ma bucur pentru realizarile tale.Cu multa bucurie simt si deduc din tot ceea ce scrii ,ca abstinenta te-a schimbat foarte mult,si numai in bine.Anul trecut ,si chiar anul acesta iti citeam postarile si sa sti ,ca te simteam altfel ,acum esti cel care place,ai devenit mai bun,mai tolerant,acum ti-ai gasit respectul fata de tine si pari mai bun ,mai calm,te simt multumit.Dumnezeu sa te ajute in tot ceea ce vrei sa faci,sa ai parte de fericirie si multumiri alaturi de cei dragi.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de tudor »

Salut ASIDO !

Felictari pentru abstinenta si pentru noua ta viata in absTinenta .Am citit cu bucurie " ca a fost o nastere din nou , a fost ziua in care am inceput o noua viata , si anume o viata de alcoolic abstinent . Astazi este 22 sep 2011 , si iata ca Dumnezeu m-a ajutat , sa raman abstinent , si mai mult , acum sa am o viata normala , o viata plina de bucurii si impliniri ."si ca desi spui ca :"eu nu am participat la intalnirile AA "adaug eu INCA folsesti FILOZOFIA AA si cind spun asta adug spre a imi intari spusele urmatorul text AA:
Murim, ca să trăim. Acesta este un paradox foarte frumos. Prin intrarea in abstineNta , vechea noastră viaţă, condusă de o gândire tulbure şi întortocheată, moare treptat cu tot ce ţine de ea. Iar noi dobândim un mod de viaţă nou, superior. Pe măsură ce scăpăm de defecte, murim într-o viaţă şi ne naştem într-alta. Când intram in abstinenta , murim ca să trăim."

Nu pot sa nu subliniez ca nu mai esti cel de la inceputul abstinentei ,martore imi sint postarile de la inceput cu rautatile aferente si acel fel de "Gica contra" de
la inceput . Te felicit si pentru schimbarea modului de gandire si pentru ca nu mai esti acel care :" servesc de exemplu negativ pentru altii."

Felicitari si bine ai venit in clubul " ASA DA"

Felicitari pentru cei doi ani de abstinenta si pentru exemplul pozitiv .

Cu repect si consideratie ,
Tudor

P.s.Acum ca noi cei vechi de pe forum te stim si apreciem abstinenta ta stim ce se ascunde in spatele motoului tau dar un nou venit care citeste ca ai facut doi ani de abstinenta si citeste motoul tau( servesc de exemplu negativ pentru altii") poate sa intelega contrariul.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de staval »

Felicitari pentru abstinenta asido, succes tinere student, putere si rabdare multa tata de fete ce esti, respect si consideratie bunei tale sotii ca a putut sa-ti fie reazam si motor in clipe grele!
Ma inclin in fata voastra, a celor ce ati reusit sa tineti deperte de voi alcoolul, sunteti demni de lauda! Nu e usor, dar nici imposibil. Ati reusit cu totii sa cunoasteti si cealalta fata a vietii, a celei adevarate. Inca o data, felicitari si abstinenta usoara!
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Re: Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de vanea »

Cu multa bucurie am citit ca asido a "facut "doi anisori de abstinenta ,ma bucur ca existati si ma bucur ca prin voi ,cu voi ,si cu ajutorul vostru am reusit si eu prin acest program ,ca multi altii.
Pe data de 08-09-2011 am facut si eu abia un anisor de abstinenta ,si ma bucur pentru viata si sanatatea mea ,ma bucur pentru fericirea familiei mele ,ma bucur pentru ca si in Braila exista un grup AA la care venim regulat de la 4 la 7 persoane si ma bucur pentru ei ca au inceput majoritatea din ei sa inteleaga programul , si ii vad din ce in ce mai bine .
Mi-a fost foarte greu pana am infiintat acest grup;numai cu o dorinta acerba de a ma vindeca , si cu ajutorul lui Dumnezeu am gasit caile necesare pentru a ajunge la usa pe care o deschid acum pentru cei care vin si vor mai veni la acest grup .Chiar daca am mai spus-o ,dati-mi voie sa ma repet si sa mai aduc pe aceasta cale mii de multumiri si adanca recunostinta pentru sprijinul primit de la :Tudor ,psiholog Arama ,Traian ,Relus ,Vasile ,si altii ,care au stiut sa-mi arate directia corecta in momentele mele foarte dificile si chiar dureroase .
Acum este bine ,si ma simt ca la "un anisor "chiar daca mai am putin si fac 6 decari.Viata este frumoasa si fara bautura daca stii si mai ales ai si cu cine sa o traiesti .Iar eu ,acum am cu cine .

Felicitari asido pentru abstinenta ta ,multa sanatate si fericire iti doresc tie si familiei tale.

Pentru fiecare om exista o bucatica de cer pe pamant.
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de dudaev »

Bravosi felicitari pentru puterea de care ai dat dovada TOTUSI ESTI SUN OM PUTERNIC SICU COLOANA VERTEBRALA , CE SA ZIC BRAVO !!!!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Astazi am 2 anisori !!!

Mesaj de dudaev »

felicitari prietene numai bine
Scrie răspuns