021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Necazul trait in bucurie .

Aici puteti povesti reusitele voastre.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Necazul trait in bucurie .

Mesaj de asido1973 »

Stateam si ma gandeam aseara , dupa ce m-am mai linistit un pic , ca viata asta a alcoolicului , e o viata iesita din tipar . Indiferent de necaz , alcoolicul indiferent de stare ( abstinenta sau dependenta ) , el il traieste in bucurie . Doamne ce " bine " , mai era in perioada consumului , cand aveam cate un mic necaz , nu mai trebuia sa mint , ma legam de el , si atat de mult ma ajuta sa-mi satisfac placerea de a bea . Nu mai trebuia sa mint , ca a murit unchiul , ca s-a imbolnavit sotia , chiar asa era , si normal , la asa necazuri , trebuia sa beau . Ce "bucuros " eram , ca nu mai trebuie sa mint , chiar eram "obosit" , " nedormit" , era adevarat , aveam motive sa beau . In incostientul meu bolnav de alcool , necazul era o mare scapare sa-mi innec placerea nebuneasca de a bea . Daca nu aveam unul real , inventam eu ceva , de multe ori ma legam si de un mort , grad 25 de rudenie , sau de boala , fratelui bun , cu soacra cumnatului , pe care nu-l vazusem in viata mea . Si asa cum spuneam , necazul , era o " bucurie" , puteam sa beau .
Asa cum stiti , zilele acestea , am trecut printr-o incercare destul de grea . Fratele meu , de doar 32 ani , a murit . Insuficienta cardio-respiratorie acuta , la doar 32 de ani . In ziua in care am aflat , durerea a fost mare . Timp de o ora , am stat si am urlat , apoi mi-am revenit . Pentru ca imediat am constientizat , ca trebuie sa merg mai departe , mai mult de atat , o mare parte din din problemele inmormantarii , a cazut in sarcina mea , dusul acasa de la Galati la Vaslui , si cheltuielile cu numeroasele traditii , ce se tin in zona moldovei . Nopti nedormite , durere , nu va pot spune ce a fost cand am intrat in curtea casei , cu el in masina , dar pus in sicriu . Il asteptau parintii ( mama 54 , tata 58 ) , sora mea de 17 , fratele de 27 , fratele de 22 . A fost cel mai greu moment . Dar , am fost tare , si constient , de un singur lucru . Ca necazul e mare , iar eu , trebuie sa merga mai departe . In tot timpul acesta , in acesta mare durere , eu traiam o mare bucurie , nici macar o clipa , nu mi-a trecut prin minte , ca as avea vreun motiv sa beau . In abstinenta , am trait acesta durere , im bucurie , bucuria , ca am ramas abstinent , bucuria ca am constientizat , ca oricat de mare este necazul , nu ma mai "bucur" , ca am motiv intemeiat sa-mi astampar placerea nebuneasca de a bea , ci m-am bucurat , ca nu am avut nici un motiv sa beau . De fapt , asta inseamna , sa ai o abstinenta linistita , in care mintea e limpede .
Ieri dimineata , am plecat la munca , la ora 7 , un echipaj al politiei , m-a orpit , s-a uitat la mine , obosit , nebarbierit , se vedea durerea pe chipul meu , iar ei si-au frecat maineile , gata , avem un musteriu . M-au intrebat ce e cu mine , ca arat obosit . Ai baut , nu-i asa ? Aseara pana tarziu ? Am spus doar atat , testati-ma cu fiola , fara sa le mai dau explicatii . Am desfacut sigiliul , am pus-o imediat la gura , si am, suflat cu atat putere , ca se mirau si ei . Ei erau siguri , ca am baut , eu eram bucuros , ca nu am gasit motive sa beau . Rezultatutl aparatului alcooltest 0,00 in aerul expirat !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Necazul trait in bucurie .

Mesaj de asido1973 »

"Scris Lun Oct 17, 2011 11:31 am de Relus

Am avut emotii si pentru tine si pentru mine, eu am fost la nepotica mea ,la ziua de nastere ,anul trecut in aceeasi zi(16 oct.)am reusit sa le demonstrez cat sunt de teribila(alcoolul m-a facut "viteaza"),m-au invitat ,nici nu imi permiteam sa m-ai sper,mi-am cerut iertare la copii,s-au comportat nemaipomenit,fiul meu care a stat tot timpul langa mine la gratar ,nu putea sa creada ca eu nu beau,am fost intr-o stare de beatitudine(nici nu gandeam la alcool),nora mea chiar mi-a spus ca de acum daca te porti tot asa poti veni mai des la noi sa ne ajuti cu copii.Doar cine trece prin asa ceva imi poate intelege starea.Imi cunosteam copii,stiam ca sunt iertatori,dar nu credeam ca sunt atat de bucurosi si ca si-au dorit ATAT DE MULT aceasta schimbare care sa produs in mintea mea.Durerile sunt multe,cand dumnezeu ne da cate-o incercare si o vede rezolvata ne mai incearca inca o data si inca o data,nu trebuie da fim suparati pe EL si trebuie sa ne ducem 'CRUCEA MAI DEPARTE' .Multumesc lui Dumnezeu ca v-am descoperit si ma rog sa ne ajute in recuperarea noastra."
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Necazul trait in bucurie .

Mesaj de tudor »

Eu nu am cuvinte !

Mesajul vorbeste de la sine !

Dau doar un citat: "PROMISIUNILE ...

Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.

Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră.
Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns