021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

ALEGEREA

Aici puteti povesti reusitele voastre.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

ALEGEREA

Mesaj de tudor »

Salut !
Urmatorul text pe care il postez este o scrisoare a unui bun prieten din AA pe care l-au cunoscut FATA IN FATA SI UNI DIN CEI CE PUBLICA AICI .

Aceasta scrisoare este un exemplu de MODESTIE SI INTELELEPCIUNE (alaturi de cel al lui Vanea ) O POVESTE DE SUCCES despre cum vede un om membru AA "ALEGEREA ".

"Buna! Sunt C , alcoolic."
"ALEGEREA? O tema intersanta , reala si necesara pentru noi alcoolicii. Toata viata am avut si vom avea de ales. Din pruncie am ales sa invatam de toate, sa mancam, sa mergem , sa vorbim si multe,multe altele. Am avut nevoie de ajutor si de cele mai multe ori au ales altii pentru noi, inca nu aveam discernamantul necesar. Cu timpul am inceput sa alegem noi ,uneori am ales bine alteori nu
Liberul albitru ne-a dat voie sa alegem in functie de preferinta noastra, sa invatam sau nu, sa fim onesti sau nu, harnici sau lenesi, darnici sau avari, lasi sau curjosi, altruisti sau egoisti, etc.
Viata ne-a oferit posibiltatea sa incercam gustul si efectul bauturii(alcoolice) Si eu am incercat! Ce bine ar fi fost daca as fi ramas numai la incercare, dar nu s-a putut, efectul alcoolului l-am simtit chiar dela inceput prin schimbarea starii emotionale, sufletesti. Fiind un timid deveneam mai volubil, mai social , mai indraznet, stari care au inceput sa-mi placa. Am ales sa beau? Atunci inca nu ! Cunosteam ce poate face alcoolul si ce necazuri pot provoca in familie, tatal meu avea probleme grave cu bautura si eu eram hotarat sa nu fiu ca el.
Scimbarea starilor emotionale ma faceau in anumite situatii sa folosesc alcoolul, dar niciodata nu m-am gandit ca le schimbam(emotiile) atat de mult, pana ajungeam in stare de ebrietate. In AA am realizat ca eu chiar dela inceput nu am putut controla consumul de alcool. Aveam inca posibilitatea sa aleg intre a bea sau a nu bea, mai tarziu nu am mai avut-o.
Cu timpul am ales sa beau in orice acazie, pana am ajuns la necesitate. Pe masura ce alcoolismul se instala eram tot mai convins ca eu pot alege, sa beau sau sa nu beau, si o si faceam atata timp cat nu luam primul pahar(asta am sesizat-o cu mult timp inainte de a fi in AA), dupa el continuam sa beau convins ca este hotararea mea, si ca voi putea sa ma opresc tot atunci cand voi hotara eu , numai ca nu mai hotaram, dimpotriva continuam bautul si in urmatoarele zile sau saptamani(tot la hotararea mea si ca ma voi opri cand vreu eu). NU AM MAI AVUT POSIBILITATE SA ALEG, DACA SA BEAU SAU NU , NECESITATEA CONSUMULUI ERA EVIDENTA! Eu am ales cu mult inainte sa beau, numai ca nu stiam ca eu mi-am ales drumul, constient sau nu, am mers pe el . Nu stiu nici acu daca aceasta boala a fost ereditara, fiziologica sau mentala, cert este ca mi-a placut efectul alcoolului din copilarie - interesant gustul bauturilor nu mi-a placut niciodata.
Alegerea de a bea sau nu a determinat sa fac si alte alegeri , totdeauna proaste. Alegerea intre baut si un curs, un examen, o problema de rezolvat a fost totdeauna in favoarea bautului, cu motivarea ca le voi rezolva pe toate , pe unele nu le-am mai putut rezolva niciodata.
Astfel nu am mai avut posibilitatea alegerii! Ba da! Am avut si am facut alegerea vietii mele - am ales AA-ul. Nu cu convingere chiar dela inceput, convigerea a venit mai tarziu, cu toate ca nu am mai baut(dupa un an de AA).
Ce am castigat facand aceasta alegere? Am castigat viata , sanatate , liniste sufleteasca, pace si intelegere, compasiune si empatie, dar mai ales L-am gasit pe Dumnezeu. Un Dumnezeu care ma ghideaza, numai sa ascult voia Lui si nu a mea , sa fiu pe receptie si sa nu uit sa-i multumesc.
Acest Program simplu mi-a redat sanatatea fizica, mentala, si spirituala, bucuria de a trai. Nu vreau sa amintesc toate schimbarile produse, ele sunt multe, dar toate imi dau o satisfactie suleteasca imensa, mie si celor din jur. Am ales SCHIMBAREA si ma bucur ca ma facut-o. A fost cea mai buna alegere pe care am facut-o vreodata, dar am avut nevoie de ajutor. Fara ajutor nu as fi reusit, deacea sunt recunoscator celor care au facut programul AA, voua tuturor(indiferent cat de departe sau aproape sunteti, eu va simt aproape), dar mai ales Puterii Superioare care m-a calauzit si ajutat.
Sigur ca in fiecare zi sunt nevoit sa aleg dintre multele probleme ale existentei, sa aleg intre bine si rau , intre necesar si o alta dorinta, intre a fi calm sau nervos, intre mine si ceilanti, dar am invatat sa am discernamantul necesar, sa inteleg si sa aleg. Rugaciunea seninatatii ma ajuta intotdeauna sa fac alegerea corecta, Puterea Superioara imi da gandul bun pentru a face o alegere buna. Multe s-au schimbat in gandirea si comportamentul meu, mai dau si rateuri, dar am puterea sa inteleg ca am gresit, sa ma iert si sa iert, stiu ca daca voi pastra drumul drept(fara scurtaturi) voi ajunge acolo unde trebuie. Eu va dorsc ca intotdeauna sa faceti alegerea buna in fiecare zi si sa va bucurati de ea.
Abstinenta , pace si seninatate va doresc, sa auzim de bine! "
--
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns