021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea legata de alcool-2-

Aici puteti povesti reusitele voastre.
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Povestea mea legata de alcool-2-

Mesaj de george44 »

Anul acesta perioada depresiva sa declansat cred ca pe fondul anumitor probleme de familie cu mama si cu sora mea si care mi-a adus trecutul urit in prezent,coplesindu-ma tot felul de sentimente negativiste si cu repercursiuni serioase asupra psihicului meu ,asociate cu anumite stari pe care le sesizez de la un timp(vajaituri in urechi,batai tari de inima,anxientate,emotivitate exagerata,stare de slabiciune in picioare,tremuraturi usoare )
Am hotarit sa intrerup consumul si sa renunt si la tigari fiind constient ca nu-mi fac deloc bine la sanatate mai ales ca am de crescut trei copii frumosi si sanatosi.....si sincer nu stiu de unde sa incep....cind se apropie ora mesei de pranz si stiu ca nu am nimic alcool in casa ,cred ca intru in sevraj si nu mai am pofta de mancare,devin agitat si fac ce fac ,si-mi procur 100 g de tarie si doua beri,dupa care mananc linistit :ras: .....Va salut cu mult respect dragi mei,nu stiu cum sa incep dar dindu-mi seama ca am aceasta problema cu alcoolul si pe fondul unei depresii indelungate am decis ca trebuie sa pun punct stilului meu de viata privind alcoolul....Simpt nevoia sa vorbresc cu cineva,sa fiu ascultat,inteles,sa caut informatii care sa ma ajute sa i-mi zic intr-o zi cit mai apropiata:STOP-AZI NU BEAU ALCOOL !......Am vorbit cu sotia mea expunindu-i la modul cel mai sincer toate informatiile si trairile sufletesti prin care trec,i-am citit din acest forum multe cazuri mai mult sau mai putin fericite .Cred ca nu prea a realizat ca problema e asa de complicata,dar eu sunt speriat. M-am dus la mama si i-am marturisit totul cu lacrimi in ochi ,bucurindu-ma ca ma asculta si a fost f.mirata si surprinsa ca am ajuns in acest punct nefast din viata mea ,mai ales ca trecuse prin doua relatii cu alcoolici de-a lungul vietii(tata si concubinul) care au ajuns in pamant. M-a sfatuit sa nu ma stresez ca acum sunt tot felul de tratamente si remedii pt.scaparea de acest flage. Am vazut pe fata ei surprinderea,dezamagirea dar si compasiunea,ea considerind intotdeauna ca sunt un om integru,puternic,optimist,cumpatat,realizat si avea numai sentimente de mandrie materna. Marturisesc ca mi-a fost rusine dar am considerat si parca simpteam nevoia sa le informez pe cele maimportante persoane din viata mea despre situatia mea in legatura cu alcoolul. Bineinteles a aflat si sora mea care este farmacista(nu stiu daca stie si despre alcool sau numai depresie),dar a doua zi mi-a dat 3 feluri de medicamente( vitamine,antidrepesive si ceva de anxientate).Dupa discutia cu ea mi-a zis ca are o cunostinta medic psihiatru si daca nu vreau sa- mi faca o programare.Am fost de acord pe moment si urmeaza joi la 11 sa merg,dar acum nu mai sunt atit de sigur,parca mi-e rusine,am emotii,ce-o sa ma intrebe.....Oare am procedat bine asa ? NU SE VA AUZII IN SOCIETATE DE PROBLEMA MEA CARE LA RINDUL EI I-mi va afecta familia,copii prin dispret,neincredere,pe plan social...Cred ca pot anticipa,dar as fi foarte indatorat sa aud si parerile ,opiniile,recomandarile,de la cei care au trecut prin situatii similare,cum ar fi ...Mersul la psihiatru,internarea de buna voie la dezintoxicare (ce se intimpla acolo).....multumesc ca existati si recunosc ca ma simpt un pic mai bine,scriindu-va.....va doresc tot binele din lume si abstinenta cit Mai lunga si usoara........astept comentarii le dvs...
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Povestea mea legata de alcool-2-

Mesaj de denispericolpublic »

Salut fratele meu de suferinta...sunt si eu incepator si nu am experienta necesara sa-ti dau sfaturi...iti urez sa reusesti indiferent care ar fi calea...ai grija la sanatate...eu am facut pancreatita si ulcer perforat, ieseam afara cu sange...trebuie sa primesti putere din exteriorul tau...noi suntem prea bolnavi pentru a ne rezolva pe cont propriu problema
[...]
Scrie răspuns