021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bine v-am gasit!

Aici puteti povesti experientele personale.
Sanyi
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iun 2010, 17:44

Bine v-am gasit!

Mesaj de Sanyi »

Salutare, oameni buni! Mă bucur să vă întâlnesc, v-am găsit întâmplător. Sunt membru AA într-un colţ de ţară. Mă lupt cu recăderea de ceva vreme, vine şi pleacă, şi tot aşa. De doi ani a devenit ciclic, 6 luni de pace şi 6 luni de porceală. Mi-e greu să spun o poveste cu ocazia primei înfăţişări. Mai povestim.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de tudor »

Salut Sanyi !

:) BINE ai venit aici pe forum !Numele meu este Tudor si sint alccolic abstinent,membru al comunitatii AA doi ani ,adica de cind am incetat bautul.

Eu recaderile mi le-am facut inaintesa intru in AA SI NICI NU SINT DISPUS SA MAI INCERC ASA CEVA pentru ca de cite ori reluam bautul dupa o oprire am baut si mai mult ca inainte ,DESII IMI PROPUSESEM SA BEAU CONTROLAT !
Eu imi si pregateam recaderile ,si imi permit sa spun o opinie personala ca toti alcolici isi pregatesc recaderile .


Simptomele recăderii

Am început să mă îndoiesc de capacitatea mea de a rămâne abstinent.
Încerc să evit să vorbesc cu alţii despre problemele mele şi despre recuperarea mea.
Comportamentul meu este excesiv (muncesc prea mult sau prea puţin, vorbesc prea mult sau prea puţin)
Reacţionez exagerat în situaţii de stres.
Încep să mă izolez de ceilalţi.
Trăiesc în “atunci şi acolo”
Problemele mele mi se par imposibil de rezolvat.
Tânjesc după fericire, dar nu ştiu ce înseamnă ea cu adevărat.
Evit să mă distrez.
Mă analizez prea mult.
Devin iritat în prezenţa prietenilor şi a familiei
Mă enervez foarte uşor.
Încep să-i învinovăţesc pe ceilalţi (oamenii, locuri, lucruri şi împrejurări) pentru problemele mele.
Mă îndoiesc de faptul că sunt alcoolic.
Am perioade de depresie profundă.
Merg foarte rar la întâlnirile AA.
Adopt tot mai mult atitudinea “Nu-mi pasă”.
Refuz orice ajutor.
Mă gândesc că dacă beau nu-mi pot face situaţia mai rea decât este deja.
Mă simt fără putere şi fără ajutor.
Îmi plâng de milă.
Mă gândesc la consumul social.
Încep să mint conştient.
Folosesc tot mai mult aspirină sau alte medicamente fără prescripţie medicală.
Îmi pierd total încrederea în mine.
Îmi dezvolt resentimente nerezonabile.
Nu mai merg la întâlnirile AA.
Sunt copleşit de singurătate, frustrare, furie şi tensiune.
Mă conving că sunt vindecat.
Îmi controlez consumul.
Pierd controlul.

Recăderea ne aminteşte în mod dureros de slăbiciunea noastră. Nu trebuie considerată ca un eşec total, dacă reuşim să învăţăm din propriile greşeli şi încercăm să ne ridicăm din nou. Acest lucru ne dă curajul moral şi emoţional – ceva de care vom avea mare nevoie în zilele care urmează.

Sint Tudor alcoolic si iti sint recunoscator ca mi-ai readus aminte de perioada mea de cosmar cind inceram sa beau controlat!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de admin »

Bine ai venit si pe la noi Sanyi. Recaderea este "normala" dar perioada la care apare ar trebui sa fie tot mai mare, ca sa poti considera ca este un progres. succes
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Sanyi
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iun 2010, 17:44

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Sanyi »

Mulţumesc pentru răspuns, admin.
Scrie răspuns