021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

SALUT SEBI :lol: !Sti si tu la fel de bine ca dependentul de heroina, cocaina,si alte droguri este denumit narcoman!Poti sa denumesti un om care nu se poate opri din baut, si care bea alcool in cantitati ce ii pun sanatatea fizica si mentala in pericol sa il denumesti altfel decit alcoolic.Biserica considera ca dependenta de alcool ca este un viciu insa numai credinta nu este de ajuns pentru a opri din baut un PREOT ALCOOLIC :shock: mai este nevoie si de tratament medicamentos si apoi pentru mentinerea abstinentei urmarea unui program .Sint preoti care sint AA au perioade diferite de abstinenta!Boala NU FACE DIFERENTA de pregatire,pozitie sociala ,sex, sau etnie !
Aceleasi medicamente pe care le-am primit eu le-a primit si preotul internat a 3-a oara.Este o boala fizica,mentala si spirituala iar daca alcoolicul nu intrerupe consumul devine mortala pentru el.Astept cumentarii! :)
Ultima oară modificat 23 Ian 2010, 23:21 de către tudor, modificat de 2 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
sebi
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Dec 2009, 10:55

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de sebi »

salutare Tudor,
Bine ai venit
larisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 20 Dec 2009, 11:08

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de larisa »

Bine ai venit. Spune-ne despre tine si despre consumul tau
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut tuturor,sint Tudor ,abstinent.Am intrat in prgramul alcolhelp pentru a ma obtine si a ma folosi de orice fel de informatie ce ma poate ajuta sa imi pastrez abstinenta.Sint in AA dupa ce am devenit abstinent [24 de zile dupa] ,sint din BUCURESTI si am posibilitatea sa merg zilnic la sedinta AA.
Despre mine va spun ca atunci cind mi-am dat seama ca m probleme si ca beau prea mult era deja tirziu,dependenta de alcool fiind prea mare si toate incercarile mele de a bea controlat au esuat prin a bea si mai mult. Atunci am incercat sa ma abtin singur,in afara oricarui program sau tratament [nu vroiam sa recunosc ca am o problema]
A trebuit sa ma recunosc infrint ca sint bolnav ,sint alcoolic, si singura solutie pentru trai ca orice om normal este sa renunt la alcool,sa urmez programul Alcolicilor anonimi, ceea ce fac si in continuare .Tot ce este postat pe forum este extrem de interesant iar experienta si parerile tuturor ma intereseaza in mod de deosebit.
Va multumesc pentru urarile de bun venit.VA ASTEPT CU COMENTARII! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de leul in iarna »

Buna, bine ai venit, Tudor.
Mi se pare forte interesanta participarea la AA. Eu marturisesc ca n-am avut puterea sa-mi infrang rezistenta de a recunoaste public ca am o problema cu alcoolul. Dra sunt foarte curioasa despre modul in care decurg intalnirile AA. Poti sa-mi povestesti si mie despre ele?
Si mai povesteste-ne despre tine. Ai inceput sa participi la intalnirile AA la dupa aproximativ 3 saptamani de abstinenta, parca asa am inteles. Cum ai rezistat astea 3 saptamani singur, fara ajutor? Si acum de cata vreme esti abstinent? Si cum ai facut fata tentatiilor, asta e poate cel mai important?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut Leule,salut tuturor! :) Leule, raspunsurile la intrebarile tale le vei gasi in povestirea mea!
Sint Tudor,sint ALCOOLIC ! De ce spun asta ? Iata : Prin '96 am inceput sa beau din ce ce mai mult ,falsificindu-mi in felul acesta trairile etc. si in final falsificindu-mi viata .In februarie 2001 cind intr-o zi am baut ,pentru prima oara dimineata,s-a aprins beculetul de alarma din mintea mea l-am ignorat si am continuat sa beau in acelasi stil distructiv, dependenta de alcool fiind la mine deja instalata.Dupa un an m-am internat cu scopul de a ma detoxifia de alcool sa fac o pauza si sa beau dupa aceea controlat.
Am facut 9 luni pauza, inceput sa beau, la inceput controlat,pentru ca apoi sa beau din ce in ce mai des si mai mult ca inainte,iar dupa 6 luni m-am internat cu hepatita etilica.Am ignorat sfatul medicilor si dupa 6 luni am reluat baul distructiv .Acum incepusem sa beau pe ascuns si acasa si la munca.Mie imi recunosteam neputinta in fata alcolului dar sotiei ,parintilor,,prietenilor le spuneam ca detin controlul si ca ma pot opri cind vreau.Deja perioadele de baut distructiv alternau cu cele abtinere 3+3.
Sint la Alcolicii Anonimi din data de 7 aprilie 2008,nu am mai baut alcool din 14 martie 2008 ,acum ma simt foarte bine si asta ca sint in program ,familia si-a recapatat increderea in mine,sanatatea la fel.EXISTA si va spun cu mina pe inima ca am si voi puteti avea o viata fericita si fara alcool .Depinde de voi CE ALEGERI FACETI SI CIT SINTETI DISPUSI SA PIERDETI DIN CAUZA ALCOOLULUI!
Alcoolul nu rezolva problemele,el le amplifica.Iar daca ai 100 de probleme daca si bei vei avea una si mai mare in plus. ccCItind rindurile astea va veti ride in barba
" :lol: iata-l si pe asta,de ce nu a renuntat inainte sa capat dependenta :?: "Nu am facut asta pentru ca eram prea orgolios,vanitos si credeam ca nu mise poate intimpla tocmai mie.
Eu nu spun decit atit FITI SINCERI CU VOI INSIVA! Scrieti pe o hirtie de cite ori ati incercat sa beti cotrolat dupa ce v-ati dat seama sau vi s-a spus ca aveti probleme cu alcolul ,scrieti O coloana cu reusite si una cu esecuri faceti balanta si ginditi- va daca merita sa mai beti .NU UITATI ca alcolul falsifica trairile.
Scrieti apoi cite mai sinteti dispusi sa pierdeti daca veti mai continua sa beti(apropo, de cite ori ati fost amenintati cu "-este pentru ultima data cind iti mai accept asa ceva !",este mai mult ca sigur ca intr-o zi sa se intimple si sa va treziti oricare dintre cei care cititi aceste rinduri sa fiti singuri,sa fiti parasiti si cei dragi sa nu se mai intoarca la voi , daca asta nu au facut asta pina acum.Si eu am fost amenintat si asa cum am mai scris nu am fost dispus sa mai pierd ceva.
Viata este frumoasa si fara alcool,ea este facuta din bucurii mici si mari,si ca fiind treaz le vad si le apreciez acum mult mai bine .Sa ne revedem cu bine pe forum! :) Despre viata mea in abstinenta va pot povesti! Numai sa doriti! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Larisa,despre consumul meu de acum pot sa iti spun ca este 0 si ca sint abstinent din martie 2008.Despre consumul din ultimii 5 ani inainte sa intru in abstinenta iti spun ca am incercat sa beau controlat si imi reusea la inceput dupa aceea imi scapau lucrurile de sub control.Ma opream greu din baut ,faceam pauza si dupa aceea reluam bautul cu promisiunea ca nu o sa mai sar calul ceea ce si faceam.Adica saream calul si beam mai abitir ca inainte ! :oops: Intre timp dependenta a devenit totala !
Este o persoana AA ,gospodina ,cu copii, asemeni tie , care a fost la un grup de tratament si sustinere care a incercat metoda bautului controlat sub indrumarea unui medic(mai exista si acum grupul) si A ESUAT dupa ce a renuntat la grup .Acum este AA si la sfirsitul lunii, cu ajutorul lui D-zeu si al bunavointei ei de a recunoaste ca are o problema si ea nu trebuie sa bea .Astept comentarii ! :P
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de leul in iarna »

Buna, Tudor.
Cred ca povestea ta este cea mai convingatoare pe care am auzit-o pana acum, si incurajatoare. Deci, se poate. Ce ti-a dat in plus AA, ce nu ai putut gasi singur. Caut un argument ca sa ma pot duce, care sa ma faca sa-mi inving reticenta.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT LEULE,! :) ARGUMENTUL ESTE STAREA TA DE BINE : pe care sint sigur ca ti-o doresti sa o ai in permanenta si care sigur ca pina acum ca si mine (eu nu mai caut de aprox. 2 ani) si multi o cautam in alcool.Am mai scris alcoolul falsifica traiirile.La noi la AA este o fata AA care la sfirsitul lunii implineste 1 an de abstinenta si ea asa:
-" Motivele care m-au facut sa beau sint tot aceleasi pentru care m-am lasat de baut si tot ele ma tin abstinenta".Si sa sti ca sint motive de si de bucurie si de suparare. Viata merita si trebuie traita pentru ca este frumoasa si fara alcool.Stiu persoane care au handicap fizic si nu beau si se simt fericite ceea ce multi dintre semenii nostri indiferent daca beau sau nu nu sint fericiti.DE CE? PENTRU CA ISI DORESC MAI MULT DE LA VIATA DECIT POT AVEA SI SINT MEREU NEFERICITI CA NU AU. 😢
Orgoliu ne-a oprit la inceput pe cei din AA sa recunostem ca nu putem bea ca ceilalti.DE CE ceiilalti pot si noi nu putem? Pentru ca acest creier al nostru functioneaza
diferit de al celorlati si isi doreste sa fie stimulat pentru transmite corpului senzatia de stare bine desi corpu nu are nevoie de alcool iar senzatia de betie este o intocaicatie care cu timpul devine cronica si apoi letala.Toti spunem ca asta nu ni se poata intimpla noua si totusi ni se intimpa cu fiecare pahar de alcool baut, ne apropie de dezastru si unii regreta ca nu s-au oprit la timp,altii deja au decedat.EU m-am oprit si profit din plin de beneficiile nenumarate ale abstinentei si astea si sint reale nu iti spun miniciuni .Insa toate astea nu vin dintr-o data si de la inceput.Fara sa urmez progamul AA nu as fireusit nimic din toate astea.GATA CU "laudele'.
Peste exact 3 ore si 15 min. ne adunam noi ALCOOLICII ANONIMI din Bucuresti ne adunam sa serbam o prietana alcoolica ABSTINENTA care isi serbeaza
3 ANI DE ABSTINENTA.Exista o solutie ,si se poate, sa ai o viata frumoasa si implinita si fara alcool.ACEASTA PRIETENA m-a sfatuit la venirea mea in AA ca nu este bine sa spun ca nu voi bea toata viata si sa spun ca nu voi bea astazi si sa aplic programul de 24 de ore timp in care voi sta abstinent..si tot asa zi dupa zi .
La o buna revedere pe forum ! :) TudorAA
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT LEULE,! :) ARGUMENTUL ESTE STAREA TA DE BINE : pe care sint sigur ca ti-o doresti sa o ai in permanenta si care sigur ca pina acum ca si mine (eu nu mai caut de aprox. 2 ani) si multi o cautam in alcool.Am mai scris alcoolul falsifica traiirile.La noi la AA este o fata AA care la sfirsitul lunii implineste 1 an de abstinenta si ea asa:
-" Motivele care m-au facut sa beau sint tot aceleasi pentru care m-am lasat de baut si tot ele ma tin abstinenta".Si sa sti ca sint motive de si de bucurie si de suparare. Viata merita si trebuie traita pentru ca este frumoasa si fara alcool.Stiu persoane care au handicap fizic si nu beau si se simt fericite ceea ce multi dintre semenii nostri indiferent daca beau sau nu nu sint fericiti.DE CE? PENTRU CA ISI DORESC MAI MULT DE LA VIATA DECIT POT AVEA SI SINT MEREU NEFERICITI CA NU AU. 😢
Orgoliu ne-a oprit la inceput pe cei din AA sa recunostem ca nu putem bea ca ceilalti.DE CE ceiilalti pot si noi nu putem? Pentru ca acest creier al nostru functioneaza
diferit de al celorlati si isi doreste sa fie stimulat pentru transmite corpului senzatia de stare bine desi corpu nu are nevoie de alcool iar senzatia de betie este o intocaicatie care cu timpul devine cronica si apoi letala.Toti spunem ca asta nu ni se poata intimpla noua si totusi ni se intimpa cu fiecare pahar de alcool baut, ne apropie de dezastru si unii regreta ca nu s-au oprit la timp,altii deja au decedat.EU m-am oprit si profit din plin de beneficiile nenumarate ale abstinentei si astea si sint reale nu iti spun miniciuni .Insa toate astea nu vin dintr-o data si de la inceput.Fara sa urmez progamul AA nu as fireusit nimic din toate astea.GATA CU "laudele'.
Peste exact 3 ore si 15 min. ne adunam noi ALCOOLICII ANONIMI din Bucuresti ne adunam sa serbam o prietana alcoolica ABSTINENTA care isi serbeaza
3 ANI DE ABSTINENTA.Exista o solutie ,si se poate, sa ai o viata frumoasa si implinita si fara alcool.ACEASTA PRIETENA m-a sfatuit la venirea mea in AA ca nu este bine sa spun ca nu voi bea toata viata si sa spun ca nu voi bea astazi si sa aplic programul de 24 de ore timp in care voi sta abstinent..si tot asa zi dupa zi .
La o buna revedere pe forum ! :) TudorAA
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns