021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

APPA - Asociatia Persoanelor cu Probleme legate de consumul de Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de asido1973 »

Multumim Aliat pentru tot sprijinul !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de admin »

Dragi forumisti,

Sunt foarte bucuros sa fiu mesagerul anuntului pivind infiintarea Asociatiei A.P.P.A (Asociatia persoanelor cu probleme legate de consumul de alcool) la peste 16 luni de la primele discutii pe aceasta tema.

Scopul Asociatiei, asa cum este prevazut in statutul ei (Art.3) il constituie
apararea, reprezentarea si promovarea drepturilor persoanelor cu un consum problematic de alcool si a familiilor acestora. Promovarea accesului la servicii de asistenta medicala, sociala si psihologica, lupta impotriva discriminarii si stigmei fata de persoanele cu un consum problematic de alcool si a familiilor acestora. Promovarea si sustinerea de initiative privind imbunatatirea cadrului legislative si de politici publice din domeniul consumului de alcool. Sesizarea institutiilor sau a autoritatilor competente pentru incalcari ale drepturilor persoanelor cu un consum problematic de alcool si a familiilor acestora. Informarea opiniei publice, actiuni privind formarea unei atitudini corecte a furnizorilor de servicii sociale si de sanatate fata de respectarea drepturilor persoanelor cu un consum problematic de alcool.

Poate dobandi calitatea de membru activ sau sustinator orice persoana interesata in atingerea scopului Asociatiei. Pentru dobandirea calitatii de membru sustinator este necesara depunerea unui formular de adeziune la Asociatie. Urmare dobandirii calitatii de membru sustinator, Asociatia poate hotărî acordarea statutului de membru activ, persoanelor care vor dori sa aiba o implicare mai mare in activitatile Asociatiei.

Cuantumul cotizatiilor stabilite in cadrul Adunarii Generale APPA este:
- 30 Ron/anual pentru membrii sustinatori sau activi care fac parte din urmatoarele categorii: pensionari, invalizi, someri etc
- 50 Ron/anual – membri sustinatori
- 100 Ron/anual – membri activi

Asociatia isi propune sa devina un sprijin real pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool intervenind prin cai oficiale in situatii de discriminare, de incalcare a dreptului la sanatate, incalcarea accesului la tratament, luarii de pozitie in teme de interes public care privesc problematica consumului de alcool, etc.

In perioada urmatoare Asociatia isi propune sa largeasca numarul de membrii sustinatori sau activi pentru a putea deveni si operationali, in principal pe baza de munca voluntara pentru inceput. Persoanele interesate de sustinerea/implicarea in activitatile APPA, pot completa Cererea de Adeziune atasata si sa o trimita prin email, semnata si scanata la adresa: asociatia.[...] .

Asociatia APPA
Bucuresti, 17.12.2014
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de freedom »

Cu drag sunt alaturi de "Aliat Romania" si de voi echipa si am doar rugamintea de
a-mi spune daca mai e valabila ideea despre care ai vorbit mai demult, aceea cu
codurile pentru m. sustinatori.

:hug: Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de admin »

Multumim Freedom !
Trebuie sa o punem in discutie la prima intalnire APPA din 2015.
Cele bune
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Fratzi
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2010, 10:09
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de Fratzi »

La Multi Ani! Ma bucur ca lucrurile se intampla! Am primit cu mult entuziasm vestea infiintarii asociatiei APPA si abia astept acum sa ne auzim si sa ne apucam de treaba in acest an! :)
Toate bune si sa ne auzim cu bine!

Mircea Cluj
Pass It ON!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de Mihai »

Ieri am participat la întâlnirea APPA , am fost doar cei trei membri fondatori , pe ordinea de zi a fost organizarea unei mese rotunde la sfârșitul lunii Martie , noi ca asociație vrem sa ne facem auziți , vrem sa se știe ca alcoolismul e o boală gravă , vrem ca si alți bolnavi de alcoolism sa fie informați despre metode de recupere din boala asta.
Vrem ca aceasta asociație sa fie cunoscută de cât mai multă lume si pentru asta avem nevoie de câți mai multi susținători.
Aceasta asociație va colaborare cu Aliat dar ne dorim independenta , numele APPA nu trebuie asociat cu Aliat .
APPA este un nou început pentru cei ca noi , suntem pionieri in demersurile noastre , vrem ca lumea sa cunoască aceasta boală , nu trebuie sa ne mai ascundem pe la colțuri ca bem , putem foarte bine sa cerem ajutor fără a ne rușina de boala noastră .
A fi alcoolic nu e o rușine , alcoolismul e o boala ce poate fi tratata cu succes .

Cei ce doresc sa participe la masa rotunda de la sfârșitul lunii martie sunt așteptați cu drag , pentru cei din țară putem oferi unele facilități (decontări ) in limita bugetului disponibil . Sunt așteptați , membri Alcohelp , AA , Aliat ,dependenți , codependenti , orice persoana ce consideră ca are probleme cu alcoolul .

Cei interesați pot lua legătura cu mine , Asido sau Adrian .

Mulțumesc pe aceasta cale lui Viorel(admin) pentru tot sprijinul acordat !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de lupica »

Salut înființarea APPA și vă pot spune că doresc să devin membru al acestei asociații.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de asido1973 »

As vreau sa anunt pe cei interesati ca Asociatia APPA merge inainte si isi desfasoara activitatea in limita posibilitatilor . Eu ca si membru fondator al acestei asociatii sunt implicat si vreau sa lupt atat cat pot ca sa constientizez pe cei in masura sa ajute alcoolicii ca asta este o boala.
De curand am fost la o intalnire cu Ministrul sanatatii , ba mai mult am stat langa el , am putut vorbi fata in fata si s-ai spun despre boala noastra , ca este o boala ca eu am reusit si vrem sa ajutam si pe altii .
In data de 3 decembrie a fost un alt forum al pacientilor o intalnire cu Presedintele Iohanis la care am participat si atunci.
Pe data de 28 Martie vom merge din nou la o intalnire cu Ministrul Sanatatii si vom discuta mult mai in detaliu despre aceasta boala si sa vedem oficilaitatile ce pot face.
Ca si Asociatie a Persoanelor cu probleme legate de consumul de Alcool, luptam pentru drepturile pacientului cu aceasta boala , sa fie tratata cum se cuvine si bolnavul dependent sa fie tratat si respectat ca orice bolnav cronic. Nu este usor dar prin exemplul personal , mergem in fata lor , lasam rusinea le spunem cine am fost si ca se poate.
Va astept pe toti cei interesati sa fiti alaturi de noi si sa ne sustineti inscriindu-va ca si membri sustinatori. Avem nevoie de voi toti ca cei ca noi sa nu mai treaca prin ce am trecut noi.
Cu voi vom fi mai puternici si ne va fi mai usor. Noi oricum nu renuntam si vom merge mai departe!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de Mia »

Succes!! sa ne mai tii la curent. Daca e de ajutor, pun familia/prietenii sa semneze si ei ca si sustinatori.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Infiintare asociatia APPA

Mesaj de ilyuta »

Foarte frumoase cuvinte Asidelu, scrise din suflet!Si nu sunt numai cuvinte.Felicitari si admiratie pentru tot ceea ce faci!!! :zambetoi: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns