021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Gladiator73 »

Salutare Ilie!Imi pare rau ca nu pot intra mai des in ultima vreme pe forum,caci la mine e santier in lucru si am multa treaba,dar cand pot,citesc toate postarile de pe aici.Ma bucura faptul ca debordezi de energie si creativitate,de optimism si liniste interioara,toate bine sustinute de capsula umorului moldovenesc.
Si eu am o nepotica de 5 ani jumate,fata sora-mi si invat constant de la ea,asa cum ai facut tu cu fetita de la restaurant.Copii au inca activa dorinta de a experimenta(gusta din toate),se bucura exploziv de orice,sunt curiosi si plini de energie.Nepoata mea nu se gandeste la trecut,n-o preocupa viitorul,si e total absorbita de prezent.Ori asta e esenta oricarei vieti spirituale:sa traiesti total prezentul,singurul palpabil,tot ce avem practic.Orele de joaca cu ea ma absorb,intocmai ca oglinda lui Alice,si ma trimit in lumea jocului,a lipsei de griji,a bucuriei.Copiii te ajuta sa te regenerezi sufleteste,si cred ca avem nevoie cu totii de asta,in special alcoolicii.
Tine-o tot asa Ilie,ai devenit un campion al postarilor,pui lemne pe focul minunat al forumului,si e minunat ca-l intretii.Doamne ajuta!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de freedom »

de ce crezi ca esti singur pe aici? eu te citesc.
regula este de a scrie din experienta mea pe tama data de tine si nu de a comenta ceea ce ai scris tu,
asa ca pot sa scriu numai daca am ceva de spus legat de subiectul propus de tine. dar de citit, citesc toate postarile noi.
ma bucur sa vad ca esti abstinent si voios, de parca tu ai pus coada la cireasa :lol: :lol: :lol:
(e o gluma, asa se spune cand descoperi ceva evident si te umpli de entuziasm)
numai bine si o zi senina.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

salut ILIE !

ma simt ca un purice linga elefant, care zice:"tropaim,tropaim". :lol:


Tropaim ILIE ! Se pare ca abia tin ritmul cu tine . :lol: O sa imi inchiriez un laptop si am sa il leg de gat ca pe tambal pentru ca eu cred ca numai as pot face fata entuzismului tau .Baga gaz ILIE si ne incalzeste ca si pana acum inimile.Nu fi modest .ci scrie din ceea ce simti .
Tenis de camp nu am practicat dar tere mult mi-a starnit pofta de un tenis de masa .Tenisul de masa este pentru d'astia doi la metru ca mine .Si ca sa ma lautd am jucat tenis de masa (i-am fost sparring partner )
cu MARIA ALEXANDRU .Mai mult cautam mingile pe sub masa ? :lol:
m crezut sigur ca este un medic in domeniu, infiltrat printre cei amariti ca mine, pentru a ne ajuta fara ca sa ne fie jena.

Iile ,numai un alcoolic poate sa inteleaga alt alcoolic .Consilieri in adictii cei mai buni sint fosti bautori "FRUNTASI "
Apropo de fruntasi ,Simbata aniverseaza 18 ani de abstinenta un" fruntas " si alturi de el " TROPAIE":lol:
un "invatatel" de doi ani abstinent .Ei sint ca si voi certitudini ca se paote sa traiesti senin si fara sa bei alcool ceea ce va doresc si in continuare .

ILIE ASTEPT CONTINUAREA ! :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Relus »

Dureros de adevarat, ce minte parsiva aveam,nu stiu daca ar trebui sa rad sau pur si simplu sa trec peste cele relatate de tine,exact ca si tine faceam si eu,eram constienta de autodistrugere ,dar eram tare mindra ca sunt isteata.
Plecam din bucatarie cu cana de ceai si o varsam in baie,apoi o umpleam cu licorile secrete,plecau musafirii eu ma sacrificam ,faceam ordine in urma lor,si aveam grija si de sticle( faceam carcalete alb cu rosu) trebuia sa fie somniferul tare.Dragul meu sot de multe ori se oferea sa ma ajute,eu ream o draguta care il trimitea la culcare.Avea grija sa-mi aminteasca"vezi e tarziu si mine pleci la serviciu ,poate nu bei".Cat de dezinvolt spuneam 'doamne eu sa beau la ora asta'.
Viata noastra a celor alcoolici cred ca este trasa la idigo(mai mult sau mai putin vor spune unii).
Este nu greu,ci foarte greu la inceput dar,pe masura ce lunile trec si cand apar si rezultatele totul va fi ca un vis inspaimantator care a trecut.Important este sa nu uitam de unde am plecat si sa ne fie teama toata viata de acest parsiv prieten.
Incearca sa te motivezi si mai mult,da sens oricarei trairi,analizeaza-te si pune in balanta fiecare stadiu,ce este bine -e este rau,cum arat azi ,cum ma simt,convinge-te si gandeste tot timpul pozitiv,sigur vom reusi,sigur vom merge pe un drum fara denivelari.Doamne ajuta.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare fratilor,

Nene Tudore si nene Ilie , pentru mine e clar ca, sunteti responsabili cu buna dispozitie a forumului astuia.Altfel nu imi explic de ce radeam de unul singur dis de dimineata citind ceea ce scrieti.Tropaiti fratilor!
Nevasta-mea cu ochii carpiti de somn , ma intreaba ce am de rad cu pofta. Si ii spun ca nenea Tudor umbla prin targ cu laptopul legat de gat, ca un tambal. Ca sa ii raspunda in timp real lui Ilie care, e efervescent ca o sampanie.
Am mai pomenit de umorul, uneori involuntar, al alcoolicilor aflati in recuperare.Voila! Asta e un semn clar ca suntem pe drumul cel bun. Unii langa altii.
Asa ca, scrieti orice fratilor, numai sa tropaiti ! :lol:
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Gladiator73 »

Sunt de acord cu Ovidiu ca alcoolicii in recuperare au un umor debordant.Si la noi,la AA se rade mult,e drept ca se si plange,dar este un plans sanatos,recuperator.Dar rasul fratilor e cel mai cristalin si mai autentic vazut vreodata.In general noi oamenii radem social(glumele sefului chiar daca nesarate,aluziile soacrei..radem,dar nu cu rasul nostru :lol: ,radem la prostiile politicienilor....)dar este un ras fortat si pe jumatate.Ori la AA se rade curat,in hohote,eu doar acolo imi cunosc rasul.Rasul meu personal,pe care mi-l recunosc.Voua nu vi se pare ca aveti un ras social si unul personal,care vine de undeva din strafunduri,din esenta fiintei voastre?Am fost uluit sa descopar asta la AA,cand povestile,bancurile,aluziile de acolo desfac larg,generos,baierile gurii si ale ale sufletului.Vad asta si aici pe forum,si simt deja parfumul vostru,parca va vad ochii calzi,si zambetul larg din fata computerului.E o intalnire zilnica de umor,lacrimi,uimire,mirare...acel,,uau"care da viata existentei noastre!Va multumesc oameni buni!
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Tavi »

Buna dimineata Ilie , buna dimineata tuturor, esti plin de optimist Ilie ,spui si traiesti lucrurile in felul tau de a fi , e bine sa fii natural transmiti mai usor gandurile si sentimentele tale, daca nu ai fi spus varsta mai mult de 40 de ani nu credeam sa ai ,esti destul de activ pentru varsta ta!!! Am citit tot ce ai postat , si multe din intamplarile tale se aseamana cu ale mele , bineninteles cele referitoere la consumul de alcool , la nunti de exemplu imi puneam vin in primul pahar iar in al doilea puneam vodka (cand nu ma vedea nimeni) ,apoi beam vin si il stingeam cu apa (adica vodka ) acasa sotia stie de problema mea dar eu tot ascundeam bautura prin diverse locuri , aveam stalinskaya la 200 gr chiar si in cutia de scrisori , suzete de alexandrion la 100 gr prin toate camerele , de multe ori vara cand nu aveam bagaj ,pur si simplu veneam cu ele ascunse in chiloti ,cat despre bautul dupa sport , crede ma ca stiu foarte bine cu ce se mananca , pana acum 5 ani am practicat culturism , aveam corp frumos , atletic poate ceilanti ma vedeau ca un model , dar ce folos ? ,dupa un antrenament dur de 2 ore pana acasa consumam 2 celulare de vodka (asta in timp ce sofam ) iar acasa continuam
cu bere ,vezi tu ilie, povestile alcoolicilor parca sunt trase la indigo (vorba Aureliei )

O zi minunata va doresc
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Iordachemihai,

Asta cu celularele de vodka in masina imi este tare familiara.In torpedo si in portiera masinii aveam tot timpul.Poate stii scena aceea antologica din " Leaving Las Vegas" in care Nicolas Cage sofeaza in noapte , cu o mana pe volan si cu o sticla de vodka la gura. Am facut-o de atatea ori incat devenise o obisnuinta.
In ceea ce priveste introducerea "celularelor" in casa, vara cand vestimentatia e subtire, e simplu. La spate , la curea, tricoul peste. O sugestie " de prezentare" care cred ca a venit prea tarziu. :)

Abstinenta senina!
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Tavi »

Salut Ovidiu

Vreau sa stii ca te consider o persoana deosebita si mi esti drag ( proco nu te gandi la prostii ) mai ales ca esti din Iasi orasul unde copil fiind veneam cu bunica in piata la Doi cocosi si vindeam fructe (bunici stateau in Dancu la capatul tramvaiului ) un oras de basm il gaseam atunci .Despre bautul la volan as putea scrie un roman
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Tavi »

Nu stiu ce are telefonul , vad ca a trimis un sfert de masaj , in fine , o data m a rugat un prieten sa i aduc un TIR din Germania , am intrat in Austria si la prima benzinarie am luat o sticla de whisky ,pana la Nadlac am baut o , am dormit noaptea acolo ,a doua zi am facut vama dupa care alta sticla de whisky pana in Bucuresti , eu constientizam ce fac , noaptea aveam cosmaruri iar la trezire urlam de neputinta , a fost un iad aceea perioada ,gata nu mai vreau sa vorbim despre sofatul cu alcool

P.S La bagatul celularelor dupa curea eram maestru shaolin , numai cand purtam bermude le dadeam drumul in chiloti ( cand intram in casa ma duceam direct la wc pentru nevoi urgente)

Cu respect Mihai
Încuiat