021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Imi e dor de mama...

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Imi e dor de mama...

Mesaj de Sunshine »

Buna tuturor! Am 21 de ani,o varsta frumoasa,o varsta la care atatea evenimente incep sa se petreaca...placute si neplacute,emotii,trairi si atatea decizii de luat..insa toate astea capata un contur mai putin frumos atunci cand nu ai cu cine sa le impartasesti. Cand nu ai acel parinte caruia sa i te adresezi,cand mama ta nu mai e cine era si nu poti accepta ca pur si simplu ea se transforma cu fiecare picatura in plus de alcool pe care o bea.
Totul a inceput acum 3 ani,cand bunica mea a murit...a fost o lovitura prea mare pentru mama...ea bea si inaintee insa nu asa mult...Dupa acest eveniment nefericit ea efectiv s-a transformat...desia primit sprijinul meu si al tuturor membrilor familiei. Imi era teama de weekenduri cel mai mult...cand ea era libera si se scufunda toata ziua in alcool....atunci devenea mai agresiva decat de obicei ...tipete,urlete,scandal...pana ma dadea afara din casa uneori...
De drag o sunam mereu ziua cand era la serviciu doar fiindca stiam ca e treaza si ca pot sa o aud ca ii pasa, ca imi spune "Ai mancat?", "Iti e bine? Vrei sa iti iau ceva?"...orice! Orice imi spunea o sunam doar sa o aud vorbind din sufletul de mamă care isi iubeste copilul. Apoi a inceput sa nu mai mearga la munca decat cand vrea,sa bea zilnic...sa nu mai cunoasca realitatea si usor,usor sa isi creeze o lume a ei...familia s-a dat la o parte fiindca i-a ranit si jignit pe toti...nu o intereseaza nimic. De fiecare data cand incerc sa ii povestesc ceva sau sa ii cer un sfat rade...sau nu ma ia in seama..ma injura...
Nu stiu ce sa fac...am incercat multe lucruri si nu reusesc. Refuza orice ajutor. Am discutat ca intre fete,i-am explicat si aratat dovezi cum ea se distruge singura,am incercat si sa o internez dar...nimic. Imi e greu sa duc lupta asta singura...spuneti-mi voi..ce as putea sa mai fac? Nu am avut curaj initial,insa m-am gandit ca as putea sa cer un sfat. Multumesc!
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Imi e dor de mama...

Mesaj de Caddy »

Mie imi este dor de omul din mine , cel care exista inainte de a consuma alcool , imi este dor de familia mea, asa cum eram apropiați nu cum este acum străină de mine. Nu stiu daca mai rezist mult ......
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Re: Imi e dor de mama...

Mesaj de Sunshine »

Buna Caddy.Pai iti vorbesc din tabara cealalta si iti spun sincer,daca tu realizezi lucrul asta este un pas mare,e un lucru bun! Fa ceva! Vorbeste,mergi la psiholog,ai vointa,deschide-te sa poti fii ajutat! E pacat,eu si membri familiei mele suferim mult din cauza ei. Ea nu recunoaste si e si agresiva daca ii spui...tu esti constient,fa ceva bun din asta!
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Imi e dor de mama...

Mesaj de Caddy »

Multumesc sunshine pentru sfaturi. Am fost la psiholog si nu a reușit prea multe cu mine. Am incercat diverse terapii , jocuri , relaxare, nimic nimic nu a mers. Partea proasta este ca incep sa nu ma mai inteleg cu soția și asta parca pune gaz pe foc problemei mele. Nu stiu cum am sa o scot la capat sau daca va fi vreun capat
Scrie răspuns