021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti stimez raspunsul enorm Tudor si iti multumesc pentru el! In urma vizitei mele la psiholog astazi, recunosc ceva contradictii, ceva nelamuriri.. Refuz deocamdata sa le dau curs..! Voi vedea eu pe parcurs.. In ce priveste sedintele AA, nu exista varianta discutiilor online cu ei? Intreb acest lucru deoarece stiu ca se pot face sedinte de terapie online, pe skype. Eu tin la intimitate cum nu-ti poti inchipui! De altfel, as indrazni sa o citez pe d-na psiholog de astazi: "Adictia nu o poti destainui cu usurinta, nu oricui! MAI SIGUR NIMANUI CUNOSCUT, DACA ESTE POSIBIL! Ei bine, am ramas uluita! Tu personal, crezi ca vindeca o astfel de idee? Citisem ca recunoasterea adictiei e un prim pas spre vindecare. Sau nu?
Ultima oară modificat 25 Ian 2020, 07:10 de către Ambasador, modificat de 4 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Am avut nevoie de psihoterapie chiar dacă am continuat cu AA, poți găsi psihoterpauti f buni chiar dacă nu au fost înainte alcoolici, vezi cazul meu si al altor oameni de pe forum si din AA. E drept că un psihoterapeut care a trecut si trece zi de zi prin recuperare are alte moduri de abordare a bolii si implicit a recuperării, dar nu e musai să fi fost dependent( mă refer la aria largă de dependenta indiferent de substanta consumata) ca sa facă treabă bună cu dependentul, cred că si la psihoterapeut ca si in AA marea decizie daca se poate numi asa se rezuma la subiectul respectiv( adica la cel bolnav). Cum am tot spus, nu metoda contează ci, cat de mult îți doreste dependentul însănătosirea.
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Styx pentru incurajare! A batut asa, un vant cam rece prin randurile tale. Glumesc. Stiu, continui sa dezamagesc prin scrierile mele, dar sunt sincera. Imi permit acest lux pentru ca aici, sunt ok cu mine insami. Importanta este insanatosirea, iar pentru ea suntem datori sa incercam orice. Chiar daca ne doare sufletul. Nu e usor sa iti expui cele mai ascunse ganduri, cele mai intime pareri, cela mai dureroase cicatrici. Dar totusi o faci, in speranta ca da, intr-o zi va fi soare si pe strada ta! Eu de aceea scriu. Pentru a fi bine iar. 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Terapie pentru O ZI!

Am inceput aceasta zi cu un proiect destul de ambitios. Acela de a nu mai consuma alcool!!! DOAR PENTRU O ZI! Haide, nu are cum sa fie atat de greu! O voi lua ca pe o cura de detoxifiere. Asadar, sub nici o forma, sub nici un chip, oricat de mare va fi dorinta, oricat de mult voi fi tentata, oricat de tare va striga inima, oricat de greu imi va fi, voi respecta planul promis. DOAR PENTRU O ZI! Doar pentru O SINGURA ZI ma ambitionez sa fiu mandra de mine, sa imi curat organismul de toxine, sa-mi fac putina ordine fizica si mentala, sa-mi inseninez chipul, sa-mi limpezesc ochii, sa pot merge mai mandra pe strada, sa ma trezesc cu stare de bine dimineata, sa fac ceva si pentru mine. Doar pentru O ZI. DOAR PENTRU MINE. Asta inseamna ca orice-ar fi, oricat de dificil va fi, (stiu, tiparul de consum va reaparea), va trebui sa imi spun un NU HOTARAT ASTAZI. DOAR PENTRU ASTAZI! “CREIERULE DRAG, POATE ZIUA URMATOARE TE VOI RECOMPENSA, BINE??”. E tot ce va avea nevoie creierul meu sa stie. Ca va fi recompensat cu ceea ce-si doreste, doar ca nu ASTAZI. Poate MAINE, si poate, cu O ALTA RECOMPENSA pozitiva, placuta, nicidecum nociva..! Voi face tot ceea ce trebuie pentru a-mi respecta proiectul promis. Pentru a reusi asta, imi va trebui cred un mic plan de actiune pe timp de seara. Tocmai pentru a transmite creierului un alt tipar care sa semene cu acea recompensa “bahica”. Nu stiu exact cu ce voi inlocui seara consumul. Chiar inca nu stiu! In definitiv, asa cum spunea doamna psiholog, in creier s-a format deja acel automatism, acel gest efectiv de a duce mana catre pahar si de a bea. Cred ca de aici va trebui sa incep. De la acest gest. Asadar, paharul, ridicarea lui si gestul in sine de a consuma va trebui sa ramana. Doar ca TIMP DE O ZI, seara, va trebui sa inlocuiesc lichidul din pahar cu altul. Mai exact alcoolul cu ceva care sa aiba zero alcool, dar ATENTIE, care totusi sa-mi dea o stare de bine, de liniste cel putin. Primul lichid la care ma pot gandi deocamdata este CEAIUL de valeriana, tei, etc. Ceaiul relaxant, cel care iti induce usor somnul. Am avut multe momente de abtinere in trecut si in toate acele seri am inlocuit alcoolul cu ceai. Pe atunci nu citisem despre tiparele negative, nu intelegeam profunzimea acestei boli si totusi, cumva am stiut sa vin cu o solutie cat se poate de la indemana. Una care mi-a venit natural. Bun. CEAIUL. E o buna ancora. Apoi ce ar mai fi?? Ambianta. Anturajul. Obisnuinta. VA TREBUI SA IES DIN CAMERA COPIILOR! Unde altundeva decat in sufragerie?! SUGRAGERIA poate fi cea de-a doua ancora a mea. CARTILE. Ele imi vor fi sprijin cu siguranta. Va trebui sa ma folosesc si de CELE 5 SIMTURI care imi vor pune in valoare proiectul. Il vor face cu siguranta mai suportabil. Si inca ceva important! Extrem de important! Dupa ora 21 trebuie sa fac totul pentru a ma detasa de copii! Am nevoie de asta! Voi cauta binele oriunde, sub orice forma, sub orice chip! Imi imaginez spre exemplu urmatorul tablou: eu, intr-o incapere a casei, cu o carte in mana, cu un ceai relaxant alaturi, intr-un pat confortabil, invelita cu o patura si cufundata in moliciunea pernii. Acesta poate fi doar un tablou pentru o seara. O alta seara, ar putea insemna o comedie romantica, purtand o vorba dulce cu sotul meu intr-o atmosfera plina de caldura; intr-o alta seara poate voi alege sa gatesc un desert preferat pentru intreaga familie, ascultand “Romantic FM” in bucatarie. Sau poate as putea merge pana la hipermarketul din cartier sa-mi cumpar ceva bun, in loc de alcool cum faceam in alte seri. Ceva care sa imi linisteasca simturile si poate, bataile inimii. Sau, intr-un alt tablou as scrie prietenilor pe forum, as putea suna un prieten drag sau pur si simplu as nota in laptop ceva util mie. Cine stie?.. Voi avea timp sa experimentez. Voi avea timp sa invat sa schimb din tipare. Important cred eu, ca dupa orele 21, indiferent cand voi adormi, sa nu consum alcool. Sa ma folosesc de toate ancorele posibile si pe cat posibil sa imi iau liber “de la copii”. Stiu ca vor fi seri cand nu voi reusi asta, dar nu-i bai atata vreme cat imi voi atinge obiectivul si anume acela de a NU MAI CONSUMA ALCOOL TIMP DE O ZI! As putea seara sa aleg sa caut articole despre autism, teste pentru admiterea la liceu, etc. Lucruri prezente, care ma intereseaza strict pentru copii. Nu cred ca va fi o problema asta, daca imi va tine mintea ocupata si ma va face sa uit de alcool. Trebuie doar sa am grija sa nu-mi activez cu nimic dorinta de alcool, iar pentru asta am nevoie de liniste, armonie, ocupatie pozitiva, lucrul cu mintea, relaxare! O alta ancora importanta va fi si intalnirea cu terapeutul, vineri. Asa sper! Ma pot gandi desigur si la lucruri concrete cum ar fi: vizita la stomatolog, analize medicale, scoala de soferi, etc. E clar, asa cum a spus d-na psiholog, am stima de sine destul de jos. Ori alcoolul chiar nu ma ajuta in acest sens. El chiar ma saboteaza! De aceea, mi-am propus ca ACEASTA ZI SA FIE DOAR DESPRE MINE! Sa ma simt bine eu cu mine insami, cu fetita aceea care era tare harnicuta si cuminte in copilarie, cu tanara aceea care incerca sa-si faca un drum in viata fara pic de alcool, cu femeia aceea visatoare care isi cumpara carti de la chioscul din gara si care visa la propria poveste de dragoste, precum cea a eroinelor din romanele citite. Iar visul acesta chiar s-a implinit. Dragostea a venit, casatoria, copiii.. totul! Dar au mai venit si altele, odata cu trecerea anilor. Grijile. Problemele. Si dependenta. Dependenta de alcool! Una atat fizica cat si psihica, din ce mi s-a spus la terapie. Una dezvoltata destul de recent, din cate imi dau eu seama. Una care se poate acutiza, din cate stiu. Pentru mine, abstinenta inca ramane un vis frumos. Dar cel putin, il pot trai O ZI, nu? Nimic nu e imposibil. Chiar cred asta!

PS: Mesaj datorat doamnei psiholog care m-a incurajat sa fiu propriul meu terapeut, dar dedicat tuturor prietenilor de aici! Va multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Hei suflet frumos, o zi atat. Doar ziua de azi. Succes! Hai ca poti! Te imbratisez cu drag!
Si apropo suflet frumos, randurile mele “reci” de mai deunazi nu ti se adresau tie sau vreunui forumist care se lupta inca cu boala, ci acelor “guru” care cred ca detin adevarul absolut despre abstinenta. Asa ca nu stresa pentru elesau pentru alte vorbe indiferent de unde ar veni. Am invatat un lucru relationand cu multe persoane in recuperare sau care cauta recuperarea, in anisorii astia de abstinenta, boala e comuna, suferinta e comuna, dar cam la atat se rezuma, fiecare dintre noi, cei in recuperare sau din cei care cauta recuperarea suntem diferiti, avem valori diferite, suflete diferite, moduri de gandire diferite s.a.m.d. Scopul insa este comun: o viata libera de dependenta. Cum si in cattimp ajungem la acest deziderat iar e diferit in functie de persoana.Asa ca nu te grabi, ai rabdare cu tine si mai ales iubeste-te!
Cale senina sa avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de El Sugativo »

<<pe cind pt o zi, cine nu poate?Toti putem!>>
Eu nu.Si n-astept niciun raspuns de la cei care pot.Sa fie sanatosi.Fiecare cu iadul lui.Atat am inteles de cand pierd vremea pe aici,pe forumul asta,care m-a ajutat mai mult de-o groaza...
Ma rog,fiecare pierde timpul,banii si energia cum considera de cuviinta.Finalul e acelasi.
Am inteles atat,ca daca vreau sa ma las de baut,e exclusiv decizia si problema MEA,si n-o fac ca sa primesc laude sau aprecieri pozitive de la niste oameni pe care,cel mai probabil,n-o sa-i vad niciodata.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

El Sugativo, esti genial de sincer! As vrea macar doar sa inspiri putin din aerul abtinerii fie si pentru o singura zi banala! Te asigur ca va deveni speciala! Un tango intim si dragastos, memorabil! Eu chiar am trait astfel de zile, se poate intampla ORICUI! IN SPECIAL TIE, CELUI NECREDINCIOS. CHIAR SI MIE INSAMI, de ce nu?? Adevarul este ca ma aflu inca la consultul acela absolut necesar uneori, LA OFTALMOLOG! Eu chiar nu reusesc sa vad dincolo de dependenta! O vad inca drept moft, dar te asigur ca nu e deloc asa! Esta chiar ea, DEPENDENTA. Te rog, nu te juca cu ea. TE ROG! Si stii de ce??? Ea chiar va invinge total nedrept, mult prea timpuriu cateodata!..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de El Sugativo »

Da,sunt sincer.Asta-i tot ce mi-a ramas.Asta si...alcoolul.
Aerul abtinerii?Nu stiu ce-i asta...Stiu doar ce rau ma simt cand nu beau,si ce bine cand beau.
Ca va invinge dependenta in final?Who cares,anyway?Bei,mori,nu bei,mori.Macar cat traiesti,sa te simti bine,chiar cu pretul alcoolului.Ca vei muri mai repede decat daca n-ai fi baut,stii proverbul:<<mai bine o zi vultur ,decat o viata cioara!>>
Scuze pentru sinceritate.Poate fac mai mult rau decat bine celor cu care vin in contact.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de El Sugativo »

V-ati uitat vreunul pe postul TV denumit TLC?Ati vazut acolo oameni dependenti de mancare?Care au ajuns la peste 300 de kilograme greutate?
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

El Sugativo, m-am uitat candva la acele emisiuni de care spuneai. Dar in toate, exista mereu o speranta! Cu totii chiar isi doreau sa slabeasca!! Mai mult decat atat, aveau "sansa" unei operatii de micsoare a stomacului, un fel de operatie care practic iti impune cantitati infime de alimente/zi. Nu stiu daca este cea mai fericita alegere, dar este cu siguranta cea mai disperata alegere! Cel putin, prin acest sacrificiu, acesti oameni chiar au ales viata! Isi doreau cu adevarat sa traiasca!!!
Te afli clar, la limita saturatiei de a-ti regasi zambetul. Intrebarea mea ar fi: ce te bucura in aceasta unica viata? De ce tot acest negativism interior?? Pana si pacatosii au drept la mantuire, ma gandesc!.. Pana si necredinciosii au parte de miracole! Cu siguranta! Pana si pesimistii au dreptul la speranta! De ce uiti mereu de ea?? Nu e drept!! Nu e nici fundamentat, nu este nicidecum scuzabil! Asta nu!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns