021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Nalina »

Buna Vizitator123$5,
Sa fii premiant, dupa mine, e o corvoada:)). Un fel de vrei sa ajungi intr-un punct si pierzi din vedere frumusetea drumului pana acolo.
Alcoolismul este o boala cronica.
In opinia mea la fel este si codependenta, desi, o boala a mintii si a pierderii sufletului. Care poate fi adusa la un nivel minim latent dar cu care traiesti toata viata. In fiecare zi, eu personal, multumesc cerului pentru ca sunt sanatoasa eu, apoi copilul meu si toti ai mei. Si da, am capatat o liniste, prin psihoterapie in mod special, si un egoism cat de cat la.un nivel decent, cat sa nu ma mai consum cum o faceam.
Cand mi se pare ca o iau pe o panta descendenta citesc de regula "Femei care iubesc prea mult" cartea lui Robin Norwood sau "Daca barbatii ar vorbi" a lui Alon Gratch. In cele cateva ore de stat cu nasul in carte imi trec gandurile si de fiecare data mai descopar o nuanta pe care nu am sesizat-o la ultima citire. Ma ajuta si copilul care este dependent de mine, momentan, fiind atat de mic. Si ma scutur si imi spun ca a zi am toate motivele sa am o zi frumoasa. Maine e o alta zi.
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Andreea S »

Te imbratisez, Nalina!
Rezonez cu tine maxim!
Am citit eu pe undeva ca nu e bine sa se "consulte" prea mult una cu cealalta dar imi face mare placere sa te citesc.
Ti-am citit si povestea intiala. Admir puterea ta de intelegere, cum accepti alcoolismul ca pe o boala, pe alcoolic ca pe un bolnav, nu il judeci, nu vrei sa arda in focul iadului pt ce iti face (cum gandeam eu intr-o vreme), ai stabilit o conexiune extraordinara cu sotul tau. Stiu ca nu e usor!
Esti deosebita!
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Nalina »

Parca ai descris-o pe mama, app de asta cu focul iadului. Pai cand ai ajuns sa urasti un om, cred eu ca nu mai e cale de intoarcere, orice ar face omul ala. Si de fapt, in relatie sunt doi. Alcoolicul simte ca e urat, respins si mai abitir bea. Sa pedepseasca si sa se pedepseasca. Asa e tata. E problema lui, da, nu bea in gura mamei, DAR,( si acum vb pt mine si pt toti codependentii) tu ca jumatate care nu bea, nu sta sa ajungi ca mama. 60+ de ani, viziune in viitor 0 fara el, mai bine cu rau decat fara rau etc.
Pe mine ma ajuta si el. In sensul ca e suflet cald, nu este violent, ne intelegm unul pe celalalt, uneori chiar fara prea multe cuvinte. Nu mai neaga faptul ca este alcoolic. Doar ca ...ranile se inchid - vorba lui Tudor, nu se vindeca - in timp, cu rabdare, cu compasiune fata de tine, cu constientizarea reala a ceea ce faci zilnic.
Oamenii din viata noastra si actiunile lor nu vin cu certificat de garantie. Eu imi asum acest lucru. In viitor daca nu voi mai fi in stare sa fac asta, o sa am alternativa, cu siguranta. Dar mai bine sa fac ce-am invatat aici, pe forum, de la alcoolici. Sa imi vad de ziua de azi.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Raza de soare »

Invingatoareo, imi pare rau sa vad prin ce treci :( doresc sa ti fie bine :) esti o fiinta pozitiva si tare, capabila sa treci peste orice impas! 🤗💗
Am citit aseara in zigzag....

Dora, tu de fapt cat bei si cand si de cate ori? Nu mi am dat seama din ce ai scris pana acum😚

Ieri am fost la o zi de nastere cu mai multa lume si era un tip care umplea paharele tuturor, cum vedea ca are cineva paharul gol, cum poc...turna...din cauza asta 2 s au facut manga, si el...
Eu am baut 1 paharel mic de afinata, mi l umpluse si pe al doilea, dar l am lasat acolo langa mine, cand venea cu turnatul i l aratam ca mai am :)) s a si umplut si cu muste ...i am spus ca nu suntem la concurs.

In situatia asta cine exagereaza, cel care toarna la altii intruna sau cei care ii fac jocul si golesc paharele pt a le fi umplute? Niste fete s au si suparat pe iubitii lor ca i fac jocul si i au luat acasa....
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Buna Raza de soare!

Iti multumesc pentru intrebare. In ultimii trei ani, consumul meu a fost tot mai prezent in viata mea.. Inainte, se intampla cam o data la 2-3 zile. In ultimul an insa, am observat o dorinta acuta de a consuma zilnic, si mai grav... o oarecare intoleranta, fapt ce m-a facut sa incerc alcool ceva mai tare decat berea. Asta m-a alarmat ingrozitor. E ceea ce povesteam eu pe forum, insa fara a da detalii. Poate de aici si o lipsa de intelegere a problemei mele, confuzia din partea voastra, credinta ca nu as fi dependenta, etc. Este de inteles. Insa eu stiam cel mai bine. Acum stiti si voi.

Ce pot sa spun Raza de soare..? Tinand cont ca de luni bune nu am mai avut pauze de abtinere, astazi ma aflu in cea de-a saptea zi fara consum, ceea ce mi se pare o reusita, sincer! Am trecut printr-o saptamana de foc, daca ma pot exprima asa. Cu destula dorinta de consum. Iti dau doar exemplul de aseara, daca vrei. Sotul adormise, la fel si copiii. Stiam ca avea in barul de la etaj o sticla cu vin primita cadou. Pe furis, dupa miezul noptii, am urcat si mi-am adus-o in camera, asteptand momentul in care sa fiu sigura ca toti cei ai casei dorm. Tiparul meu de consum si cu care mai lucrez inca, a iesit pur si simplu la iveala din mintea mea ca o dorinta nebuna-nebuna, de neoprit.. Am respirat profund, am incercat sa-mi calmez bataile inimii, am comutat telecomanda pe Netflix, m-am invelit bine-bine spunandu-mi ca sub nici o forma nu voi ajunge sa desfac acea sticla cu vin. Sub nici o forma nu aveam sa ma trezesc a doua zi dimineata cu remuscari. Si nu s-a intamplat. Nu am consumat! Iar azi, ma simt bine si mandra. Pana si oglinzii i-am zambit. Azi, chiar m-am iubit. :)

Tu ce mai faci Raza de soare? Ti-am dus lipsa pe forum. Ai o fire sclipitoare.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Buna draga Vizitator123$5!

M-au distins clipurile tale. Sincer, nu stiu cum le gasesti pe net, dar esti foarte creativa muzical vorbind si nu numai..
Iti multumesc pentru raspuns, in primul rand. Are dreptate si Lupica, in postarea lui. Consumul e cu totul nefolositor si cu toate acestea, este atat de adictiv. Ma gandeam ce il face atragator pentru noi, oamenii. Euforia, cu siguranta. Gandul amagitor ca atunci cand consumam alcool suntem mai "cool", nu ne plictisim, ne aduce somnul mai repede, ne face mai vorbareti, uitam de problemele noastre si asa mai departe. Din experientele voastre, a celor abstinenti, s-a dovedit statistic ca problemele sunt si vor ramane aceleasi, la fel si bucuriile. Diferenta o face luciditatea cu care le poti gestiona, energia cu care le poti rezolva si placerea cu care te poti bucura de viata constient, liber si senin. Da, asta am invatat eu din povestile voastre draga mea Vizitator123$5. Topicul tau imi da adesea acest feedback si totodata credinta maxima ca se poate.

Ai dreptate, ca de obicei. Asta fac eu acum. Numar orele, zilele, dar mai ales fricile mele. Cu ele ma confrunt serile cel mai mult. Pasesc ziua pe "coaja de ou", la modul.. "Hei, orice-ar fi, nu ma incarc negativ! Orice-ar fi, inchei seara cu bine". Cam asa sunt eu zilele acestea.. Experimentez situatii noi, fac ce nu faceam alta data pentru mine, schimb tabieturi, metehne, dorinte, placeri.. Imi construiesc pas cu pas un drum catre o abtinere cat mai longeviva daca se poate, insa imi dau seama ca si cel mai mic "click" ma poate readuce catre primul pahar. Aici sunt. La un singur "pocnit din degete", daca ma intelegi.. Ma simt ca un robotel teleghidat, o marioneta tinuta in sfori de un "papusar" numit ADICTIE. El tine toata vointa mea si o comanda dupa bunul lui plac. Singura "arma" cu care simt ca pot "lupta" este linistea mea sufleteasca. Impacarea. Nu am gasit alta. Orice-ar fi, nu-mi doresc valuri, altfel.. as fi o barcuta scufundata iar in ape beti. Nu, nu-mi mai doresc asta. Nu am ajuns chiar jos, dar am ajuns. Mental, mi-a ajuns! E o suficienta de care ar trebui sa profit, neaparat! Acum sau.. mult prea tarziu. De mine depinde, nu-i asa?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Dora :)

Este un raspuns la obiect, eu nu s in masura sa judec pe nimeni, daca tu consideri ca ai o problema, solutia e la tine :)

Eu sunt bine, multumesc de intrebare :) imi facusem planuri sa ajung pe muntele Olimp, dar in situatia asta cu pandemia stau mai mult pe acasa, in tara...nu vreau sa risc vreo amenda in euro :))
Intre timp, daca s a mai dezbumbat vremea am fost pe la Padis, Cheile Galbena, am facut in 3 zile mai multe trasee combinate, am urcat si coborat 7-8 ore pe ziii si, la 43 de ani, am dormit si eu pt prima data in cort :)) prima noapte mai iepureste asa, auzeam tot felul, iar dimi venise turma de oi, cireada de vaci la corturi, nu stiam cum sa ies mai repede din cort. A doua si s treia noapte mi s a rupt filmul, n am mai auzit pe nimeni, nimic.
Partenerul meu mi a spus ca in a treia zi urmeaza un traseu greu, cu coborat pe lanturi pe un perete vertical...ajunsesem pana la un punct cu el, unde mai apareau si alti turisti si pe care el i a intors din drum ca erau niste amatori de fapt...dat pe mine nu m a intors din drum :)) ma apucase un pic disperarea, imi ziceam - inapoi nu mai pot merge, numa inainte - am parcurs si traseul asta cu lanturi fara probl....dupa 7 seara eram cu burta la soare :)
Am reinceput si sportul la sala, sunt incantata :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Raza de soare »

Nu sunt o fire fricoasa, n am temeri, dar la cum mi au prezentat ei traseul asta, incepusem sa am emotii? :d sa merg, sa nu merg?!?
M a "consolat" cu o seara inainte ca nu ma duce pe traseul ala sa ma piarda ca mai are nevoie de mine :))
Daca ar fi sa cuantific, traseul asta cu lanturi mi a parut mult mai usor decat cel cu intrarea in Portalul A...unde apa mi a ajuns pana la brau intr un loc...in pestera, pietrele sub apa sunt mai alunecoase, debitul apei puternic....aproape imi inghetasera picioarele :d

In fine, io ma bucur de fiecare moment si de faptul ca sunt lucruri noi pt mine, ca apar provocari noi in viata, altfel m as plictisi....doar sa stau.

La multi ani, Dora! Racusor sensibil si drag :) sa ti se implineasca toate dorintele, sa ai parte de ce e mai bun pe lume 😙🤗
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de HOPE »

Vizitator123$5, felicitari pentru perseverenta cu care ai stat conectata pe forum!💐
Fa Rai din ce ai!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Airam »

Vizitator123$5, daca tu poti avea o parere, pot avea si eu, legat de sinceritatea de pe forum.
Încuiat