021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor

Mesaj de Raza de soare »

Daca pe Speranta ai innebunit o cu clopotul lui Gauss, io sunt contrariata cu cele 24 linguri cu miere :) intr o zi? :)
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ajutor

Mesaj de And_y »

Buna seara Vlad,
Bine ai venit pe forum!
Din cele scrise de tine mai sus trag concluzia ca lucrezi intr-un domeniu tehnic, cel mai probabil programare.
Daca bei in continuare o sa fie tot mai rau, daca te opresti o sa fie bine. Nu e usor, sunt niste ani in care ai obisnuit creierul cu alcool. Nu e ceva imposibil, sunt altii care au fost in situatii mai grave si au astazi multi ani de abstinenta.
Tine legatura cu forumul.
Nimic nu e intamplator.
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Buna dimineata tuturor!
Sa aveti o zi frumoasa!
Da, am citit despre o cura cu miere dura, e vorba de 900ml in 24 de ore, insa mi se pare absurda, nu-s Winnie de pluș. :))
Totusi, vad ca ajuta vreo 10 lingurite zdravene pe zi, de-alungul ei.
Sa stiti ca de cand scriu aici, nu am mai zacut ca inainte.
Sunt mai optimist!
Spor in toate!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Vlad !
Mă bucur pentru că te simți mai bine și optimist.
Mierea este foarte bună și lămâia pentru că întărește sistemul imunitar dar înlocuiește și zahărul din alcool.
Că lichid ceaiul de sunătoare este un pansament gastric foarte bun.
Îți doresc să îți dorești și chiar sa rămâi în abstinență continuă.
Două lucruri se cer pentru început:
Să nu ne bei primul pahar și să nu mori.
O săptămână frumoasă îți doresc și abstinența senină!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

Vlad, eu nu sunt alcoolica, ci un consumator in limitele normalului. Mi am facut si eu testul ala cu 10 intrebari, zero la toate. Am trait in schimb cu un alcoolic o bucata de timp, arhisuficient cat sa nu mai vreau un partener consumator inrait, cat sa dorm si eu linistita, in aer curat, fara emotii sa se inece cel de langa mine. In ultimul an cu el n am consumat deloc alcool, gandind atunci ca poate ii piere si lui pofta :))
Nici nu mai stiu cand am baut ultima oara, nu gasesc un refugiu, confort, placere in alcool, cand beau totusi ma opresc dupa un pahar de orice ar fi. Nu inteleg nici "beau o bere de sete", la mine setea se stinge cu apa. Sucul imi provoaca sete, bizar. Daca beau suc, pe urma beau si apa :)) Am fost la o terasa zilele trecute si m am uitat pe meniu la bauturi nealcoolice, niste cocteiluri pompoase, unul era cu suc de turta dulce?!?, am ales tot cafeaua cu model, fara zahar si apa. Capuccino era, asta parca tine si de foame....
E adevarat ca timpul meu este ocupat, in ultimele luni daca am avut 2 zile libere efectiv pt mine, sa ma plimb, sa stau, sa nu fac nimic. 2 duminici.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

Buna dimineața, Vlad !
Bună dimineața, Tuturor !
Bună dimineața, Rază de soare !
*Numai un alcoolic poate să înțeleagă alt alcoolic."
Dragă Rază de Soare sa nu îți fie cu supărare dar cred că te plictisești groaznic căci altfel nu îmi explic mesajul tau.
Felicitări pentru că nu ești alcoolică.
Dacă nu ești alcoolică nu ști ce este în mintea unui alcoolic, ce luptă se duce cu el însuși.Ce dramă trăiește un alcoolic care se învinovățește, se blamează, se blesteamă singur.
Și atunci care este scopul mesajului tău. ?
Crezi că Vlad nu vrea să se oprească?
Numai că la el încă nu s-a produs declicul care sa î-l rupă de alcool.
Poate că(zic și eu) că și tu Rază de soare ai nevoie de ajutor dacă ne scri si nu ști cum să arăți, nu cred ca vrei să ne arăți superioritatea ta, ,poate codependența ta are simpte nevoie de control.
Îți sugerez că alături de acest forum (rămâi cu noi că ai ce învăța și de aici) să citești pe site-ul de Codependență.
Te rog să nu pui la suflet spusele mele ci sa reflectezi la ele.
O zi frumoasă îți doresc! Mohttps://www.crainou.ro/2017/10/18/alcoolicii-an ... bstinenta/
De citit pentru că ajuta :
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Buna dimineata tuturor!
Ieri desi am baut putin, am avut o zi plina - am lucrat iar, mi-am ocupat timpul cu diverse, teme, gatit, curat, na.. chestii de single parent.
Raza de soare, daca ai trait cu un alcoolic stii bine ca suntem diferiti, precum un diabetic si altul nu. Si diabeticul mai ciupeste o prajitura, insa de pofta ori ciuda si ar manca 100.
Precum spuse Tudor, crezi ca nu vreau? Vai vai... ce jind am sa fiu ca acum 10 ani - slim fit, sa am energie, sa beau doar seara o sticla cu vin alaturi de vineva drag, iar dimineata o cafea cu lapte. Sa joc tenis, sa dau doua ture de parc, sa fiu om normal in esenta.
Sa stii ca alcoolul, desi este ceva genetic ca si dependenta, ori instaurat treptat, se aciueaza adesea pe un suflet ratacit, slabit, fara incredere de sine, poate depresiv, desi nefiind o regula. Alcoolicul da vina pe altii in genere, bea din cauza X, se minte singur. Initial alvoolul amelioreaza traumele, pana ajunge sa le amplifice. Multe traume vin insa chiar de la alcool!
Unii alcoolici creeaza minuni la bautura, precum Nichita Stanescu, altii fac crima, altii bat, altii injura. Este o frustrare acolo dura, sa stii. E atat de complex ca poti scrie o carte despre cumulul de trairi interioare, fizice si psihice.
Nu vreau sa te superi pe mine, Raza, insa desi "te felicit ca ai scapat de belea", Cine vrea unul langa?!?, ai totusi o mica doza de egoism ce reiese din mesajul tau, care de altfel imi arata ceea ce imi doresc - libertatea ta! :) Dar stii cum este sa fii in carcera, batut de ganduri si trairi, si sa vrei in Parc? Sa fii legat si batut cu biciul? Eu urasc alcoolul. Nu-mi mai face nivio placere, il urasc. Insa e precum cocaina, intelegi? Il dai pe gat sa supravietuiesti. Da, e lamentabil. In timp ce scriu imi dau seama cat de bolnav sunt in fapt. Cat de dereglat de la normalul tau.
Raza, zici ca esti fosta mea prietena. Ea a plecat pentru ca nu am avut niciun suport din partea ei. Ma bucur pentru ea, ar fi fost un drum fain impreuna, insa cand ii spui unei femei la betie "fmm", ... vorbele nu se uita, intelegi?
Pot sa imi cer scuze, sa ma justific ca eram beat, pana la Alpha Centauri.
Totusi, cand era cu mine, eram om, nu beam decat foarte rar, o iubesc inca enorm si ... din frustrare ca nu s-a mutat cu mine, am cazut. E si un cerc vicios la alcoolic, in cazul meu asa a fost. Am zacut dupa ea band...desi eu am alungat-o. Ea e o femeie independenta, puternica, acida, ... nu am dus jocul ei adesea si am baut de ciuda. Vezi? E dependenta.
E complexa treaba, Raza.
Sa dau vina pe ea?
M-a tinut cineva sa nu beau, sa fiu o forta? Nu.
Ma bucur ca poti bea un pahar linistita ori nu o luna.
Eu beam cu ea o sticla cu vin.
Ea un pahar, hai rar 2, eu terminam sticla coborand apoi la bucatarie inainte sa adorm.
Apropos, "setea" nu e de apa, ci de drog. Sunt stari diferite, excluzand deshidratarea (simptomele specifice). Dupa apa nu tremura patul cu tine in 12 ore, nici nu ai frisoane si transpiratie rece, ci ... doar sete.
:)
Zi faina.

* Gauss e binisor. :)
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

PS. Iti dai seama, Raza, caci eu nu am baut nimic acum, dar fiind si rau de gura by default, nu scapi!, stii cum ai facut tu acum?

Cum era sa ma duc eu in 2015 la mama la Fundeni, Sectia II Oncologie, etajul 3, salonul 302, sa ma asez pe un scaun si sa le explic tuturor de acolo ca azi mi-am facut analizele si mi-au iesit leucocitele 4600 (limita normala 4000-8000), sunt super bine, voios, toti avand peste 200.000.

:) cool, nu?
Bravos, Vlad.
Ne bucuram ca esti sanatos.
:))))

* Nu-mi spune de testul de 10 intrebari. Caut cu greu un raspuns cu ZERO. De aceea am ajuns aici, de disperare ca mi-am dat seama ca-s naibii anormal.
** Nu ma cert, iti multumesc pentru raspuns insa accepta te rog frumos si realitatea mea, precum si obiectivitatea.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

Mulțumesc, Vlad pentru sinceritatea ta!
Îți doresc să reușești!
Am reușit atâția vei reuși și tu.
Totul este să îți dorești abstinența că pe aer.
Știu, ușor de spus dar greu de făcut pentru voința este 0 . Mai ramane bunăvoința.
Rămâi abstinent și lucrurile se vor îmbunătăți.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Raza, stiu perfect ce inseamna codependenta. Si eu si familia mea am trait asta 20 de ani cu bunicul meu, un om deosebit, care devenea o fiara cand bea. M-a invatat sa merg cu bicicleta, am avut o copilarie frumoasa cu el si o adolescenta apoi crunta.
Stiu ce inseamna sa iubesti, sa vezi cum se degreaza treptat un om, sa nu poti face nimic, sa te straduiesti, sa nu intelegi adesea de ce. Era un om minunat!
Vrei sa iti spun ceva?
Ma bucur tare ca nu intelegi ce e in sufletul unui alcoolic.
Te-a ferit Dumnezeu.

Nici eu nu intelegeam. Ma gandeam ca vad bunici in Cismigiu jucand sah, iar al meu bea si se lua de cei ce jucau alba-neagra la Big Berceni ca furau oamenii, adesea fiind batut cu spitalizare. Ori se pierdea in alt cartier. Era vaduv chipurile se terminase Universul dupa bunica mea, Zeita lui. :)

Stii cand am inteles?
Probabil ca stii.

Zi faina tuturor!
Scrie răspuns