021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

5 august

ASCULTĂ CU ATENŢIE

Cât de insistent ne revendicăm dreptul de a decide noi înşine ceea ce vom gândi şi cum vom acţiona!
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Dacă accept şi acţionez conform sfaturilor celor care au făcut ca programul să aibă efect asupra lor, am şanse să depăşesc limitele trecutului. Unele probleme vor dispărea complet, în timp ce altele vor necesita multă răbdare şi acţiuni bine gândite. Ascultând cu atenţie în timp ce alţii îşi împărtăşesc experienţa, aş putea să-mi dezvolt intuiţia în rezolvarea problemelor neprevăzute. În ce mă priveşte, este în general indicat să evit acţiunile pripite. Prezenţa la întruniri sau discuţia cu un membru AA vor reduce îndeajuns tensiunea pentru un suferind aflat în pragul disperării, aşa cum sunt eu. Abordarea problemelor în întruniri, cu alţi alcoolici cu care intru în contact sau cu naşul meu în particular, ar putea schimba aspectele situaţiilor în care mă pomenesc. Îmi identific defectele de caracter şi încep să văd cum acestea acţionează împotriva mea. Când mă încred în puterea spirituală a programului, când am încredere în ceilalţi că mă vor învăţa ce trebuie să fac pentru a duce o viaţă mai bună, descopăr că pot să am încredere în mine că voi face ceea ce trebuie.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

6 august

MÂNAŢI

Mânaţi de o sumedenie de forme de frică, autoamăgire, egoism, le aducem insulte semenilor noştri, iar aceştia ne răspund cu aceeaşi monedă.
ALCOOLICII ANONIMI

Egoismul a fost forţa care stătea la originea alcoolismului meu. Beam ca să mă bucur de reuşitele mele şi beam ca să-mi înec amarul. Atitudinea umilă este soluţia. Învăţ să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu. Naşul meu îmi spune că sprijinul acordat semenilor mă ţine departe de alcool. Dar acum mă întreb: Am căutat oare să aflu care sunt planurile lui Dumnezeu pentru mine? Am sprijinit activitatea grupului meu AA?
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

10 august

NE MAI DUBLĂM ÎNCĂ O DATĂ EFORTURILE

Într-o măsură oarecare, făcuse deja lucrul acesta atunci când şi-a făcut inventarul moral, dar acum a sosit clipa când trebuia să-şi mai dubleze o dată eforturile pentru a vedea câte persoane au avut de suferit de pe urma lui, şi în ce mod.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pe măsură ce abstinenţa mea se prelungeşte, devin din ce în ce mai conştient de faptul că sunt o persoană de valoare. Pe parcursul acestui proces, sunt mai în măsură să-i tratez pe cei din jurul meu ca având aceleaşi drepturi ca şi mine, iar odată cu aceasta îmi dau seama că acestea sunt persoanele cărora le provocasem suferinţă în timpul perioadei mele de alcoolism activ. N-am minţit pur şi simplu, ci l-am minţit pe Tom. N-am înşelat pur şi simplu, ci am înşelat-o pe Joe. Ceea ce păreau a fi nişte fapte impersonale, erau de fapt nişte atacuri la persoană, deoarece era vorba de persoane – oameni de valoare – cărora le-am provocat suferinţă. Trebuie să fac ceva în legătură cu oamenii pe care i-am rănit, astfel încât să mă pot bucura de o abstinenţă liniştită.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 august

ÎNLĂTURÂND STICLA PISATĂ

Inventarul moral este o examinare la rece a prejudiciilor care ne-au afectat pe parcursul vieţii şi efortul sincer de a le privi dintr-o perspectivă reală. Este ca şi cum am înlătura sticla pisată din măruntaiele noastre, substanţa emoţională care încă mai provoacă leziuni şi inhibiţii.

ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Lista de la Pasul Opt m-a atras într-un iureş al resentimentelor. După patru ani de abstinenţă, eram blocat de negare şi legat de o relaţie abuzivă în curs. Lupta dintre frică şi mândrie s-a mai atenuat pe măsură ce cuvintele Pasului mi-au trecut de la cap la inimă. Pentru prima dată după mulţi ani, mi-am deschis cutia cu culori şi mi-am vărsat furia adevărată, o explozie de roşu, negru şi galben. Când m-am uitat la desen, pe obraji îmi curgeau lacrimi de bucurie şi de eliberare. În boala mea, am renunţat la artă, o pedeapsă auto-impusă mult mai mare decât oricare alta venită din exterior. În timpul recuperării, am aflat că suferinţa pricinuită de defectele mele este chiar soluţia pe care o foloseşte Dumnezeu pentru a-mi curăţa caracterul şi pentru a mă elibera.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
mudokins
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 11 Aug 2021, 20:44

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de mudokins »

E multy de citite si eu sunt uj pic ....[...]!
mudokins
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 11 Aug 2021, 20:44

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de mudokins »

se poate fara alcol?..,,.,,.nuinhnmj
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 august

REPARAREA PREJUDICIILOR

Încercăm să ne debarasăm de sechelele trecu­tului care s-au acumulat din cauza îndărătniciei noastre de a trăi conform propriilor capricii şi de a fi noi cei care decidem regulile jocului. Dacă ne lipseşte voinţa de a face aşa ceva, ne rugăm până ajungem s-o obţinem. Ţineţi minte că am stabilit de la bun început că vom merge până în pânzele albe pentru a ieşi victorioşi din lupta cu alcoolul.

ALCOOLICII ANONIMI

Nu mi-a fost cine ştie ce greu să fac o listă cu toate persoanele cărora le-am provocat suferinţă. Acestea au apărut în inventarul de la Pasul Patru: oameni cărora le port pică, reală sau închipuită, şi cărora le-am adus prejudicii prin acte de răzbunare. Pentru o vindecare cât mai desăvârşită, credeam că nu contează dacă cei care mi-au adus prejudicii pe bună dreptate se vor corecta în faţa mea. Ceea ce este important în relaţia mea cu Dumnezeu este că stau înaintea Lui ştiind că am făcut tot ce am putut ca să repar răul făcut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 august

N-AM RĂNIT OARE PE NIMENI?

Cu toate acestea, unii dintre noi au dat peste o problemă foarte diferită. Ne-am ţinut scai de ideea că, pe vremea când consumam alcool, n-am rănit pe nimeni în afară de noi înşine.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pasul acesta părea atât de simplu. Am identificat câteva persoane cărora le-am provocat suferinţă, dar nu mai puteam da de ele. Totuşi, Pasul acesta mă tulbura şi evitam să vorbesc despre el. Cu timpul, am învăţat să analizez Paşii şi perioadele vieţii mele care mă nelinişteau. În urma căutărilor mele, am dat peste părinţii mei, care suferiseră foarte mult de pe urma faptului că m-am izolat de ei; angajatorul meu, care era îngrijorat de absenţele mele, de pierderile de memorie, de toanele mele; precum şi prietenii mei, pe care îi evitam fără niciun fel de explicaţie. După ce am fost pus în faţa realităţii suferinţelor pe care le-am provocat, Pasul Opt a căpătat un nou înţeles. Nu mai sunt neliniştit şi mă simt curat şi uşor.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 august

AM RUPT LEGĂTURA

S-ar putea ca în clipa următoare să ne între­băm ce avem în vedere atunci când spunem că le-am „făcut necazuri” celor apropiaţi? La urma urmei, ce fel de „rele” îşi provoacă oamenii unul altuia? Pentru a defini într-o manieră practică cu­vântul „rele”, am putea să-l numim rezultatul colizi­unii instinctelor, care le provoacă oamenilor preju­dicii de ordin fizic, mental, emoţional sau spiritual.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Mergeam la întâlnirile legate de Pasul Opt, gândindu-mă întotdeauna că „nu prea i-am rănit pe alţii, mai mult pe mine”. Dar a sosit clipa în care mi-am întocmit lista şi n-a fost chiar aşa de scurtă cum îmi imaginam. Ori îmi plăcea de tine, ori nu-mi plăcea, ori aveam nevoie de ceva de la tine – mai simplu nici că se putea. Oamenii nu făcuseră ceea ce voiam eu să facă, iar relaţiile apropiate scăpaseră de sub control din cauza solicitărilor neîntemeiate ale partenerilor mei. Erau acestea cumva „păcatele omisiunii”? Din cauza bolii mele, am cam rupt legătura cu lumea – nu trimiteam niciodată scrisori de felicitare, nu răspundeam la telefoane, nu eram disponibil şi nici nu luam parte la viaţa altora. Ce plăcere a fost să analizez aceste relaţii, să-mi fac inventarele în linişte, doar în preajma lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu, şi să progresez pe zi ce trece, dornic de a fi corect şi sincer în relaţiile mele!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 august

ÎNDREPTAREA GREŞELILOR

Deşi suferinţa provocată altora nu a fost cine ştie ce mare, de multe ori vom descoperi că suferinţa emoţională provocată nouă înşine a fost considerabilă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Te-ai gândit vreodată că suferinţa provocată vreunui partener de afaceri, sau poate vreunui membru de familie, este atât de nesemnificativă încât chiar n-ar merita nici o scuză, căci e foarte probabil că nici măcar nu-şi vor aduce aminte de ea? Dacă acea persoană, precum şi suferinţa ce i-am provocat-o, persistă în conştiinţa mea, făcându-mă să mă simt incomod, sau poate chiar vinovat, atunci îi trec numele acelei persoane în „lista de reparaţii” şi sunt dispus să-mi cer iertare sinceră, ştiind că, odată ce această parte foarte importantă a recuperării mele este dusă la bun sfârşit, mă voi simţi calm şi relaxat în ceea ce priveşte persoana respectivă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns