021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Duminica frumoasa tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Tudor, buna tuturor celor care citesc!
Scriu la tine pentru desigur toata lumea citeste aici si poate se mai regasesc si altii in situatia mea si poate este de ajutor!
Asadar, am constatat pt mine ca din cand in cand parca imi da tarcoale un inceput de tristete, suparare, depresie intr-un fel, pt ca tot este un termen des folosit.Ghidandu-ma dupa faptul ca nu trebuie sa te lasi "cazut" in asa ceva ci trebuie sa te ajuti , nu am stat prea mult pe ganduri si am plecat la un meci de fotbal cu prietenii.M-am intors total refacut, cu o stare de bine ca cea pe care o asteptam si cred ca este cel mai bun lucru pe care il poti face in loc sa bei, in astfel de cazuri.Poate fi inlocuit fotbalul cu mersul la sala, mers in parc, alergat, etc.

O zi frumoasa cu abstinenta senina si sanatoasa va doresc tuturor!

Multumesc, Tudor!

https://www.youtube.com/watch?v=JVpTp8IHdEg
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

[quote="Ginditorul"]Buna dimineata Tudor, buna tuturor celor care citesc!
Scriu la tine pentru desigur toata lumea citeste aici si poate se mai regasesc si altii in situatia mea si poate este de ajutor!
Asadar, am constatat pt mine ca din cand in cand parca imi da tarcoale un inceput de tristete, suparare, depresie i
/quote]
Bună dimineața!
Atunci câna încearcă melancolia, depresia, tristețea , "supărarea pe lume" îmi trece repede aducându -mi aminte de RECUNOȘTINȚĂ.
Recunoscator pentru tot ce am și fericit sunt că le am .
Sunt in viață,
Sunt întreg,
Am familie,
Am o groază de prieteni in recuperare
Avem un acoperiș deasupra capului,
Am serviciu și din ce trăi decent,
Și pot enumera mai departe... lucrurile mărunte umplu viața.
"Eram supărat că nu am pantofi.
Am văzut un om fără picioare și mi-a trecut. "
O zi frumoasă vă doresc.

P.s. De câte ori îl văd pe Robert de Niro îmi aduc aminte cum sa gonesc depresia. 🙂


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

La mesajul meu de jos am omis sa scriu că sunt Recunoscător pentru că sunt abstinent de la alcool de 13 ani
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Tudor si turor celor care citesc!
Foarte adevarate si intelepte cuvinte si imi dau seama cand trece"valul" supararii mele de esenta lor...De foarte multe ori nu stiam cum sa gestionez situatii neplacute reale sau imaginare si tot de foarte multe ori le gestionam gresit si repet si in zilele de astazi fac uneori greseala si incerc sa ma corectez.Am fost acum ceva timp la un control medical de rutina si in timp ce asteptam la lift am facut loc unui domn care impingea un carucior in care era o doamna paralizata, probabil sotia lui.Nu erau batrani si m-am gandit imediat cate cruci grele sunt pe lumea asta...si de multe ori in viata pretuim binele atunci cand nu-l mai avem, foarte valabil si pt alcoolici...
Recunostinta trebuie sa existe in fiecare zi si-ti multumesc foarte mult pt raspuns!

O zi frumoasa cu abstinta senina va doresc tuturor,
cu recunostina!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Recuperarea din dependența de alcool este posibilă pentru oricine.
Tot așa cum dependența nu "lovește oameni" doar dintr-o anumită categorie socială ci "atinge" și pe cel de la mătură dar și persoane din politică, lumea artistică.. tot așa și recuperarea este posibilă și pentru artiști precum Eric Clapton :
<<"...„M-a șocat să realizez că eram într-un centru de tratament, un mediu presupus a fi sigur și eu eram în mare pericol. Am fost absolut îngrozit… eram într-o disperare totală.”
„În acel moment, aproape de bună voie, picioarele mi-au cedat și am căzut în genunchi. În intimitatea camerei mele am implorat după ajutor. Nu aveam nici o idee cu cine credeam că vorbesc, știam doar că am ajuns la capătul puterilor, nu mai aveam cu ce să mă lupt”, mărturisește Clapton. „Apoi mi-am amintit ce am auzit despre predare… ceva ce am crezut că nu aș putea face niciodată, mândria mea pur și simplu nu permitea acest lucru, dar am știut atunci că din proprie voință nu aș face niciodată asta, așa că am cerut ajutor, și, acolo jos în genunchi, am primit… m-am predat.”
Asta a fost în 1987. Eric Clapton este de atunci în abstinență.
A fost nevoie de doar câteva zile după această experiență ca el să realizeze că ceva profund a avut loc în viața lui. „Un ateu ar spune, probabil, că a fost doar o schimbare de atitudine și într-o anumită măsură, chiar este adevărat, dar a fost mult mai mult decât atât”, spune el. „Am găsit un loc unde să apelez, un loc care știam că este acolo, dar niciodată nu voiam cu adevărat să apelez, sau oarecum aveam nevoie, să cred…”
„Din acea zi și până acum, nu am mai ratat niciodată să mă rog dimineața, în genunchi, cerând ajutor pentru acea zi și seara, pentru a-mi exprima recunoștința pentru viața mea și, mai presus de toate, pentru abstinența mea”, continuă Clapton. „Aleg să îngenunchez pentru că simt că trebuie să mă umilesc când mă rog, și eu cu ego-ul meu, cred că acesta este cel mai bun lucru pe care îl pot face. Dacă mă întrebi de ce fac toate astea, îți voi spune… pentru că funcționează, pur si simplu. În tot acest timp în care am fost treaz, nu m-am gândit niciodată serios să beau ceva sau să iau un drog sau vreun medicament. Nu am nici o problemă cu religia, și am crescut cu o curiozitate puternică despre problemele spirituale, dar căutarea mea m-a dus departe de biserică și de orice cult care invită la o călătorie internă. Înainte de a începe recuperarea mea, am găsit Dumnezeul meu în muzică și arte, cu scriitori ca Hermann Hesse, și muzicieni ca Muddy Waters, Howlin ‘Wolf și Little Walter. Într-un fel, într-o formă, Dumnezeul meu a fost mereu acolo, dar acum am învățat să și vorbesc cu el.”
În 1991, fiul de patru ani al lui Clapton a murit din cauza unei căderi accidentale de la înălțime din Manhattan Highrise . „Nu pot nega că a existat atunci un moment în care mi-am pierdut credința, iar ceea ce mi-a salvat viața a fost dragostea și înțelegerea necondiționată pe care le-am primit de la prietenii și semenii mei în programul în 12 pași”, scrie el. Piesa „Tears In Heaven” s-a născut din chinul acelei tragedii pentru a-l ajuta să facă față…
Clapton mergea la întâlnirile AA și oamenii îi aduceau cafea și-l lăsau în pace să-și trăiască durerea. Odată, i s-a cerut să conducă întâlnirea. Se discuta pasul 3 – cel care spune să-ți predai voința proprie în grija lui Dumnezeu. În timpul întâlnirii, el a povestit experiența spirituală pe care a avut-o când a căzut în genunchi și a cerut ajutor pentru a rămâne abstinent. „Am spus în întâlnire că acea constrângere a fost luată în acel moment și, în ceea ce mă privește, aceasta era o dovadă fizică că rugăciunile mele au fost ascultate”, relatează el. „După ce am avut această împărtășire, am mai spus: Știu acum că am să pot trece și prin asta…”
Spre surprinderea lui, o femeie a venit la Clapton după întâlnire și i-a spus, „Tocmai mi-ai șters și ultima mea scuză pentru a bea ceva.” A întrebat-o ce vrea să spună… „Am avut întotdeauna acest colț mic din mintea mea, în care se ascundea scuza că, dacă ceva s-ar întâmpla cu copiii mei, atunci mi-ar fi foarte justificată o beție…”, a spus ea. „Mi-ai arătat că nu e adevărat.”
Clapton atunci a realizat brusc că, probabil, ar exista o modalitate de a transforma durerea lui chinuitoare și tragedia lui în ceva care ar putea ajuta mult pe altcineva. „Chiar am fost în poziția de a spune, „Ei bine, dacă pot trece prin asta și să rămân treaz, atunci oricine poate! În acel moment mi-am dat seama că nu exista o cale mai bună de a onora memoria fiului meu.”>>
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ambasador »

Frumos om, frumos mesaj. Mulțumesc, Tudor!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Exceptional mesaj Tudor , iti multumesc si eu!
In genunchi sau in picioare, Rugaciunea chiar functioneaza si te ajuta in a-ti afla care este locul tau in lume si faptul ca indiferent cine esti, mandria, egoul etc nu-si au rostul ci modestia este raspunsul existentei noastre.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Super mesajul Tudor!
Seara buna tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Tudor, buna tuturor!
Se spune ca unii alcoolici abstinenti multumesc pentru recuperarea lor deoarece pretuiesc si mai mult binele pe care il au acum.
Agreez si eu in totalitate cu remarca si recunosc ca cel mai important lucru in viata este sanatatea, pt ca daca o pierzi pe asta in zadar sunt toate.
Asadar multumesc si eu cu recunostinta in fiecare zi , lucru pe care il fac si acum, Tudor!
O duminica abstinenta va doresc tuturor!
Scrie răspuns