021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de mizeriashul »

Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 august

ALINAREA

Conflicte emoţionale devastatoare, foarte profunde, uneori aproape date uitării, persistă în subconştientul nostru.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Doar prin intermediul faptelor pozitive aş putea să scap de reminiscenţele de vinovăţie şi ruşine pe care mi le-a lăsat alcoolul. Pe parcursul aventurilor mele din perioada alcoolismului, prietenii mei obişnuiau să spună: „De ce faci asta? Nu faci decât să-ţi provoci suferinţă”. Nu prea aveam pe atunci habar de adevărul incontestabil al acestor vorbe. Deşi i-am făcut şi pe alţii să sufere, o parte a comportamentului meu m-a lăsat cu răni adânci în suflet. Pasul Opt îmi oferă o modalitate de a mă ierta pe mine însumi. Atunci când îmi fac o listă cu cei pe care i-am rănit, îmi alin mare parte din durerile ascunse. Corectându-mă, scap de pietrele de pe suflet, contribuind astfel la recuperarea mea.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 august

DE REFERINŢĂ

Facem din nou referire la listă (inventar). După ce ne-am scos din minte greşelile pe care le făcuseră alţii, începeam cu hotărâre să ne căutăm propriile greşeli. În ce momente am fost egoişti, necinstiţi, înfricoşaţi şi mânaţi doar de propriile interese?
ALCOOLICII ANONIMI

Mă bucur de o libertate extraordinară atunci când nu am nevoie de aprobarea neîntreruptă a colegilor mei de serviciu sau a celor dragi mie. Îmi doresc să fi aflat mai devreme de acest Pas, deoarece - odată ce mi-am construit un cadru de referinţă - mă simţeam în stare să fac următorul lucru bun, ştiind că faptele se potrivesc situaţiilor şi că tocmai asta trebuia făcut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 august

SPRE LIBERTATEA EMOŢIONALĂ

De vreme ce relaţiile deficitare cu alte persoa­ne au reprezentat aproape întotdeauna cauza ime­diată a nenorocirilor noastre, inclusiv a alcoolis­mului, niciun domeniu de cercetare n-ar fi putut oferi rezultate mai satisfăcătoare şi mai de preţ decât acesta.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Voinţa este un lucru ce mă caracterizează, fiindcă se pare că îşi face apariţia după o anumită perioadă de timp, la început conştient, dar după aceea cu o oarecare senzaţie de disconfort, îndemnându-mă să trec la fapte. În timp ce meditam la efectuarea Pasului Opt, dorinţa de a mă corecta în faţa altora a venit ca o dorinţă de iertare a semenilor şi a mea. I-am iertat pe cei din jur după ce am devenit conştient de contribuţia mea la dificultăţile relaţiilor. Vroiam să simt pacea şi seninătatea, descrise în Promisiuni. În urma lucrării primilor şapte Paşi, am devenit conştient de persoanele cărora le provocasem suferinţă şi de faptul că eu eram inamicul meu numărul unu. Pentru a-mi restabili relaţiile cu semenii, ştiam că va trebui să mă schimb. Vroiam să învăţ să trăiesc în armonie cu mine însumi şi cu cei din jur, pentru ca şi eu, la rândul meu, să mă pot bucura de libertatea emoţională. Începutul sfârşitului izolării mele – de semeni şi de Dumnezeu – a venit atunci când mi-am întocmit lista de la Pasul Opt.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 august

ÎN CĂUTAREA ECHILIBRULUI EMOŢIONAL

Când am evoluat şi mai mult, am descoperit că cea mai bună sursă posibilă de echilibru emo­ţional este Dumnezeu Însuşi. Am descoperit că încrederea în justeţea, iertarea şi iubirea Lui de netăgăduit este un lucru înţelept care îşi va dovedi eficienţa acolo unde totul va da greş. Dacă aveam într-adevăr încredere în Dumnezeu, n-am fi putut prea lesne să jucăm rolul lui Dumnezeu în relaţia noastră cu semenii, şi nici nu ne-am fi simţit tentaţi să depindem în totalitate de protecţia şi grija umană.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Toată viaţa mea am depins de oameni pentru nevoile mele şi siguranţa de ordin emoţional, dar astăzi nu mai pot trăi în felul acesta. Cu ajutorul îndurării divine, mi-am recunoscut slăbiciunea în faţa oamenilor, a locurilor şi a lucrurilor. Fusesem cu adevărat un „dependent de oameni”; oriunde m-aş fi dus, trebuia să existe cineva care să-mi acorde câtuşi de puţin atenţie. Era genul de atitudine care n-avea cum să nu ducă la ceva rău, deoarece cu cât mai mult depindeam de oameni şi aveam nevoie de atenţie, cu atât mai puţin aveam parte de ea.
Am renunţat să mai cred că vreo forţă uma­nă m-ar putea scăpa de acea senzaţie pustiitoare. Deşi continui să rămân o persoană plăpândă, care are nevoie să lucreze Paşii AA pentru a putea plasa acest principiu deasupra personalităţii, doar Domnul cel iubitor mi-ar putea da pacea sufletească şi echi­librul emoţional.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Da, asta este esenta si cred ca foarte multa lume nu reuseste sa se lase de baut deoarece nu intelege acest lucru: "...când am evoluat şi mai mult, am descoperit că cea mai bună sursă posibilă de echilibru emo­ţional este Dumnezeu Însuşi. Am descoperit că încrederea în justeţea, iertarea şi iubirea Lui de netăgăduit este un lucru înţelept care îşi va dovedi eficienţa acolo unde totul va da greş..."


Foarte frumoase si adevarate mesaje!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

24 august

O ENIGMĂ EFICIENTĂ

S-ar putea să găsim explicaţii referitoare la experienţele spirituale, aşa cum sunt cele care ni s-au întâmplat nouă, dar de multe ori am încercat să mi-o explic pe a mea şi nu am reuşit decât s-o descriu. Cunosc sentimentul pe care mi l-a lăsat şi rezultatele pe care le-a avut, dar îmi dau seama că s-ar putea să nu-i înţeleg niciodată întru totul dedesubturile.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

În timpul unei întruniri a AA, am avut parte de o profundă experienţă spirituală care m-a făcut să-mi scape următoare remarcă: „Sunt alcoolic!”. De atunci, nu m-am mai atins de alcool. Pot să vă spun cuvintele pe care le-am auzit chiar înainte să devin AA, şi în ce măsură m-au afectat acele cuvinte - dar de ce mi s-a întâmplat lucrul acesta, nu ştiu să vă zic. Cred că o Putere Superioară mie m-a ales ca să mă vindece, dar nu ştiu de ce. Încerc să nu mă îngrijorez sau să mă întreb în legătură cu ceea ce încă nu cunosc; în schimb, cred că dacă voi continua să lucrez Paşii, să aplic principiile AA în viaţa mea şi să-mi împărtăşesc experienţa, mă voi îndrepta cu bucurie către o spiritualitate profundă şi matură, în care voi descoperi noi şi noi lucruri. Până una-alta, mă bucur că am fost înzestrat cu credinţa în Dumnezeu Şi cu posibilitatea de a lucra Paşii şi de a-i ajuta pe alţii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Cred ca fiecare alcoolic abstinent este recunoscator lui Dumnezeu pentru credinta intr-o Putere superioara datorita careia a devenit abstinent.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

8 septembrie

„I-AM CERUT SĂ NE APERE”

Cu totală supunere, I-am cerut să ne apere şi să ne poarte de grijă.
ALCOOLICII ANONIMI

Nu puteam să am grijă de viaţa mea de unul singur. Am încercat, dar n-am reuşit. „Păcatul fundamental” m-a târât spre cele mai adânci prăpas­tii posibile şi, neputând nici măcar să funcţionez, am acceptat faptul că aveam cu disperare nevoie de ajutor. Am încetat să mai lupt şi m-am supus în totalitate lui Dumnezeu.
Abia atunci am început să evoluez! Dumne­zeu m-a iertat. O Putere Superioară ar fi trebuit să mă salveze, deoarece doctorii nu credeau că mai am şanse să supravieţuiesc. M-am iertat şi mă bucur de o libertate de care nu am mai avut până acum parte. Mi-am deschis mintea şi sufletul în faţa Lui. Cu cât mai multe învăţ, cu atât mai puţine ştiu – un adevăr umilitor – dar chiar vreau să continui să evoluez. Mă bucur de seninătate, dar numai atunci când îmi las viaţa în totalitate în grija lui Dumnezeu. Atât timp cât sunt sincer cu mine însumi şi Îi cer să mă ajute, pot să-mi menţin această existenţă plină de satisfacţii.
Încerc, măcar astăzi, să-i fac voia Lui –absti­nent.
Îi mulţumesc lui Dumnezeu că astăzi pot să aleg să nu beau.
Astăzi, viaţa e frumoasă!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

9 septembrie

SE DESCHID NOI UŞI

Promisiunile se îndeplinesc în cazul nostru – uneori repede, alteori încet.
ALCOOLICII ANONIMI

Promisiunile de care se vorbeşte în acest pasaj încep treptat să mi se îndeplinească. Ceea ce mi-a dat speranţă a fost punerea în practică a principiilor Pasului Nouă. Pasul mi-a dat posibilitatea să înţeleg şi să-mi fixez obiective în ceea ce priveşte recupe­rarea.
Vechile obiceiuri şi comportamente nu dispar uşor. Parcurgerea Pasului Nouă îmi dă posibilitatea să-i închid uşa în nas beţivului din mine şi să încep un nou drum în calitate de alcoolic abstinent. Oferirea unor reparaţii directe este foarte importantă pentru mine. Pe măsură ce îmi revăd relaţiile şi comportamentul din trecut, sunt mai în măsură să duc o viaţă abstinentă!
Deşi am câţiva ani de când nu mai beau, mai sunt perioade în care trebuie să am grijă de obiceiurile din trecut, iar Pasul Nouă funcţionează de fiecare dată când mă apuc de el.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns