021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata M!
Nu stiu si nu-mi pot da cu parerea pt ca nu urmaresc astfel de programe.

Poti scrie ori de cate ori vrei aici ,esti binevenit si-ti raspund cu placere la ceea ce pot.

PS Parerea mea este ca indiferent cum se manifesta oamenii si cum sunt timpurile de care toata lumea se plange,eu cred si voi crede intotdeauna in bunatatea semenilor si in bine.Si mai cred ca este in gena noastra nu sa fim prosti ci sa ne plangem(nu vb despre tine ci in general).
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata!
Prin cunostintele dobandite legate de acesta problema a celor care se confrunta cu acesta boala numita alcoolism sunt unii care s-au curat si altii nu.Fara a-i judeca pe unii sau pe altii pt ca nu este locul meu sa fac asta, am constatat ca cel mai tare distruge un om,bautura,drogurile de orice fel, aroganta si rautatea si cele mai greu de spus si acceptat cuvinte sunt:"te iubesc, ajuta-ma si iarta-ma".Probabil ca daca oamenii ar face asta mai des nu ar mai fi atatia suferinta pe pamant cauzata de alcool si droguri.

Va doresc tuturor o abstinenta senina si sanatoasa!

https://www.google.com/search?q=Jubel+y ... e&ie=UTF-8
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Prin cunostintele dobandite legate de acesta problema a celor care se confrunta cu acesta boala numita alcoolism am remarcat ca sunt unii se cureaza si altii nu desi toti isi doresc la fel de mult insanatosirea.Fara a-i judeca pe unii sau pe altii pt ca nu este locul meu sa fac asta, am constatat ca cel mai tare distruge un om,bautura,drogurile de orice fel, aroganta si rautatea si cele mai greu de spus si acceptat cuvinte sunt:"te iubesc, ajuta-ma si iarta-ma".Probabil ca daca oamenii ar intelege si ar face asta mai des nu ar mai fi atatia suferinta pe pamant cauzata de alcool si droguri.
Abstinenta senina si sanatoasa sa aveti toti!

https://www.google.com/search?q=Jubel+y ... e&ie=UTF-8
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna seara!
Cu mare interes citesc povestile voastre si chiar sunteti niste oameni deosebiti de aceea va apreciez si incerc la randul meu sa va transmit mesaje pozitive pt ca prin bunatate si compasiune se pot rezolva multe probleme de care foarte multi dintre oameni sunt coplesiti in viata si vor sa le rezolve cu alcool.
Abstinenta senina si sanatoasa sa aveti!

https://www.youtube.com/watch?v=bWkP-mt_bOk
mizeriashul
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mar 2021, 21:21
Zile de abstinență: 12,12,2022

Re: Povesti adevarate

Mesaj de mizeriashul »

Toate bune tuturor!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Eu cred ca toate aceste probleme legate de alcool si droguri sunt atunci cand obiceiurile "rele" inving ratiunea.
Si mai cred ca viata este un dar pe care-l primim de la Dumnezeu care nu trebuie irosit sau distrus.

https://www.youtube.com/watch?v=lt-6Ch-a3pk
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna seara si ma gandeam in ultimul timp la acesta boala numita alcoolism si am concluzionat ca este rezultatul nefiresc de a avea prea mult din una dintre placerile noastre, mai exact este o exagerare in avea ceea ce ne place, in exces.Nu numai alcoolul consumat in exces ne face rau si ne inbolnaveste ci si mancatul in exces, medicamentele in exces, starile de euforie in exces ca si supararea, cheltuitul in exces etc.Sunt niste idei ale mele doar iar solutia este sa fii balantat in toate.

O seara frumoasa si linistita tuturor va doresc cu o melodie superba!Traiti AZI, pt ca viata este aici si acum iar maine va fi amintire ziua de azi...

https://www.youtube.com/watch?v=kRqFRLyqBrE
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata tuturor de la eu cu mine impotriva ...nimanui!😂😊👍
Va citesc cu interes pe toti si toti aveti dreptate.In fond toate aceste analize si pararei cine le valideaza a fi sau a nu fi valabile sau cine poate spune ca unul sau altul este corect sau nu in felului sau de a gandi si aplica ceea ce gaindeste?Nimeni si sunt norme si regului inventate de oameni pt oameni asadar concluzionam noi ceea ce este bine si ce nu pentru noi...🤔 Reguli comune, cateva de baza chiar sunt insa universale in ceea ce priveste abstinenta si toti cei care le-au inteles si aplicat au devenit abstinenti.
Asadar, cine imi poate interzice mie sa fiu asa cum sunt si sa nu fiu recunoscator cuiva care mi-a facut un enorm de mare bine si nu vad sensul ca altii sa fie deranjati de lauda fata de un om, indiferent care ar fi el.Este ca si cum multumesc unui Dr. ca m-a operat salvandu-mi viata.Este strict problema mea,nu?
Asadar inca odata multumiri celor care de-a lungul timpului au postat si ajutat oameni aici si in privat, ajutandu-i sa-si salveze viata.Este totusi o diferenta intre un campion si cel care ajunge la urma in pluton si munca primului trebuie apreciata, este uman si firesc.Este ca si cum faci un compliment unei femei ca este frumoasa , asadar este un gest frumos, nu injuri, nu vb urat, nu barfesti...😂😂Sa-ti iei din timpul tau zilnic si sa incerci sa ajuti alti oameni la randul tau, fara a astepta nimic in schimb este inaltator si demn de toata admiratia, faci ceva extrordinar gratis, cum sa nu fie laudati? Mda, ce sa va mai zic?Va spun sa fiti buni, intelepti si umani si raspanditi iubire neconditionat, acesta fiind un ingredient de baza in reteta abstinentei.
Zi zenina va doresc tuturor!
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Salut tuturor celor care citesc!
Ultimul meu gand este de a supara pe cineva pe aici.Va citesc pe toti cu interes si iau ceea ce mi se potriveste mie , intelegand pe fiecare.Asadar ca o remarca tot pt mine din ceea ce am citit este faptul ca in viata personala este ok sa vrei sa fii un maverik, sa nu vrei sa fii ca ceilalti... dar in ceea ce priveste abstinenta a nu dori sa mergi cu "turma" va fi bai...

O zi frumoasa si senina in suflet va doresc tuturor!
Scrie răspuns