021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

I am back

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

I am back

Mesaj de brainstorm »

Hello. I am Brainstorm and I am an alcoholic. La fel cum eram acum 3-4 ani cand mi-am facut cont pe site-ul asta. Nu stiu ce s-a intamplat, contul meu a fost sters si thread-ul pe care l-am deschis ("Me too!") a fost asignat catre alt user. Nu conteaza. Ma intorc cu acelasi user name. Nu o sa repet povestea mea, dar o sa vin cu detalii referitoare la evolutia mea ca alcoolic in anii astia si cu niste concluzii care poate vor supara pe unii.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: I am back

Mesaj de joystick »

Eu nu mai știu dacă am citit povestea dar aștept sa vad ce scrii. Sper ca nu e de rau deși... Am un feeling...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

Și lucrurile rele sunt constructive uneori :) Joystick
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

Bine ai revenit Brainstorm! Asta e locul unde poți sa scrii oricând! Indiferent de situatie
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: I am back

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor si tu bine ai revenit, Brainstorm!
Stai linistit pt ca nu cred ca vei supara pe nimeni pt ca noi am invatat in abstinenta ca nu ne mai putem permite"luxul" de a fi suparati sau incancenati.
Tine aproape si nu vei avea decat de casigat aici!
Sper ca esti bine ceea ce-ti doresc, sincer!👍
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

🙂 asta încerc sa caut și eu același "lux"
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Gauss, tu esti:))? Sper sa nu fac vreo confuzie:).
Bine ai revenit!
Hai ca m-ai facut curioasa ce-ai de zis. Putin mister lipsea de aici:)).
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

@ Aliata. Nu, nu sunt Gauss. Am exact acelasi nickname pe care l-am avut si prima oara. Din ce am inteles citind forumul, tu esti Speranta16, deci presupun ca si tu ai avut probleme cu contul. Acum cativa ani ne-am cam paruit :)

@ Joystick. Povestea nu impresiona prin nimic, un alcoolic care bea zilnic cate 7-8 beri si care nu era convins ca doreste sa renunte la alcool.

Bun. Ce s-a mai intamplat in ultimii ani. Am continuat "programul" de baut zilnic, dupa aceleasi reguli, adica 7-8 beri seara, pana la mijlocul lui 2021. Nu prea imi mai faceam probleme, nu mai faceam crize, beam, ma matoleam si ma duceam sa ma culc. evitam orice discutii ori situatii care m-ar fi putut irita. dar s-a dovedit a nu fi sustenabil. pe langa starea generala fizica care era deplorabila, m-am ingrasat peste fire, ajunsesem la 120 de kg, nu mai puteam sa ma inchei la sireturi, aveam frecvent dureri la picioare, pur si simplu nu mai imi puteau sustine greutatea.

In vara lui 2021 am decis sa fac ceva, mai putin contra bauturii si mai mult pentru a mai slabi. Am plecat 2 luni la mare si mi-am schimbat obiceiul, adica am trecut pe vin pe care il diluam cu apa, pentru a obtine o cantitate de lichid cat de cat apropiata de cea a berii pe care o consumam. Amestecam 1 sticla de vin cu apa, intr-o sticla de 2.5 litri. Pe langa asta, am eliminat si o buna parte din alimentele cu continut caloric mare si mi-am impus program zilnic de piscina, nu pentru balaceala, ci inot. Nu de performanta, pentru ca nu am facut niciodata inot de performanta, dar suficient de viguros cat sa imi ceara efort.

De fapt, mint, acum mi-am adus aminte: de acasa am plecat pentru ca nu o mai suportam pe nevasta-mea, acolo mi-a venit ideea de a da jos kilograme. In fine, nu conteaza asta, conteaza ca schimbarea asta m-a ajutat sa dau vreo 8 kilograme jos si fizic sa ma simt mult mai bine. Acea sticla de vin, pe langa caloriile mai putine, a insemnat si mai putin alcool fata de ce consumam inainte.

M-am intors acasa foarte entuziast si incurajat de progres. Am continuat dieta si consumul de vin in loc de bere, am mai scazut 1-2 kg cred, lucrurile mergeau spre bine. Dar, deh, lucrurile bune tind sa tina putin. In Noiembrie anul trecut am pierdut-o pe mama. Evenimentul m-a dezechilibrat suficient de mult cat sa nu ma mai pot tine de program. De fapt, nu mai m-a interesat. Am revenit la obiceiurile vechi, nu m-ai m-am uitat la ce mananc si la cata bere beau.

Si in felul descris mai sus am continuat pana in Septembrie anul asta. Cand am avut surpriza sa merg la stomatolog si sa ma intorc la fel cum plecasem. Stomatologul a refuzat sa imi lucreze din cauza tensiunii mari care nu permitea anestezia cu adrenalina (la ce aveam eu nu mergea xilina si oricum nu o acceptam eu, mi-a prea frica de stomatolog ca sa risc un anestezic slab). Bineinteles, am citit despre cauzele tensiunii ridicate si nu am fost mirat sa gasesc printre ele obezitatea, alcoolul si tutunul. Mi-am luat inima in dinti si m-am suit pe cantar: revenisem la "frumoasa" greutate de 120 kg.

Asa ca undeva in ultima saptamana din Septembrie am reinceput programul de slabire, dar mai agresiv. Dieta controlata la sange. Consumul de alcool redus de la 7-8 beri pe zi la 7-8 beri pe saptamana, vineri. Culmea, in afara de prima saptamana care a fost mai dificila, nu prea am suferit de la reducerea drastica a consumului de alcool. In ultimele saptamani nici vineri nu prea mai aveam chef sa beau. Dar am zis ca o sa continui, chiar daca nu am chef, ca nu cumva sa ma frustrez inconstient si sa capotez. Am redescoperit fructele! Cred ca am mancat in 2 luni mai multe decat in ultimii 30 de ani. Am slabit vreo 12 kilograme, ma simteam din nou mai bine. Odata cu reducerea consumului de alcool s-a redus in mod natural si fumatul - de la 2 pachete la mai putin de 1 pachet pe zi. S-a simtit pozitiv si financiar si asta a fost ca un bonus pentru ca valurile astea succesive de probleme economice m-au afectat si pe mine destul de serios.

Ma gandeam ca incepand cu 1 Ianuarie sa maresc progresiv intervalul intre zilele de baut, asa cum am procedat cand am renuntat la fumat acum vreo 25 de ani (m-am reapucat la vreo 3 ani dupa acea din pacate).

Parca am avut o presimtire cand mi-am creat ieri contul. Il creasem pentru a povesti cum am evoluat si cum am ajuns, cel putin temporar, la o stare de echilibru cu perspective pozitive. Voiam sa scriu ca se poate si altfel. Dar se pare ca cineva nu vrea sa ma lase in ritmul meu. Ieri mi-am facut programul obisnuit de vineri, am baut 8 beri, m-am culcat, nimic special. Doar ca astazi am urinat cu sange. Stiu ca asta poate avea multe cauze, dar nu s-a intamplat luni sau miercuri, ci sambata, exact dupa ziua mea de alcool. Asa ca nu am cum sa nu asociez cele 2 evenimente. Eu am mai avut o problema de sanatate acum cativa ani, care a debutat exact la fel ca acum. Si uite cum niste masuri care pana acum mi s-au parut suficiente, acum nu mai par chiar asa. Probabil nu imi voi permite luxul de a mari progresiv intervalul intre zilele de baut, ci va trebui sa tai coada pisicii dintr-o data. Idee care ma cam sperie pentru ca nu am reactionat niciodata bine la schimbari bruste si ample, chiar auto-impuse.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Atunci il astept si pe Gauss:).

Cred ca toti ajunsi aici, avem o problema cu greutatea. Am 68 de kg in prezent si ma vad obeza, cu toate ca sunt inalta. Sa stii ca ideea cu vinul am avut-o si eu. Niciodata nu am putut sa beau vin sec, de asta probabil ca prefer berea. O sticla de vin si 2,5 l de apa minerala. Recent am citit ca Ghita Lee a murit de la consumul de apa execesiv. Oare sunt in situatia asta? Oare tind sa abuzez de orice beau?
Cat despre urinarea cu sange, hai la doctor! Clar e ceva de la rinichi. Ceva care se poate remedia!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Am scris Ghita, de ce apare altfel?
Scrie răspuns