021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Si in momentul asta chiar am sa ma retrag. M-am simtit vinovata ca nu a mai fost activitate pe forum, recaderea lui Vbc chiar mi-a ingreunat constiinta. In rest, cand observ atatea cuvinte de lauda, mi se face rau. La propriu!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Si de ce toata lumea se exprima asa greu? Cateodata am impresia ca gandesc si scriu prea repede.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu

Mesaj de HOPE »

HOPE scrie:Ali, n am fumat niciodată, n aș ști ce să ți zic, însă te simt singură. Nu ai pe nimeni aproape?
O membră a forumului, "frumoas și deșteapta freedom" insista mereu să fim atenți la HALT. Evident, că atunci nu eram interesată și ma gândeam oare ce aberează asta? Însă cu timpul am realizat ca măcar să mai elimin din ele dacă nu i posibil toate.
Ai înțeles ce am vrut să zic?
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu

Mesaj de HOPE »

Aliata scrie:Si in momentul asta chiar am sa ma retrag. M-am simtit vinovata ca nu a mai fost activitate pe forum, recaderea lui Vbc chiar mi-a ingreunat constiinta. In rest, cand observ atatea cuvinte de lauda, mi se face rau. La propriu!
Ce treabă avem noi cu scrisul altora?N ai voie să ți fie și rău totodată.😂
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu

Mesaj de HOPE »

Fii atentă că nu ți ai găsit momentul!
🤔
Păi, unora le e mai greu decât nouă să știi! Cu atâtea ID uri și parole ne mai și încurcăm.😏😄
Devine copleșitor, dacă nici nu te bagă niciun rătăcit în seamă și mai greu. 😆
Fa Rai din ce ai!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Aliata scrie:"Ultima oara" suna tare bine!
👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

Stau si ma gandesc... Parca este un cosmar. Eu dependent. Nu imi vine sa cred. Nu, in mod sigur e un vis nasol. Nu are cum sa mi se intample mie.
Eh, lasa ma ma trezesc eu imediat din acest vis urat. va fi bine. Nu s-a intamplat nimic rau, totul, tot ce s-a intamplat in ultimii ani e un nenorocit de cosmar...

Un singur lucru bun s-a intamplat. Ala este copilul. NU, nu, nu vreau sa ma trezesc. Una peste alta sunt pe plus. Trebuie sa "infrunt anxietate". Parca asa spuneau in documentar. Cum? Ei bine...asta ar merita un raspuns. Fara alcool, fara pastile fara...nimic?
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

Intrebare: ați citit allen carr: în sfârșit fără alcool? E buna? Ajuta?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Aliata scrie:Si in momentul asta chiar am sa ma retrag. M-am simtit vinovata ca nu a mai fost activitate pe forum, recaderea lui Vbc chiar mi-a ingreunat constiinta. In rest, cand observ atatea cuvinte de lauda, mi se face rau. La propriu!
Nu este o ideie bună să te retragi Aliata, știi bine asta, și eu am zis ca ma retrag din scris ,am stat 2h sau 3h fără sa scriu :) (zilele trecute ma refer)
Din recaderea mea ar trebuie sa învățăm , mai ales noi cei care suntem la inceput de drum, cu dorinta mare sa intram in abstinenta.
Multumesc ca-mi esti aproape cu gandul!
Sa zicem ca nu as fi avut cont aici, poate reușeam sa stau o perioada fara sa beau, poate 1 2 3 sau mai mulți ani, (desi nu cred).. dar sigur nu as fi putut sa tin sub control cât de cât consumul cum am făcut în cele 5 luni ,de când am reluat bautul...
Am acumulat informații necesare care cât de cât m au făcut sa tin cont de fiecare inghititura ,sa zic asa...îmi aminteam mereu, o singura zi când am depășit pragul celor 2 3 pahare , și ma activasem am terminat la 3.5l sau 4 ca in "vremurile bune".... atunci a fost si pe fondul unor supărări , eram și singur acasă.....nu prea mai tin minte nimic, pana sa mi se taie filmul știu ca am sunat un prieten vechi și i am zis ca am pierdut 3 ani din viata fără sa beau) i 😞... cât de ordinar sa fiu......
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Joystick, si eu imi pun aceeasi intrebare. Cum puii mei am ajuns aici si de ce nu ma pot opri din asta?! Imi aduc aminte cand am inceput sa ies in cluburi. Mi s-a parut horror sa vad o femeie cu o bere in mana. Imi amintesc ca era o tipa care statea la bar si avea o Corona in fata. Atat de nepotrivit mi s-a parut, dar in cativa ani am ajuns ea.
Am avut o prietena care statea la mine si obisnuia sa mai bea bere in casa. Atata scandal i-am facut intr-o zi, ca in anii buni cat am mai fost prietene nu si-a mai cumparat o bere. Am ajuns sa fac ce uram mai mult. E simplu, rulez un script sa ma autodistrug. Partea nasoala e ca sunt constienta de asta. Daca eram batuta in cap si nu intelegeam ce se intampla cu mine, probabil o faceam linistita si era mai bine. Nu mai era atata drama.
Intrebai de carte, da am citit-o. Orice carte din breasla asta ajuta. Merita sa investesti:).

Vbc, multumesc si eu pentru cele scrise. Ordinar e un cuvant nepotrivit, zic eu. Totusi, ce-ai simtit cand ai spus asta? Ce ti-a lipsit in cei 3 ani, lasand la o parte alcoolul, de simti ca i-ai pierdut?
Încuiat