021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Bună tuturor!
Mulțumesc pt mesaj , am citit și eu despre aceste faze ale evoluției dependentei, în urma cu 7 8 ani ,prima oara.
Atunci ma incapatanam sa înțeleg ca eram la F2.
Acum sunt la F3 cu mici exceptii :(

>>Inca pot schimba totul si repejor <<
👍🏻

P.S
Când am băut la prima ora înainte sa plec la munca, mi am dat seama ca am o.prob grava , nu se intampla mereu. ..Lunea după weekend de obicei
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Psihozele alcoolice enumerate cred ca apar la faza cronica
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Le am văzut o parte din ele , la tatăl meu
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Hey! Cu placere, dar nu e tocmai placere sa scriu astfel de lucruri.
Mai citisem si eu acum vreo 3 ani cand am avut un sevraj, nu tocmai ok, chiar primul de asa intensitate. Cu greata, transpiratii, tremurat.Credeam ca mai rau nu se poate, ca asa rau mi-a fost, dar, din pacate, se poate si sincer nu vreau sa ajung vreodata acolo. Ieri am citit ca poti vedea demoni si alte chestii aiurea si zile intregi dupa ce nu mai consumi. Nici la filme de groaza nu ma uit, atunci sa-i vad pe langa mine:).
Da, din ce-am citit, in mare, apar cam la faza cronica, dar pot aparea si la f3, depinde de mai multi factori.
Imi pare rau c-ai vazut astfel de lucruri la tatal tau:(. Tind sa cred ca, intr-o masura, le-am vazut si eu la bunicii mei, dar nu stiam exact ce inseamna atunci chestiile astea. Credeam ca doar s-au imbatat si abereaza.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Aa, si ce-am realizat acum:). Nu o lua personal, ca nu e, e doar un gand avut pe moment. Atunci cand o persoana care abuzeaza de alcool si nu se vede la f4 inca, cred ca mai vrea sa bea nitel:). Cred ca e o capcana aici
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Capcane gasim peste tot, de dimineață până seara :(
Alcoolul chiar este răbdător și viclean!
Te așteaptă la cotitură
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

De la F4 cred ca e foarte greu de oprit consumul, sunt oameni care poate au reusit..
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Inteleg chestia asta cu "alcoolul este rabdator si viclean", dar de fapt e vorba despre mintea noastra. Nu-i dam ce trebuie, hop ca ajungem la f4. Imediat mi-am adus aminte de o melodie. Am mai postat-o pe aici.
Feed your head mi se pare ca suna atat de potrivit...
https://youtu.be/rH9AriEezeI
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Cu siguranta sunt unii oameni care au reusit, dar multi n-au facut-o:((. Asta trebuie sa ne motiveze cel mai mult!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

[quote="Aliata"]Cu siguranta sunt unii oameni care au reusit, dar multi n-au facut-o:((. Asta trebuie sa ne motiveze cel mai mult![/quote.


Asa este
👍🏻

Seara buna!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Încuiat