021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

De multe ori stăteam pana noaptea târziu și beam ceva. Încă puțin, încă puțin. De obicei ascultam muzica la casti. Apoi ma trezeam dimineața și aveam o stare de rau. Azi-noapte am ajuns târziu acasă și m-am trezit dimineața. Am retrăit iar o stare de rau asemănătoare.
Pe lângă faptul ca beam, nici nu ma odihneam și dimineața eram parca lovit de tren.
Nu as vrea sa ma întorc iar acolo. Vad cât de rau ma simt în dimineața asta... Dacă mai bagaj și alcool.
Bine, nu regret ce am făcut ieri( e drept ca am și condus mult insa am fost la un spectacol fain).

O duminica faina.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Salutare!
Bine că nu ți-a fost rău de la băutură.
O persoană normală ia o aspirina atunci când îi este rău dimineața.
Ceea ce și facem în abstinență.

La un spectacol am fost și eu. Cel aviatic, BIAS 2023 și. Am avut bucuria să nu fiu singur, ci am avut alaturi soția, fiul și nora.
Imagine
Am simțit și eu că am aripi pentru că ei s-au invitat să mă însoțească.
Ceea ce nu ar fi făcut în vecii vecilor înainte de abstinența mea.
O seară de duminică frumoasă și o săptămână cu spor la toate vă urez!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Aspirina? Nu am luat decat cand eram racit. Dar e bine ed stiut. De regula evit medicamentele.

Cat a durat abstinenta la tine? Stiu ca nu are nicio relevanta dar de curiozitate.

Cred ca nu o sa imi rezolv definitiv problema cu berea decat atunci cand voi invata sa ma hidratez. Trec pe strada, vad pe vreunul ca bea o bere (rece) si as bea. Dar imediat imi trece daca imi iau un suc. Ar trebui sa beau apa ca aceste 2 nevoi sa dispara. Insa se pare ca nu reusesc de breo 2 ani sa ma educ.

Eu sunt "invidios" pe voi, cei din capitala.
Aveti atatea chestii faine acolo. Bine, ma refer la chestiile culturale.
Da, am fost sa vad o piesa de teatru. Nu ca nu am avea la noi un teatru bun dar parca TNB e alt ceva. De fapt si voi stiti, ca trebuie sa iei bilete la unele piese cu mult timp inainte.

Si ca sa mai scriu ceva...
nu am intelegeti gresit, imi palce Bucurestiul, cred ca as putea locui acolo (mai ales daca as putea sa ma deplasez in cele ami multe situatii cu metroul) dar:
- nu stiu cum supravietuiti pe caldurile astea
- imi palce centrul vechi, sa ma plimb din cand in cand dar...lipseste parca farmecul sibiului, brasovului, clujului. Oare nu stiu eu pe unde sunt cladirile mai faine? Bine, aici nu discutam despre parcuri. mor dupa lacurile bucurestenilor. Ca idee, sa ai lac in parc imi pare super.

Si ca ziceam de teatru: va recomand ceva: Faust, jucata la Sibiu. Mergeti, chiar daca faceti o calatorie de vreo 200+ km. Merita!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Bună dimineața "
"Cât a durat abstinența la tine ?"
Abstinența mea nu a luat sfârșit până acum.
M-am început abstinența într-o zi de vineri , 14 martie 2008.
Nu am avut nicio o recădere.
Pofte da, dar nu până la obsesie.
Nu am încetat să merg la ședințele AA.
Majoritatea celor care încetează după o perioadă de timp sa mai meargă la ședințele AA recad nu imediat ci după unul doi ani. Recad pentru că revine vechiul mod de gândire și reapare _speranta "poate că nu sunt alcoolic."
Odată alcoolic ești alcoolic toată viața .


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Bine, ma refeream la abstinenta fortata, nu la cea "senina" de care se vorbeste.

Odată alcoolic ești alcoolic toată viața => asta suna tare trist. Mia bine ma urc pe 2 roti ca de iane cica se strica vremea...sau in fine, incep ploile!
Vorba celor de la cargo: Calare, pe motoare...iar daca nu avem, calare pe bicilete :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Bine, ma refeream la abstinenta fortata, nu la cea "senina" de care se vorbeste.

Odată alcoolic ești alcoolic toată viața => asta suna tare trist. Mia bine ma urc pe 2 roti ca de iane cica se strica vremea...sau in fine, incep ploile!
Vorba celor de la cargo: Calare, pe motoare...iar daca nu avem, calare pe bicilete :)
Până să particip la prima mea ședința AA a durat 5 ani de când am aflat de ealcoilixistența grupurilor AA și până m-am decis sa renunț la alcool.
"Eu nu sunt că ăia...am familie ,casă, mașină, serviciu.. "
In mintea mea alcoolic este cel care ajunge in stradă, boschetarii.
După ce alcoolul a început să dizolve liniștea familiei ,prietenii, relații sociale, sănătate și stima de sine atunci am renunțat la alcool.
Până atunci am fost in abțineri de 9 , 6,3 luni .
Când am intrat în AA eram decis sută la sută sa renunț și mulțumesc lui Dumnezeu și Prietenilor AA că nu mi-a scăzut determinarea.
Nu am avut nicio obsesie pentru alcool, pofte da dar cărora nu le-am dat prilejul să ajungă obsesii.
Autoanaliza rapidă este un câștig pentru care am facut eforturi constante la începutul abstinenței dar încrâncenare nu am avut pentru chiar mi-am dorit abstinența.
Nu duc dorul alcoolului pentru că mă simt bine fără. Acesta este secretul.
Dar nu stau pe tânjală ci în fiecare zi fac ceva pentru abstinența mea.
Că de exemplu acum când scriu acest mesaj.
Toate cele bune vă urez!
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Joystick, este bine ca te ai oprit din consum intr o faza de debut, sa zic asa, eu am constatat de mult timp asta in cazul tau, cred ca ți am mai zis.
Felicitari ca reușești sa te menții în continuare! Tine o doar asa !
Castravetele murat nu o sa mai fie niciodată verde.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

@ tudor
Și mie îmi e bine fără, asa cum am mai zis. Problema e doar frustrarea ca mi-am interzis. Nu stiu dacă e bine sau nu. Poate ca odată conștientizat riscul (de a ajunge mai rău) ar fi fost suficient ca să ma tina departe de a o face mai rău.

@vbc
Probabil ca ai dreptate. Și conștientizarea era de mai demult când am înțeles ca beau mai mult decât credeam ca e normal. Știam de la tata ce înseamnă să nu ai control dar am zis ca dacă sunt sănătos... Merge pana la prima problema de sănătate. Și cum medicul a zis ca dacă beau, sa o fac mai rar... Cel mult o data pe saptamana... Eu am înțeles ca dacă vreau rezultate e sa tai de tot.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:@ tudor
Și mie îmi e bine fără, asa cum am mai zis. Problema e doar frustrarea ca mi-am interzis. Nu stiu dacă e bine sau nu. Poate ca odată conștientizat riscul (de a ajunge mai rău) ar fi fost suficient ca să ma tina departe de a o face mai rău.

@vbc
Probabil ca ai dreptate. Și conștientizarea era de mai demult când am înțeles ca beau mai mult decât credeam ca e normal. Știam de la tata ce înseamnă să nu ai control dar am zis ca dacă sunt sănătos... Merge pana la prima problema de sănătate. Și cum medicul a zis ca dacă beau, sa o fac mai rar... Cel mult o data pe saptamana... Eu am înțeles ca dacă vreau rezultate e sa tai de tot.
Continua in abstinenta! 👍👏👏👏
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Asta îmi și propun. Ma simt liber. Nu beam ziua dar... De vreo 6 luni îmi făcusem un obicei ca în weekend sa beau o bere la prânz. Asta îmi îngrădească dreptul de a mai conduce.

În plus, când ieșeam mereu trebuia sa ma gândesc la cum ajung acasă... Pe jos, taxi... Acum nu mai am nicio problemă (bine, am... Ca nu sunt locuri de parcare peste tot).
Copilul îmi tot zice ca tati cumpăra bere sau țuică. Nu stiu de unde. Era prea mica sa vadă ca eu beam. Probabil i se trage de la faptul ca atunci când beam către o doza de cola ii ziceam ca e alcool, ca nu are voie.
Trebuie a îmi repar relația cu mine. Asta e problema.
Scrie răspuns